روستای پامنار دزفول

به گزارش وبلاگ ماکارون، در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای دزفول یعنی روستای پامنار را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از روستاهای بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

روستای پامنار دزفول

روستای پامنار جزء بخش شهیون در فاصله هوایی 25 کیلومتری و فاصله جاده ای 42 کیلومتری شهر دزفول به وسعت 57 هکتار در میان دامنه های رشته کوههای زاگرس و مشرف به دریاچه سد دز در شمال شهرستان دزفول واقع شده است. روستای پامنار بواسطه چشم اندازهای بسیار متنوع طبیعی- فرهنگی و به علت همجواری با دریاچه دز وجود قلعه طبیعی شاداب همچنین وجود درخت های سدر ، دره ها و چشمه ها دارای طبیعتی مجذوب کننده و خاص است که همه ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند.

مهمترین عاملی که باعث شده روستای پامنار مورد توجه گردشگران قرار گیرد همجواری آن با دریاچه شهیون است. این دریاچه یکى از زیباترین دریاچه هاى ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و چهره زیبایى به منطقه شهیون داده است . به گونه اى که جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتى بالغ بر شصت هزار متر مربع چشم انداز زیبایى را بوجود آورده است. به علت زمینه مساعدی که این دریاچه دارد در آن انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین علت در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی می باشد . در کنار روستای پامنار و به فاصله کمی از آن روستای زیبای دیگری به نام پا قلعه وجود دارد که ورودی و دسترسی اصلی قلعه شاداب در آن واقع شده و برخی به علت معروفیت روستای پامنار و همجواری، این دو روستا را یکی می دانند.

روستای پامنار یک بهشت خاص است. در سفر به پامنار دیدن غروب خورشید، زیبایی خاصی به چشم انداز طبیعت می دهد و صحنه ای بی نظیر را در یاد و خاطر افراد به جای می گذارد. ارتفاع روستای پامنار بسیار کم است و دشت بودن آن سبب می شود که در هنگام غروب زمین و آسمان آن یکی شوند و صحنه ای رویایی را ایجاد کنند. بعد از فرا رسیدن شب نیز، شب های پامنار با جاهای دیگر فرق دارد. روستای پامنار دارای هوای بسیار تمیز و پاکی است و این پاکی و ارتفاع کم زمین نسبت به آسمان سبب می شود که ستارگان در شب های زیبای پامنار درخششی چندین برابر دارند و نزدیکی ستاره ها و زیبایی چشم انداز آن قابل وصف نباشد.

یکی از جاذبه های خاص روستای پامنار که به سرسبزی و زیبایی آن افزوده است دریاچه سد دز می باشد. این دریاچه در پشت سد واقع شده است. دریاچه سد دز یکی از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است که در شمال غربی دزفول واقع شده است. در وسط دریاچه جزیره ای زیبا واقع شده است که در حدود 60000متر مربع مساحت دارد و چشم انداز فوق العاده ای را به منطقه داده است.

دریاچه دارای امکانات سرگرمیی و سرگرمی بسیار است که از جمله آن می توان به ماهی گیری اشاره کرد. ماهی هایی که در این دریاچه قرار دارند، معمولا ماهی هایی هستند که در رودخانه زندگی می کنند، اما این ماهی ها در دریاچه نیز وجود دارند و به زندگی در آن عادت کرده اند. زندگی در دریاچه سبب شده که ماهی ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه کنند و جنس آنها با ماهی های دیگر متفاوت شود. از سرگرمیات دیگر در این دریاچه می توان به قایق سواری اشاره کرد. قایق سواری در این دریاچه بسیار فرح بخش و دل انگیز است. تنها جایی از دریاچه که به سد نزدیک می شود به علت فشار زیاد جریان آب، ممکن است برای حرکت قایق، خطرناک باشد بنابراین نزدیک شدن به این بخش از دریاچه توصیه نمی شود. امکان شنا کردن در دریاچه نیز برای گردشگران نیز فراهم است. در روستای پامنار از مشاهده حیات وحش نیز می توان لذت برد. حیات وحش منطقه دارای پازن(بز کوهی) و تیهوهای بسیار زیادی است.

روستا دارای طبیعتی سرسبز و درختان مخصوص منطقه است. درختان و پوشش گیاهی منطقه بیشتر کنار، بادام، بلوط، نخل، جاز، انجیر و بنه است.

از جاذبه های تاریخی پامنار می توان به قلعه شاداب اشاره کرد که مربوط به دوره ساسانیان است. این قلعه در حدود دوازده متر مربع وسعت دارد و دارای دو راه ورودی است، یکی از آنها راه صعب العبوری است که مورد استفاده مردم روستا است. از این قلعه در دوره تاریخ معاصر نیز استفاده می شد و تا حدود 3 دهه پیش، نیز مسکونی بوده است.

مردمی که در روستای پامنار زندگی می کنند هنوز هم بسیاری از آداب و رسوم عشایری خود را حفظ کرده اند. مردم این منطقه دارای رسوم سنتی بسیاری هستند. در روستای پامنار معماری سنتی هنوز توانسته است هویت خود را حفظ کند و مردم منطقه دارای صنایع دستی خاصی در روستا هستند که از میان آنها می توان به کپوبافی اشاره کرد که بومیان روستا در آن تبحر دارند. بسیاری از کپوها (حصیرهایی که با برگ نخل بافته می شوند) دارای هویت خاص و با رنگهای سنتی زینت بخش بسیاری از خانه ها هستند. طرح ها و رنگ های کپو از ترکیب ابریشم و کامواهای رنگی شکل می گیرد. نوع تولیدات کپو در پامنار از کیفیت بالایی برخوردار است و در این منطقه نمایشگاه های خاصی از توانایی های زنان در بافت کپو وجود دارد که برای گردشگران بسیار با اهمیت است.

در پای قلعه شاداب در روستای پامنار، قبرستان قدیمی واقع شده است با سنگ های ایستاده و نقوش متفاوت که هر کدام گویای مشخصاتی از متوفا هستند. برخی از نشانه های روی قبرها افراد سوار بر اسب را نشان می دهند که نماد جنگاوری آنها بوده اند. بر روی قبرهای مربوط به خانمها نیز نشانه هایی از جنگاوری و پایکوبی و …دیده می شود. به نظر می رسد این قبرستان اطلاعات بسیاری در مورد تاریخ اجتماعی منطقه به دست می دهد.

بهترین زمان برای سفر به روستای پامنار، اردیبهشت و خرداد است، اما در تابستان و پاییز هم می توان به این روستا سفر کرد و از زیبایی طبیعت آن بهره مند شد و لذت برد. برای اقامت در پامنار می توان در روستا و در خانه های روستایی منطقه که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده ماند و یا در شهر دزفول به سراغ هتل ها و مهمان سراها رفت. بسیاری از طبیعت گردان ماجراجو اما شب هنگام در کنار دریاچه چادر می زنند و از زیبایی های طبیعت اطراف دریاچه لذت می برند.

روستای پامنار از نظر گردشگری قابلیت های بسیار زیادی دارد و در سطح کشور نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و هر ساله گردشگران بسیاری را برای دیدن آن به منطقه سفر می کنند.

جهت روستای پامنار دزفول برروی نقشه

منبع: تاپ تراول

به "روستای پامنار دزفول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای پامنار دزفول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید