خارطوم علیه مصر به شورای امنیت شکایت کرد، مشخص مدیر جدید سرویس امنیتی سودان

به گزارش وبلاگ ماکارون، سودان برای اولین بار پس از سرنگونی نظام عمرالبشیر از مصر به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

خارطوم علیه مصر به شورای امنیت شکایت کرد، مشخص مدیر جدید سرویس امنیتی سودان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ماکارون به نقل از روزنامه سودان تریبون ، دولت خارطوم رسما از مصر به دلیل اختلافاتش با این کشور در مورد مثلث حلایب به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد و از این شورا خواست رسیدگی به این موضوع را در دستور کار سال جاری خود قرار دهد.

حلایب منطقه ای است که میان مصر و سودان و دریای سرخ قرار گرفته است و از زمان استقلال سودان در سال 1955 خارطوم و قاهره در مورد این منطقه با یکدیگر اختلاف دارند به گونه ای که در سال 1958 دو طرف در آستانه جنگ قرار گرفتند.

بر اساس قطعنامه استقلال سودان، حلایب بخشی از خاک سودان محسوب می گردد اما نظامیان مصری این منطقه را طی دهه 1990 میلادی به اشغال خود درآورند. بارها سودان از دولت مصر درخواست نموده برای خاتمه دادن به اختلاف دو کشور در مورد مثلث حلایب به دادگاه های بین المللی رجوع گردد اما قاهره تا به امروز به این درخواست پاسخ مثبتی نداده و آن را رد کرد ه است.

پیشتر سرلشکر عبدالفتاح برهان رئیس شورای حاکمیتی سودان گفته بود: حلایب جزیی از خاک سودان است و خارطوم امیدوار است اختلافاتش با مصر در این خصوص خاتمه یابد.

این روزنامه در خبر دیگری نوشت: به دنبال استعفای هفته گذشته مدیر سرویس امنیتی سودان شورای حاکمیتی سرلشکر جمال عبدالمجید قسم السید را به عنوان مدیر جدید سرویس امنیتی سودان مشخص کرد. او پیش از منصوب شدن به این سمت ریاست بخش اطلاعات ارتش سودان را به عهده داشت.

به دنبال شورش هفته گذشته نیروهای هیئت عملیات وابسته به سرویس های امنیتی سودان ابوبکر دمبلات مدیر سرویس امنیتی این کشور از سمت خود استعفاء داد. او متهم شده بود که در انجام وظایفش کوتاهی نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "خارطوم علیه مصر به شورای امنیت شکایت کرد، مشخص مدیر جدید سرویس امنیتی سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارطوم علیه مصر به شورای امنیت شکایت کرد، مشخص مدیر جدید سرویس امنیتی سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید