راهنمای خرید برترین هدلایت خودرو

به گزارش وبلاگ ماکارون، وقتی نوبت به انتخاب هدلایت یا لامپ جلوی خودرو می رسد، گزینه های زیادی در اختیار دارید اما یک راهنمای مناسب برای درک روند کار چراغ های مختلف موجود در بازار و اینکه چگونه می توانند دید شما را بهبود ببخشند و از طرفی ظاهر خودرو را در شب مجذوب نماینده تر نمایند، به شما برای یک انتخاب و خرید ایدئال یاری خواهد نمود.

راهنمای خرید برترین هدلایت خودرو

امروزه لامپ های نسل قدیمی در حال خروج از بازار هستند و لامپ های تازهتر که اغلب با عنوان هدلایت شناخته می شوند، به علت مزایای زیاد از جمله عمر بیشتر و مصرف کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

برای نمونه لامپ هایی مانند هالوژن، در درجه اول برای افزایش دید در شب مناسبند و یا چراغ های دیگری مانند فناوری های مبتنی بر ال ای دی (LED) با مزایای مختلف، کم کم در حال تبدیل شدن به یک هنجار در صنعت خودروسازی هستند و حتی ضمن تمرکز بهتر نور، بسیاری از مزایای مشابه هالوژن ها را هم ارائه می دهند.

لامپ شدت بالا (HID) هم که اغلب با عنوان چراغ های زنون شناخته می شوند، یکی دیگر از گزینه های موجود برای چراغ های جلوی خودرو است که اگر زیاد در جاده های تاریک سفر می کنید، گزینه خوبی خواهد بود.

در مقابل بعضی از افراد هم ترجیح می دهند تنها به چراغ های اولیه خودروی خود بسنده نمایند. اما خوب است بدانید که شما مجبور نیستید همان چراغ هایی را که خودروساز روی ماشین شما نصب نموده است، نگه دارید. اگر می خواهید چراغ های ماشین خود را ارتقا دهید، می توانید به آسانی این کار را انجام دهید. در واقع تعویض چراغ های خودرو ساده است و می تواند تفاوت زیادی در عملکرد کلی وسیله نقلیه و تجربه رانندگی شما ایجاد کند.

به همین علت یک راهنمای کلی برای لامپ خودرو تهیه نموده ایم که به شما در انتخاب چراغ های مناسب یاری کند. بعلاوه فهرستی از چراغ های برتر را بر اساس عملکرد و نظرات مشتریان گردآوری نموده ایم.

اهمیت چراغ مناسب برای سلامتی

نور و شیوه واکنش چشمان ما به آن، عناصری کاملا حیاتی هنگام رانندگی هستند. ساده به نظر می رسد، اما اغراق نیست اگر بگوییم هرچه مسیر پیشِ رو را بهتر ببینید، امنیت شما، مسافران و سایر افراد حاضر در جاده بیشتر خواهد بود.

اگرچه ما اغلب می دانیم که بینایی ما در طول زندگی تغییر می نماید، اما حتی با نزدیک بین یا دوربین شدن چشم ها، تمایل داریم فکر کنیم که بینایی ما از بسیاری جهات دیگر تقریبا ثابت می ماند. اما این نگاه، کاملا دور از واقعیت است.

در حقیقت با افزایش سن بینایی ما به طرز چشمگیری به روش های مختلف تغییر می نماید. در کودکی، عدسی های چشم ها کاملا شفاف هستند و ما واقعا حتی در شرایط بسیار کم نور، واقعا خوب می بینیم اما با افزایش سن، لنزهای چشم مات تر می شوند و نور کمتری وارد آن ها می گردد.

این پدیده با گذشت سال ها شدیدتر هم می گردد. بین 20 تا 50 سالگی، چشمان شما برای تماشا در همان سطحی که در دوران کودکی داشتید، به دو برابر نور بیشتری احتیاج دارند و از 50 تا 60 سالگی، دوباره به نیم برابر نور بیشتری احتیاج دارید و با افزایش سن، این روند شدت می گیرد.

بعلاوه با افزایش سن، مقابله با تابش خیره نماینده برای چشمان ما دشوارتر می گردد. در واقع، هر 12 سال یک بار چشمان ما 50 درصد مقاومت خود را در برابر تابش خیره نماینده از دست می دهند، که کاملا هشداردهنده است. این نشان می دهد که چراغ های جلوی نامناسب برای خودرو، با افزایش سن بیشتر بر ما تأثیر می گذارند و بدین ترتیب اهمیت استفاده از چراغ های جلوی خوب و تنظیم صحیح آن ها دو چندان می گردد.

بنابراین، همان طور که Car Dictionary اشاره می نماید، با افزایش سن، هر بار که نوبت به تعویض لامپ های فرسوده می رسد، باید به طور جدی به جایگزینی آن ها با لامپ هایی با عملکرد بهتر فکر کنید. به همین ترتیب، اگر در حال تعویض ماشین هستید و این شانس را دارید که چراغ ها را به دلخواه انتخاب کنید، برترین چراغ هایی را که می توانید خریداری کنید، انتخاب کنید.

ویژگی های لامپ خودرو

بنا به اعلام وب سایت Mr. Right اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که چه نوع لامپی با خودروی شما سازگار است؟ لامپ های خودرو دارای اتصالات مختلفی هستند. برای یافتن نوع دقیق اتصالات چراغ به خودرو، از دفترچه راهنمای خودروی خود بهره ببرید. در اینجا باید در پی تعییناتی مانند H4، H7 و غیره بگردید.

اما اگر دفترچه راهنمای خودرو در دست نیست یا درباره چراغ ها اطلاعات کاربردی در آن ارائه نشده است، طبق توصیه Auto Bulbs Direct قدم بعدی این است که لامپ را از وسیله نقلیه خود بردارید و پایه فلزی یا پلاستیکی آن را آنالیز کنید که تعییناتی مانند کاربری لامپ، وات و گاهی اوقات رنگ لامپ روی آن نوشته شده است. لامپ باید با یک شماره مانند H1 یا ، D2S یا 9005 یا HIR2 و غیره تعیین شده باشد.

وات/روشنایی لامپ

توصیه می گردد که هنگام تهیه لامپ تازه برای چراغ جلو (در بیشتر موارد 45 یا 55 وات) به مقدار توانی که خودروساز تعریف نموده است، پایبند باشید. با این حال اگر همچنان قصد افزایش آن را دارید، به یاد داشته باشید که اغلب احتیاج به افزودن یک رله به مدار وجود دارد که می تواند منجر به باطل شدن گارانتی گردد. این مورد را باید در دفترچه راهنمای خودرو آنالیز کنید. مشکل دیگر این است که برای روشنایی لامپ رشته ای، رشته باید تا دمای بالاتری داغ گردد و در نتیجه طول عمر آن کاهش می یابد.

دمای رنگ لامپ

دمای رنگ بر حسب کلوین (K) میزان گیری می گردد. رنگ نور ساطع شده از لامپ ها به این درجه بندی بستگی دارد. به طور کلی، لامپ های استوک دمای رنگی در محدوده 3000K تا 3400K دارند و بنابراین رنگشان مایل به زرد است که باعث دید بهتر هنگام مه و باران می گردد.

اگر درجه بندی کلوین را بیشتر کنیم، نور سفید غالب می گردد. این امر جلوه ای شاخص تر به خودرو می دهد زیرا خودروهای لوکس معمولا با لامپ هایی با درجه کلوین بالاتر عرضه می شوند. بعلاوه به یاد داشته باشید که فراتر رفتن از 4500K باعث ایجاد رنگ آبی در نور می گردد که در بیشتر کشورها غیرقانونی است.

انواع لامپ خودرو

لامپ ال ای دی

چراغ های LED یکی از رایج ترین چراغ هایی هستند که امروزه در وسایل نقلیه استفاده می شوند. علت این محبوبیت هم این است که روشنایی زیادی دارند، انرژی کمتری مصرف می نمایند و عمر آن ها طولانی تر است. این چراغ ها بعلاوه نوری به رنگ سفید فراوری می نمایند که بسیاری از رانندگان آن را ترجیح می دهند.

طبق اعلام Cars، اگرچه لامپ های LED معمولا به میزان چراغ های زنون روشن نیستند اما با توجه به ابعاد کوچک، می توان آن ها را در فضاهای کوچک هم به صورت فشرده یا در چیدمان دلخواه استفاده کرد که به مهندسان و طراحان خودرو آزادی عمل بیشتری می دهد.

در LED جریان الکتریکی از یک نیمه رسانا (یا دیود) می گذرد و نور فراوری شده اغلب دارای الگوی پرتو گسترده تری نسبت به سایر انواع چراغ های جلو است. این چراغ ها حدود 90 درصد بازده بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند و گرمای کمتری فراوری مینمایند. لامپ های ال ای دی بعلاوه بیشتر از لامپ های هالوژن یا زنون دوام می آورند اما با افزایش سن، کم نورتر می شوند.

بدین ترتیب در مجموع این نوع چراغ ها با توجه به مصرف انرژی کمتر و عمر طولانی تر، در حال تبدیل شدن به نوع غالب چراغ های جلو برای خودروها هستند و فراوریشان به تدریج حتی مقرون به صرفه تر هم تمام می گردد.

لامپ هالوژن

چراغ های هالوژن نسخه ارتقا یافته لامپ های رشته ای هستند. این مدل ها از یک رشته تنگستن درون حباب مخصوصی تشکیل شده اند که با گرما نور فراوری می نماید. بسیاری از مردم چراغ های هالوژن را به این علت انتخاب می نمایند که روشن تر از چراغ های سنتی خودروها هستند و عمر طولانی تری دارند. این نوع چراغ ها هم که نور سفید مایل به زرد فراوری می نمایند، در طول تاریخ، به عنوان چراغ های جلوی بسیاری از وسایل نقلیه استفاده شده اند.

لامپ زنون

چراغ های جلوی زنون، دارای لامپ هستند اما برخلاف چراغ های هالوژن، رشته ندارند و بدین ترتیب بیشتر از هالوژن ها دوام می آورند اما باز هم طول عمرشان به میزان چراغ های LED نیست. این چراغ ها بعلاوه انرژی کمتری نسبت به هالوژن مصرف می نمایند اما نسبت به LED مصرف بیشتری دارند، داغ تر هستند و با گذشت زمان کم نور می شوند.

در چراغ های زنون، جریان الکتریکی از گاز زنون (Xenon) عبور می نماید و قوس الکتریکی ایجاد شده بین دو الکترود، نور شدید سفید یا مایل به آبی فراوری می نماید که اغلب روشن تر از LED است. چراغ های زنون در بازار اغلب در طیف های مختلف آبی، زرد و سفید موجود هستند.

در جاده های تاریک، بعضی از چراغ های زنون به قدری روشن هستند که حتی در حالت نور پایین هم می توانند رانندگان مقابل را خیره کند. برای بهبود چنین وضعیتی، خودروهای دارای چراغ زنون اغلب دارای سیستم های تراز هستند که به طور اتوماتیک الگوی پرتوی نور را با روشن شدن چراغ ها تنظیم می نماید.

چراغ های LED و زنون در ابتدا فقط در وسایل نقلیه لوکس و با قیمت بالاتر عرضه می شدند، اما امروزه این فناوری ها، به ویژه LED به طور گسترده در دسترس هستند. بعضی از فراورینمایندگان خودرو، این چراغ های LED را حتی در کل خط فراوری خودروهای میانه، به صورت استاندارد عرضه می نمایند. چراغ های زنون هم هرچند در خودروهای تازه کمتر استفاده می شوند، اما در بازار لوازم یدکی، همچنان محبوب هستند.

بعضی از کاربردی ترین لامپ های موجود در بازار ایران

هدلایت LED خودرو D9 مدل H4

این چراغ در بسته دو تایی عرضه می گردد و با توجه به کیفیتی که دارد یکی از به صرفه ترین مدل های بازار است. بعلاوه برای طیف متنوعی از خودروها از جمله پراید، رنو L90 و رنو ساندرو قابل استفاده است.

توان نوری این لامپ بسیار بالاست و نور سفید آن روشنایی کافی را در شب فراهم می نماید. تفکیک نور بالا و پایین مناسب، پرتاب نور زیاد و مقاومت در برابر آب، از دیگر ویژگی های این لامپ است که باعث استقبال زیاد از آن شده است. اگر در پی محصولی در همین رده با رنگ زرد هستید، می توانید مدل D5H7 را که نور آفتابی فراوری می نماید تهیه کنید.

لامپ زنون خودرو مدل H4-2

اگر در پی هدلایت زنون با کیفیت مناسبی هستید، این مدل می تواند انتخاب مناسبی باشد. با استفاده از لامپ های ال ای دی SMD این لامپ دارای توان مصرفی 55 وات است. این مدل هم در بسته دو عددی عرضه می گردد و برای خودروهایی مانند پراید، رنو L90، رنو ساندرو و نیسان پاترول کاربرد دارد.

قیمت مناسب برای این مدل باعث شده تا یکی از پرفروش ترین مدل ها در میان چراغ های زنون برای جلوی خودرو باشد.

هدلایت LED خودرو D3 مدل H7

این لامپ هم طبق نظر بیشتر خریداران کیفیت بیشتری از هم ترازان خود در بازار دارد. با 45 وات توان مصرفی، نور نسبتا قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهد و مقاومت در برابر آب، امکان استفاده از آن را در شرایط گوناگون فراهم می نماید.

قابلیت نصب روی خودروهای گوناگون ایرانی و خارجی مانند لیفان 620، جک S5، تیبا، دنا، کیا سراتو 1600، پژو 206 و رانا هم در کنار قیمت مناسب باعث شده این لامپ به یکی از لامپ های پرفروش در بازار تبدیل گردد.

هدلایت LED خودرو مدل C6 H7

پژو پارس همچنان یکی از خودروهای متداول ایران است و در اختیار داشتن یک لامپ مناسب برای آن می تواند لذت رانندگی با آن را افزایش دهد. این مدل یکی از کاربردی ترین نمونه های موجود در بازار محسوب می گردد که در این رده قیمتی نور مناسبی برای خودرو فراهم می نماید.

هدلایت کانپکس مدل M8 H7

اگر در پی محصولی بسیار با کیفیت هستید و حاضرید هزینه زیادی برای آن بپردازید، برند Conpex از گزینه های قدرتمند در بازار به شمار می رود. با استفاده از چیپ CSP در دو طرف بدنه، این لامپ دارای 45 وات توان مصرفی است هر عدد از هدلایتها میباشد.این مدل در پایه H7 برای بیشتر ماشینهای ایرانی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

جداسازی نور بالا و پایین در این لامپ به خوبی صورت می گیرد و به علت وجود لنز، باعث اذیت شدن رانندگان خودروی مقابل نمی گردد.

جمع بندی

در نهایت با توجه به مدل خودرو و مسیرهایی که اغلب با آن طی می کنید، انتخاب های گوناگونی وجود دارد اما همان طور که گفته شد، رویکرد بازار در حال حاضر بر چراغ های LED متمرکز است که ضمن نوردهی کاملا مناسب، دوام بیشتری دارند و طیف متنوع قیمتی را هم شامل می شوند.

بنابراین برای حفظ سلامتی چشم ها و در نتیجه ایمنی بیشتر هنگام رانندگی در شب، ضروری است که به یک چراغ مناسب برای خودروی خود فکر کنید و در این زمینه گزینه های زیادی در اختیار دارید که می توانند تا سال ها راه را برایتان روشن نمایند!

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای خرید برترین هدلایت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید برترین هدلایت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید