ارتقا سرمایه های اجتماعی از کارکرد اصلی سمن ها است

به گزارش وبلاگ ماکارون، استاندار فارس با تاکید بر اینکه فعالیت سازمان های مردم نهاد باید منجر به ارتقا سطح فرهنگ عمومی شود، گفت: ارتقا سرمایه های اجتماعی از کارکرد اصلی سمن ها است.

ارتقا سرمایه های اجتماعی از کارکرد اصلی سمن ها است

به گزارش از ، عنایت الله رحیمی در دیدار صمیمانه با اعضا سازمان های مردم نهاد، با تاکید بر اینکه برگزاری نشست با اعضا سمن ها باید علاوه بر ایجاد فضای مصاحبه و تمرین برای شنیدن افکار مختلف در کنار هم، باید دستاورد هایی نیز در پی داشته باشد، گفت: در جلسه آینده گزارشی از پیگیری و تحقق درخواست های این جلسه ارائه شود.

او با بیان اینکه دولت ها همواره می کوشند به سمت کوچک شدن و چابک سازی حرکت کنند، واگذاری بسیاری از مسئولیت ها و وظایف به سازمان ها و تشکل های مردم نهاد را از راه های موثر دراین چابک سازی برشمرد و افزود: این واگذاری وظایف نیازمند ایجاد زیرساخت ها و توانمند سازی سمن ها است.

رحیمی با بیان اینکه حفظ و افزایش سرمایه های اجتماعی در هر جامعه ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است، یکی از کارکرد های سمن ها را تقویت این سرمایه های اجتماعی دانست و اظهار کرد: اگر قرار است در شرایط مختلف به همکاری دولت و مردم نیاز داشته باشیم باید افرادی در این سمن ها آموزش دیده باشند و به گونه ای وجهه اجتماعی کسب کرده باشند تا بتوانند ارتباط موثری با مخاطبان خود برقرار کرده و در جذب، توجیه و انتقال مطالبات قانونی مردم به مسئولان اثرگذار باشند.

او افزود: سرمایه اجتماعی به تدریج ایجاد می شود و سمن ها در این فرایند اثرگذاری غیر قابل انکاری دارند.

کارامد سازی بخش های مختلف نظام، بهینه سازی و عملیاتی شدن برنامه های مقابله با آسیب های اجتماعی، کاهش شکاف بین جامعه و حکومت، افزایش تاب آوری اجتماعی، اولویت بندی تقاضا ها و مطالبات مردم، ارائه مشاوره به تصمیم گیرندگان کشور، از دیگر مواردی بود که استاندار فارس به عنوان کارکرد و وظایف سمن ها به آن اشاره کرد.

او در ادامه با بیان اینکه نقد عملکرد مسئولان از دیگر وظایف سمن ها است، یادآور شد: معتقدم منتقد تکمیل کننده نواقص و کاستی های مدیران و مسئولان است، اما مشروط به اینکه تصمیم گیرندگان نیز گوش شنواتری داشته باشند.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه فعالیت سازمان های مردم نهاد باید منجر به ارتقا سطح فرهنگ عمومی شود، عنوان کرد: امروز بیش از هزار سمن در استان فارس مجوز فعالیت گرفته اند باید تفاوت معنا داری در سطح فرهنگ عمومی استان مشاهده شود در غیر این صورت باید تلاش بیشتری در دستور کار این تشکل ها قرار گیرد.

رحیمی با بیان اینکه ایجاد انسجام اجتماعی و کاهش خشونت از معضلات امروز جامعه است، گفت: اگر عملکرد سمن ها واقعی باشد باید شاهد کاهش این معضل در جامعه باشیم و در صورت محقق نشد این نتیجه باید راهکار ها و اقدامات مفید و موثر در حوزه اندیشه و عمل برای فعالیت سمن ها تبیین شود.

او به بعضی مسائل و کاستی های موجود در راستا فعالیت سمن ها نیز اشاره کرد و افزود: نو پا بودن، عدم به رسمیت شناختن از سوی نهاد های دولتی، فقدان روحیه شورایی، ضعف خلاقیت و نوآوری، وابسته شدن به دولت از جمله این مسائل است که باید در راستای کاهش و رفع ان ها تلاش و برنامه ریزی داشته باشیم.

استاندار فارس از دفتر امور اجتماعی استانداری فارس خواست با همکاری سمن ها تدوین سند راهبردی در حوزه فعالیت سازمان های مردم نهاد را در دستور کار قرار داده و زمینه تحقق اهداف، موثر بودن کارکرد ها و رفع مسائل را فراهم کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ارتقا سرمایه های اجتماعی از کارکرد اصلی سمن ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقا سرمایه های اجتماعی از کارکرد اصلی سمن ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید