حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

به گزارش وبلاگ ماکارون، حمام علی قلی آقا که با نام علی قلی آغا نیز شناخته می گردد، از جاهای دیدنی اصفهان در منطقه بیدآباد است و در سال 1125، به وسیله علی قلی آقا، از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین ساخته شده است.

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به موزه مردم شناسی شده است. استفاده از حمام برای همه مردم آزاد بوده و از سحرگاه تا نیم روز مردها و از ظهر تا غروب زنان استحمام می کردند. البته در برخی دوره ها مانند دوره قاجار، ثروتمندان و افراد بانفوذ ساعاتی گرمابه را قرق یا اجاره می کردند و اجازه ورود را تا زمانی که خود مشغول استحمام بودند به مردم عادی نمی دادند. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید.

حمام علیقلی خان اصفهان

در چند جای حمام در کنار حوضچه ها، سنگ های یک تکه و سفید رنگی به میزان یک متر دیده می گردد که سطح آن ها آجدار و دارای برجستگی های ملایمی است. تعجب نکنید اگر بگوییم که از این سنگ ها برای ماساژ دادن استفاده می کردند. این سنگ ها مانند تکیه گاه صندلی و عمود بر حوضچه ها طراحی شده اند و از حفره بالای آن ها آب گرم بر سطح آجدار جاری می شد و نقش یک ماساژور را بازی می کردند.

سیستم نوردهی حمام

یکی از نکات جالب این گرمابه، سیستم نوردهی آن است. روشنایی از روزنه هایی تأمین می گردد که روی سقف گنبدی شکل حمام تعبیه شده است. در این روزنه ها شیشه های محدبی و عدسی شکل وجود دارد. خاصیت محدبی این شیشه ها علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، باعث شکست نور شده و روشنایی را پخش می نماید. در واقع مهندسان و معماران بنا از خاصیت ذره بین برعکس استفاده نموده و فضای داخل حمام را روشن نموده اند. ویژگی جالب دیگر اینکه شیشه ها از یک طرف نور را عبور می دهند و کسی که در پشت بام باشد نمی تواند داخل حمام را ببیند.

مشخصات موزه حمام علیقلی خان اصفهان

ورودی حمام بزرگ یک فضای هشت ضلعی بوده که به هشتی مشهور است و پس از عبور از دو راهروی عمود بر هم به بینه (رخت کن) متصل می گردد. بینه یک هشت ضلعی کامل بزرگ است. پوشش طاق و گنبد آن روی هشت ستون سنگی قرار گرفته است.

در ضلع دیگر این راهرو لنگ شوی خانه و سرویس بهداشتی قرار گرفته است. کف گرمخانه با سنگ های مرغوب مرمرین پوشیده شده است که زنبورک هایی در زیرداشته، به وسیله تون هوای گرم به داخل زنبورک وارد شده و باعث گرم شدن کف می شد.

برای تماشا مکان های گردشگری ایران 7 مکان از تماشای ترین منطقه ها گردشگری سنندج را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: اگر به جاهای تماشای ایران علاقه دارید دره ای در ایران که لبریز عشق است! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید