کوشش رودخانه بشار برای بازپس گیری حریم طبیعی خود

به گزارش وبلاگ ماکارون، رودخانه بشار با نخستین بارش جدی برف و باران در شهر یاسوج برای بازپس گیری حریم خود در خیابان و بلوار رجا دست به کار شده است آنچنان که مدیرکل بحران هشدار داد باید برای موضوع چاره ای اندیشیده گردد تا این محله در بارندگی های آینده با بحران جدی روبه رو نگردد.

کوشش رودخانه بشار برای بازپس گیری حریم طبیعی خود

به گزارش وبلاگ ماکارون به نقل از ایرنا، اگرچه مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست اضطراری پیش از آغاز بارندگی ها، بارش تا 150 میلیمتر را در منطقه پیش بینی نموده و از دستگاه ها و مردم خواسته بود در آماده باش کامل باشند اما بارندگی ها کمتر از میزان پیش بینی شده بود و تعطیلی مدارس در شیفت عصر روز 17 آذر و تخریب بخشی از بلوار و خیابان رجا را باید مهمترین خسارت این بارندگی ها به شهر یاسوج دانست.

بلوار رجا نخستین بار پس از بارش های سیل آسای فروردین ماه سال جاری دچار ریزش شد و ساکنان آن با چالش جدی روبه رو شدند تا جایی که دستور تخلیه بعضی از ساختمان های این محله صادر شد.

اما پس از آرام شدن رودخانه بشار شرایط بلوار رجا به حالت عادی بازگشت با این حال همانگونه که پیش بینی می شد با اولین بارندگی مستمر و جدی پاییزه شرایط این بلواربحرانی تر از سابق شد.

مدیر کل مدیریت بحران استان درباره شرایط این بلوار و چرایی ریزش آن می گوید: عدم رعایت بستر و حریم رودخانه در صدور مجوزهای ساخت و ساز، بی توجهی به حریم و بستر رودخانه و طرح تفصیلی و عدم رعایت اصول فنی شهرسازی در ساخت و سازها درسالهای گذشته باعث این بحران شده است.

وحید محمدی تبار ادامه داد: نوع لایه های خاک این تراشه خاکی که در حال ریزش است مملو از پسماندها و نخاله های ساختمانی است که این نشان می دهد که حتی خیابان جلوی این منازل در بستر طبیعی رودخانه ساخته شده است.

مدیر کل بحران یادآوری کرد: اینکه چه کسانی زمین فروخته و یا مجوز و پروانه ساخت داده اند یک روی سکه است و روی دیگر آن شهروندانی هستند که خود و منازلشان در معرض خطر قرار دارند و باید با تدبیر مسئولان ارشد استانی، شهرداری و همکاری مردم این مساله به سرعت حل گردد.

بلوار رجا در حاشیه رودخانه بشار و در انتها بخش شرقی شهر یاسوج نهاده شده و با چشم اندازی به سمت جنگل و رودخانه جز مناطق گران قیمت شهر یاسوج محسوب می گردد. با این حال شواهد نشان می دهد این بلوار و حتی بعضی از ساختمان های آن در حریم رودخانه احداث شدهاند که از فروردین ماه سال جاری رودخانه بشار با قدرت پس گیری حریم خود را اغاز نموده است.

رودخانه بشار در سالهای کم بارش مورد بی مهری نهاده شد و بخش هایی از آن به وسیله کانال های فرعی از جهت اصلی رودخانه جدا شد. بخشهای دیگری از حریم رودخانه نیز برای ایجاد طرح های عمرانی و صنعتی واگذار شد که بارندگی های فرودین ماه باعث شد رودخانه بشار تمامی ساخت و سازهای با مجوز و بدون مجوز را با خود به قعر خلیج فارس ببرد.

  • شلاق بر تن نحیف بشار
  • فیلم | ماجراهای بشار
  • ساماندهی رودخانه بشار به120 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد
منبع: همشهری آنلاین

به "کوشش رودخانه بشار برای بازپس گیری حریم طبیعی خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش رودخانه بشار برای بازپس گیری حریم طبیعی خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید