رازگشایی از توانایی حیرت آور یوز های هم نژاد با پیروز

به گزارش وبلاگ ماکارون، یوزها، آن ها سریعترین دونده های طبیعتند. اگرچه سال هاست تصویری از شکار یوز های آسیایی که نماد ایران مان شده اند ثبت نشده، اما نمونه های آفریقایی این شکارچی آماری شگفت انگیز ثبت نموده اند.

رازگشایی از توانایی حیرت آور یوز های هم نژاد با پیروز

به گزارش خبرآنلاین، یوز ها، آن ها را احتمالا می توان سریعترین حیوانات روی زمین دانست. شکارچیانی که به سرعت باد به شکار می رسند. هم خانواده های یوز های آسیایی در حال انقراض ایران در آفریقا اعدادی از خود به جای گذاشته اند که دانستن شان هوش از سر می پراند. آماری که در یک شرایط زیست طبیعی باید پیروز در لحظه شکار در طبیعت به آن می رسید. حسرتی که بی شک در تربیت توران و آذر در دل علاقمندان به طبیعت می ماند. رویای شکار آزاد شکارچیان مادرزادی در طبیعت که می توانند در چشم به هم زدنی به سرعت باورنکردنی 100 کیلومتر در ساعت برسند.

حداکثر سرعت یک یوز چقدر است؟

حداکثر سرعت یک یوزپلنگ بالغ حدود 120 کیلومتر در ساعت (تقریبا 75 مایل در ساعت) است. البته دویدن به این سرعت انرژی زیادی می طلبد، بنابراین دویدن با این سرعت بخشی از برنامه روزانه هیچ یوزپلنگی نیست.

یوزپلنگ چقدر می تواند در یک دقیقه بدود؟

یک یوزپلنگ می تواند در یک دقیقه به سرعت 120 کیلومتر در ساعت برسد. یوزپلنگ با بدن باریک و فیبر های عضلانی سریع انقباض خود، شتاب 10 متر در ثانیه دارد.

تنها با سه گام، شکارچی خالدار به سرعت 60 مایل در ساعت (96.6 کیلومتر در ساعت) می رسد. یعنی رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت در شتاب اولیه، فقط در 3 تا 5 ثانیه، این یک توانایی شگفت انگیز است!

یک یوزپلنگ در 1 دقیقه چقدر می تواند بدود؟

یوزپلنگ ها در 30 ثانیه به حداکثر سرعت خود می رسند. در این سی ثانیه، آن ها می توانند فاصله ای حدود یک کیلومتر طعمه خود را تعقیب نمایند و از فاصله ای بعید در یک چشم به هم زدن بالای سر شکار برسند. اگرچه آنچه بیشتر در طبیعت رخ می دهد، طی مسافتی بین 600-700 متر است. یوزپلنگ ها پس از رسیدن به حداکثر سرعت خود می توانند با هر گام هشت متر را طی نمایند. در طول این سرعت، مواقعی وجود دارد که هیچ یک از پنجه ها با زمین تماس نمی گیرند و بدون زحمت روی دشت می روند.

یک یوزپلنگ چقدر می تواند با حداکثر سرعت بدود؟

یوزپلنگ ها می توانند حداکثر سرعت خود را برای حدود سی ثانیه حفظ نمایند. 20 تا 30 ثانیه ای که یوزپلنگ در آن می دود تنها چیزی است که برای شکار طعمه خود احتیاج دارد!

منبع: فرارو

به "رازگشایی از توانایی حیرت آور یوز های هم نژاد با پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازگشایی از توانایی حیرت آور یوز های هم نژاد با پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید