بهترین زمان سفر به مارماریس؛ ساحل فیروزه ای ترکیه

به گزارش وبلاگ ماکارون، مارماریس، شهری ساحلی در جنوب غربی کشور ترکیه، واقع در دریای مدیترانه مقابل جزیره یونانی رودس (Rhodes) در سال های اخیر از یک دهکده ماهیگیری تبدیل به یک اقامتگاه تفریحی مجذوب کننده شده و طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. این شهر در فصول خلوت گردشگری دارای سی هزار شهروند است، اما این عدد در فصل داغ گردشگری به چند صد هزار نفر هم می رسد.

بهترین زمان سفر به مارماریس؛ ساحل فیروزه ای ترکیه

قایق های تفریحی در کنار قایق های ماهیگیری به همراه چندین فعالیت آبی دیگر در اختیار گردشگران هستند. از جمله مکان های دیدنی که نباید دیدن آن ها را از دست بدهید می توان به قلعه مارماریس (Marmaris Castle) بر فراز یک دژ باستانی باشکوه که در قرن شانزدهم از طریق سلیمان یکم (دهمین سلطان امپراتوری عثمانی) ساخته شده و هم اکنون خانه یک موزه مربوط به تاریخ منطقه است؛ خرابه های معبد آفرودیته (Aphrodite)، الهه عشق و زیبایی و شهر قدیمی مارماریس (old town) بر فراز تپه اشاره کرد.

حتما به بازار بزرگ مارماریس (Grand Bazzar Marmaris) با قدمتی بیش از 500 سال، یک بنای تاریخی حقیقی و مسجد قدیمی آقا ابراهیم (Eski Ibrahim Aga Cami)، ساخته شده در سال 1789 با فضاهای داخلی بی نظیر آن؛ آرامگاه ساریانا (Sariana)، پیامبر زن احاطه شده با افسانه ها، کاروانسرای آکوئه داکت و تاشان (Aqueduct and Tashan)، ساخته شده در قرن شانزدهم سر بزنید.

افرادی که برای استراحت و ریلکس کردن به مارماریس می فرایند، می توانند از سواحل دریای اژه و یا مدیترانه ای، لذت ببرند. حتما به جزیره کلوئوپاترا (island of Cleopatra) هم بروید و جذابیت، سکون و آرامش آن را تجربه کنید.

از لیست کارهایی که باید حتما در مارماریس انجام بدهید، می توان به خرید یک قالیچه، نوشیدن یک قهوه ترکی واقعی و کشیدن قلیان اشاره کرد. برای گردش در شهر می توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کرد. فاصله مارماریس با فرودگاه دالامان، 120 کیلومتر است و این فاصله را می توانید با اتوبوس یا تاکسی بپیمایید.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس آب و هوا، 26 فوریه تا دهم ژوئن (8 اسفند تا 20 خرداد) و 24 سپتامبر تا 23 دسامبر (2 مهر تا 2 دی) است.

مارماریس در میان دیگر مقاصد گردشگری دنیای، از نظر آب و هوا، رتبه 65 از 100 را دارا است

دمای میانگین در مارماریس در زمان های مختلف سال بسیار متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا به غیر از چند هفته گرم در فصل تابستان، در بیشتر سال، معتدل و دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال کم است. مارماریس در میان دیگر مقاصد گردشگری دنیای، از نظر آب و هوا، رتبه 65 از 100 را دارا است.

اگر در پی سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه آگوست، جولای و سپتامبر به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در میانه ماه آگوست (اواخر مرداد) با دمای میانگین 35.6 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 26.9 درجه سانتی گراد در شب ها است.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می کنند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس بارش باران یا برف

اگر در پی سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلی متر در ماه گفته می شود) یعنی جولای، آگوست و ژوئن به مارماریس بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه می (اواخر اردیبهشت) است.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس رطوبت و وزش باد

مارماریس دارای ماه های مرطوب زیادی است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 38.6 درصد، ماه جولای و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 70.5 درصد، ژانویه است.

وزش باد در مارماریس، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه های سال، جولای و سپس آگوست و ژوئن هستند. باد ماه جولای با سرعت 7.8 کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به تعداد می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در مارماریس در اواخر ماه ژانویه، 14.1 کیلومتر بر ساعت است که یک باد آرام به تعداد می آید.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری مارماریس، جولای، سپس ژوئن و می هستند. قیمت هتل ها و بلیط هواپیما در این ماه ها در حداکثر میزان خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری مارماریس، نوامبر است؛ زمانی که با ارزان ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی معتدل می شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده 16.6 تا 27.7 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می شود. بارش باران با ماز طریق 1 تا 2 روز بارش موثر در ماه در بهار، کم است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری مارماریس است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایده آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می کند.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با صفر روز بارش موثر در ماه، شاهد بارش نیستند.

ماه های ژوئن تا آگوست، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در مارماریس هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو شوید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده 19.9 تا 33.3 درجه سانتی گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس دلپذیری القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 1 تا 3 روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز فصل خلوت گرشگری مارماریس است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 14.8 تا 18.3 درجه سانتی گراد در مارماریس کمی سرد است. به صورت میانگین 3 تا 6 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، هم از فصول خلوت گردشگری مارماریس است.

بهترین زمان سفر به مارماریس بر اساس فستیوال ها و رویدادها

مارماریس، یک شهر پر از جشن و تعطیلات است. فستیوال ها و رویدادهای متعددی در طول سال، گردشگران زیادی را به این شهر ساحلی می کشانند. در ادامه برخی از محبوب ترین رویدادهای مارماریس را به شما معرفی خواهیم کرد تا در دوران اقامت تان در آن ها شرکت کنید.

فستیوال بهار و دریایی مارماریس (Marmaris Maritime and Spring Festival)

فستیوال بهار و دریایی مارماریس با سازماندهی شهرداری مارماریس هر سال در ماه می برگزار می شود. فعالیت های ورزشی، مسابقات قایق های تفریحی (یات)، مسابقات، کنسرت ها، اجراهای خیابانی و نمایشگاه ها از جمله جاذبه های این رویداد هستند.

فستیوال بین المللی قایقرانی مارماریس (International Marmaris Yacht Festival)

فستیوال بین المللی قایقرانی مارماریس هر سال در میانه های ماه می در تفرجگاه ساحلی مارماریس (Marmaris Marina) با حضور یات ها (قایق ها و کشتی های تفریحی)، قایق های موتوری و گولت ها (قایق های بادبانی سنتی ترکیه) برگزار می شود.

فستیوال قایقرانی مارماریس یک رویداد منحصر به فرد در ترکیه و سراسر دنیا به تعداد می آید که بیش از 20 سال در حال برگزاری بوده است. هدف این فستیوال، معرفی آخرین پیشرفت های این بخش است. محل برگزاری این فستیوال در تفرجگاه ساحلی شهرداری مارماریس، مکانی مناسب برای تمامی انواع قایق ها و یات ها است.

نمایشگاه بین المللی قایقرانی مارماریس (Marmaris International Yacht Charter Show)

نمایشگاه بین المللی قایقرانی مارماریس با سازماندهی کلاب بین المللی قایقرانی (International Yacht Club) هر سال در ماه می برگزار می شود. تمامی قایق ها و کارگزاران قایق بادبانی می توانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

فستیوال سینمای مارماریس (Marmaris Cinema Festival)

فستیوال سینمای مارماریس، یکی از رویدادهای فرهنگی این شهر، هر سال در اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه جولای برگزار می شود. این یک رویداد با حضور 7 کارگردان و 7 فیلم است.

هفته بین المللی مسابقات مارماریس (Marmaris International Race Week)

هفته بین المللی مسابقات مارماریس هر سال در اواخر ماه اکتبر تا اوایل ماه نوامبر در این شهر برگزار می شود.

مارماریس؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) میزان بارش (سانتی متر)
ژانویه11.712.4
فوریه11.87.1
مارس15.15.1
آوریل17.61.5
می21.41.5
ژوئن26.90.5
جولای30.30
آگوست30.90
سپتامبر27.71
اکتبر22.38.1
نوامبر18.412.7
دسامبر13.89.1

میانگین ماهیانه دما و بارش در مارماریس

چه زمانی به مارماریس برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه7154-2012
فوریه81602312
مارس9182269
آوریل11215317
می15258347
ژوئن193012412
جولای223216420
آگوست223312420
سپتامبر193011382
اکتبر15267357
نوامبر11224266
دسامبر7172-2211

حداقل و حداکثر دما در مارماریس

منبع: گردشبان

به "بهترین زمان سفر به مارماریس؛ ساحل فیروزه ای ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان سفر به مارماریس؛ ساحل فیروزه ای ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید