آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می شود؟

به گزارش وبلاگ ماکارون، فوق تخصص ریه و متخصص داخلی گفت: ورزش و فیزیوتراپی تنفسی می تواند در بهبود عملکرد دستگاه تنفس بهبودیافتگان کرونا موثر باشد، اما اکنون برای فیبروز ریه (سخت شدن) ناشی از کووید19 یک درمان قطعی معین نشده است.

آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می شود؟

به گزارش وبلاگ ماکارون به نقل از ایرنا، حمید سهراب پور در خصوص درمان فیبروز ریه ناشی از کرونا نام کرد: در حال حاضر برای معالجه و درمان این فیبروز داروهای موثر و قطعی مشخص نشده و درمان این عارضه به سهولت امکان پذیر نخواهد بود.

فیبروز ریه به مفهوم تشکیل بافت فیبروز در ریه است که با علائم بالینی کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن، کاهش توان تأمین اکسیژن بدن، تغییرات کدورتی در عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست های ریوی همراه است.

این متخصص ریه اضافه کرد: برخی بهبودیافتگان کرونا که مسائل ریوی شدیدی را تجربه می کنند، به این فیبروز (سخت شدن و سفت شدن ریه) مبتلا می شوند که براساس مشاهدات بیمارستانی تقریبا معادل پنج درصد بیماران است.

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی داروهای تازه برای درمان فیبروز غیرمرتبط با کووید19 استفاده می شود، اما اطلاعات در زمینه فیبروز ناشی از کرونا ناقص بوده و مستلزم گذشت زمان به منظور تکمیل اطلاعات پزشکی برای درمان این عارضه است.

سهراب پور اعلام کرد: فیبروز ریه ناشی از کرونا در حقیقت تغییرات ساختاری در نسج ریه است که سبب سخت شدن و ضخامت ریه شده و عبور گاز از این قشاع ضخیم را با دشواری روبه رو می کند.

وی ادامه داد: این مساله که می تواند تنگی نفس را به نام یکی از علائم اصلی فیبروز ریه سبب شود، با ورزش کردن و فیزیوتراپی تنفسی می تواند عملکرد دستگاه تنفس را ارتقا دهد، اما نمی تواند این عارضه را درمان کرده و از بین ببرد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه دنیا منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت دنیای در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری دنیای) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا به امروز حدود 146 میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر هم بر اثر بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مسائل گوارشی از جمله علائم بیماری کووید 19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس هم دچار بیماری خفیف می شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های تازهی را در دنیا به وجود آورده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید