آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است؟

به گزارش وبلاگ ماکارون، در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری درباره آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است ؟ سخن خوایم گفت پس اگر در پی جواب این سوال هستید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید

آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است؟

در ایران بلیط هواپیما به دو صورت چارتر و سیستمی فروخته می گردد. آژانس های گردشگری، تورهای مختلف و شرکت های دولتی و خصوصی از بلیط چارتر برای ارائه سرویس های خود استفاده می نمایند. بلیط سیستمی معمولا احتیاج به برنامه ریزی طولانی مدت برای خرید دارد، اما بلیط چارتر، حتی با برنامه ریزی کوتاه مدت نیز قابل تهیه است. برای پاسخ به این سوال که آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است؟، باید اول با مفهوم پرواز چارتر آشنا شویم و فرق آن را با پرواز سیسستمی بدانیم.

پرواز چارتر چیست ؟

چارتر در لغت به معنی دربست کرایه دادن است. در صنعت گردشگری، هر چیزی که به تعداد زیاد موجود باشد، قابلیت اجاره یا چارتر شدن دارد. به طور مثال صندلی های یک وسیله نقلیه عمومی، یا اتاق های یک هتل از امکان چارتر کردن برخوردارند. به شرکت گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و یا شرکت های خصوصی و دولتی که تمام یا بخشی از صندلی های یک هواپیما و یا اتاق های یک هتل را اجاره می نمایند، چارتر نماینده و به آژانس هواپیمایی یا هتلی که صندلی و یا اتاق را در اختیار آنها قرار می دهند چارتر دهنده گفته می گردد.

پس به طور کلی پرواز چارتر پروازی است که تمامی صندلی های هواپیما به وسیله یک شرکت گردشگری، دفتر خدمات مسافرتی و یا شرکتی دولتی یا خصوصی اجاره شده باشد. چارتر در مسیرهای پر رفت و آمد به طور سالانه انجام می گیرد، اما ممکن است در بعضی از مسیرها این مدت زمان کمتر یا بیشتر باشد. پرواز چارتر طبق این تعریف اجاره پرواز در بازه معینی از زمان است و به همین خاطر چون خطر پرواز با صندلی خالی را برای هواپیمایی ها حذف می نماید، به طور عمده به چارتر نماینده فروخته می گردد و از قیمت بلیط کمتری نسبت به پرواز سیستمی برخوردار است.

تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی

پروازهای سیستمی، پروازهایی هستند که در طول سال به وسیله هواپیمایی ها با توجه به امکانات برای مسیرهای مختلف برنامه ریزی شده اند، در پرواز سیستمی می توانید بلیط خود را چند ماه قبل از پرواز خریداری نموده و اگر به هر دلیلی مایل به کنسل کردن، پرواز خود بودید، با پرداخت جریمه پرواز را کنسل کنید و یا تاریخ پرواز خود را عوض کنید. بعلاوه نرخ قیمتی متفاوتی برای نوزادان، بچه ها و بزرگسالان در پروازهای سیستمی وجود دارد. اما در پروازهای چارتر، در بیشتر مواقع شما امکان پس دادن، بلیط پرواز چارتر خود را ندارید، نمی توانید تاریخ آن را عوض کنید.

بلیط چارتر برای نوزادن زیر دوسال از پرواز سیستمی مقرون به صرفهتر است، اما برای بچه ها و بزرگسالان قیمتی یکسان دارد. قیمت بلیط های چارتر برعکس بلیط های سیستمی ثابت نیست، زیرا ضرر و زیان ناشی از پرواز با صندلی خالی متوجه چارتر نماینده خواهد بود. بنابراین چارتر نماینده، به ویژه وقتی که به زمان پرواز نزدیکتر می گردد، قیمت بلیط های خود را به شدت کاهش می دهد. در این پروازها ریسکی متوجه چارتر دهنده نیست، زیرا صندلی خود را از قبل به شرکت های دیگر اجاره داده است.

تفاوت قیمتی بلیط چارتر با بلیط های سیستمی

بلیط هواپیما چارتر در فصل پر رفت و آمد مسافر، معمولا قیمتی نزدیک به پرواز سیستمی دارد، ولی بازهم به دلیل اینکه به وسیله چارترنماینده، به قیمت عمده خریداری و رزرو شده است، کمی مقرون به صرفهتر از آن است. ولی در فصل پایین(کم سفر) قیمت بلیط چارتر هواپیما در بعضی موارد بسیار مقرون به صرفه است. در ایران، امکان خرید بلیط چارتر، برای مسیرهای کیش، مشهد، شیراز، بندرعباس، اصفهان و استانبول که پرطرفدار هستند، به راحتی وجود دارد. کافی است، وارد یکی از سایت های مرتبط شوید و با چک کردن قیمت بلیط چارتر، مقرون به صرفهترین بلیط هواپیما را در صورت احتیاج تهیه کنید.

با وجود تفاسیر بالا بلیط چارتر هواپیما همواره ارزنتر از بلیط سیستمی است. اما باید مطمئن باشید که پرواز خود را کنسل نمی کنید. بعلاوه با توجه به اینکه قیمت بلیط سیستمی برای بچه ها و بزرگسالان فرق دارد، اگر با خانواده ای سفر می کنید که تعداد زیادی کودک در آن وجود دارد، بهتر است از بلیط سیستمی به جای بلیط چارتر بهره ببرید. زیرا در این شرایط ممکن است تهیه بلیط چارتر گرانتر از بلیط سیستمی هواپیما تمام گردد.

بعلاوه مورد مهم دیگر در خصوص قیمت بلیط چارتر هواپیما و بلیط سیستمی آن، این است که شرکت های هواپیمایی ایران، تا سی درصد مجار به افزایش قیمت بلیط با توجه به کلاس پرواز در فصل های مختلف(بالا، پایین، میانه) هستند، ولی قیمت بلیط چارتر، کاملا به آژانس مسافرتی و یا شرکتی که بلیط ها را از شرکت هواپیمایی اجاره نموده است دارد، بنابراین این شرکت ها در صورت لزوم قادر به افزایش یا کاهش قیمت بلیط هستند. یعنی توانایی فروش بلیط در مناسبت های مختلف مانند عید نوروز به قیمت گرانتر از بلیط سیستمی را هم دارند، اما این اتفاق کمتر در پروازهای مختلف دیده شده است و معمولا بلیط هواپیما چارتر مقرون به صرفه و از نظر قیمتی همواره پایینتر از بلیط پرواز سیستمی است.

منبع: تاپ تراول

به "آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پرواز چارتر همواره مقرون به صرفه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید