مادر شدن، زنان را با هوش تر می کند

به گزارش وبلاگ ماکارون، درباره تغییراتی که در دوران بارداری در زنان حامله ایجاد می شود چیزهایی شنیده ایم اما آیا می دانستید که مادر شدن،زنان را با هوش تر می کند؟

مادر شدن، زنان را با هوش تر می کند

بیشتر زنان در طول زندگی خود حداقل یک بار شانس مادرشدنرا پیدا می کنند که این دوران شاید سخت ترین و پیچیده ترین دوران زندگی آن ها باشد.بارداری تغیرات زیادی در روح، جسم و ذهن زنانایجاد می کند. بعضی از این تغییرات مانند افزایش وزن، تغیرات ظاهری و ... بعد ازتولد نوزاد از بین می فرایند اما بعضی دیگر از آن ها باقی مانده و برای بقیه عمرهمراه مادران خواهند بود.

تغییرات ذهنی زنان باردار

در دوران بارداری زنان تا حد زیادی فراموش کار می شوند. از مدام کوبیدن انگشت پا بهپایه های میز و مبل گرفته تا به زمین انداختن اجسام از تغییرات آشکاری است که دراین دوران برای زنان باردار اتفاق می افتد. حتی گاهی ممکن است تا وسط یک اتاق رفتهو بعد فراموش کنند برای چه کاری به آنجا رفته اند! زنان باردار اکثرا مجبور می شوندتک تک تاریخ ها و اتفاقات را یادداشت کنند چون به احتمال زیاد همه آن ها را فراموشخواهند کرد. البته این فراموش کاری ها و حواس پرتی ها بعد از اتمام دوران بارداری از بینرفته و حواس مادران به حالت قبل باز می شود. جملات زیر از زبان یک مادر جوان درباره این نوع تغییرات نوشته شده است.

بعد از زایمان، ذهن من کاملا درگیر فرزند کوچکم شده بود و نمی توانستم به چیزی جز او فکر کنم بنابراین بسکمک از مسائل دیگر را مدام فراموش می کردم. پس شروع کردم به تحقیق درباره هر چیزیکه به کودک و نحوه بزرگ شدن او مربوط می شد. من باید آگاهی خود را افزایش می دادم تا می توانستم به بهترین شکل از کودکم مراقبت کنم و نیازهای اورا برآورده کنم. چون در دنیای امروز و با حجم بالای اطلاعات، احساس می کردماگر پاسخ سوال هایم را پیدا نکنم، کم کاری از خودم بوده و مقصر هستم.

باهوش شدن مادران

ظاهرا تمام فراموشکاری ها و حواس پرتی های دوران بارداریبه خاطر تغیراتی است که در مغز مادر برای برقراری ارتباطات عصبی جدید اتفاق می افتدو خوشبختانه تحقیقات نشان می دهند که این تغیرات باعث باهوش تر شدن مادران می شوند. البته باهوش نه به معنای عام، بلکه منظور آگاه تر و سریع الانتقال تر شدناست. به همین خاطر است که می گوییم بعد از به دنیا آمدن کودک، دیگر خبری از فراموشکاری ها و حواس پرتی های دوران بارداری نیست.

دکتر Adam Franssen دراین باره تحقیقاتی روی موش ها انجام داده و مشاهده کرده است که موش مادر در دورانبارداری تا حد زیادی فراموش کار می شود، به طوری که نمی تواند جای ظرف غذا را بهیاد بیاورد و یا حتی نمی داند چیزی که الان می بیند را قبلا هم دیده است یا نه.اما مهارت های مادرانه ای مثل سرزندگی و شادابی و همین طورسرعت و مهارت در جستجویغذا در او افزایش پیداکرده است. این موارد به خاطر تغیرات ساختمانی مغز در دورانبارداری اتفاق می افتد.

لازم است بدانید که فعالیت هایی مثل یادگیری نواختن یک ساز،آموختن یک زبان جدید، سفر کردن و حتی خوابیدن به افزایش کارایی مغز انسان کمک می کنداما فراموش نکنید که نوازندگان لزوما به خاطر مهارت ساززدن از کسانی که ساز نمی زنندبهتر نیستند و همینطور ورزشکاران از کسانی که ترجیح می دهند یک جا بنشینند و بهخود هیچ زحمتی ندهند بهتر نیستند. آن ها فقط کمی بیشتر از دیگران از قابلیت هایذهنی و جسمی خود بهره می برند. پس نهایتا مادر شدن هم از زنان موجود بهتری نمی سازدبلکه آن ها را باهوش تر و آگاه تر می سازد.

تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی وبلاگ ماکارون

منبع: ستاره

به "مادر شدن، زنان را با هوش تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر شدن، زنان را با هوش تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید