مکمل های غذایی در چه شرایطی استفاده می شوند؟

به گزارش وبلاگ ماکارون، دکتر محمد حسبی متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه مکمل ها در جایی استفاده می شوند که رژیم غذایی فرد دچار نقصان باشد، اضافه نمود: مکمل های غذایی با دارو فرق می نماید. البته استفاده از مکمل با دوپینگ هم فرق می نماید. ورزشکاران حرفه ای که دچار کمبود هایی می شوند، قضیه دارد مطرح می گردد که یا جنبه دارویی دارد یا دوپینگ اتفاق می افتد.

مکمل های غذایی در چه شرایطی استفاده می شوند؟

وی با بیان اینکه محققان استرالیایی مکمل ها را به 4 دسته A، B، C و D تقسیم بندی می نمایند، ادامه داد: دسته A این مکمل ها ایمن تر و فوایدشان شناخته شده تر است. انواع مکمل های این دسته 3 گروه هستند. گروه اول به شکل غذا فراوری می شوند که یا به شکل پودر های پروتئین، شکلات بار یا پروتئین بار هستند و یا به صورت نوشابه که مقداری از کربوهیدرات یا الکترولیت مورد احتیاج ورزشکار را جبران می نماید و این مکمل در صورتی به فرد توصیه می گردد که بدن او احتیاج به پروتئین داشته باشد.

حسبی در ادامه تاکید نمود: اگر مواد غذایی پروتئین مورد احتیاج فرد را تامین می نماید، مکمل غذایی پروتئین دار به او داده نمی گردد؛ اما اگر غذا پروتئین مورد احتیاج فرد را تامین نکند، پروتئین مکمل به صورت آب پنیر یا آلبومین به فرد داده می گردد.

این متخصص پزشکی ورزشی در ادامه اظهارداشت: اگر پروتئین زیادی به فرد داده گردد، بدن نمی تواند از این مقدار پروتئین در ساخت عضلات استفاده کند در نتیجه بدن پروتئین را می سوزاند و با سوخت پروتئین، اوره فراوری می گردد.

بالا رفتن اوره باعث ایجاد فشار بر کلیه ها می گردد

وی با بیان اینکه بالا رفتن اوره باعث ایجاد فشار بر کلیه ها می گردد، گفت: پس همین مکمل که بی خطر است در گروه A واقع شده است وقتی خودسرانه و بیش از حد مصرف گردد می تواند ضرر داشته باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی اضافه کرد: گروه سوم مکمل ها از دسته بندی A، مکمل هایی هستند که روی عملکرد ورزشکار موثر واقع می گردد مثل کافئین، کراتین. کافئین در چربی سوزی و افزایش تمرکز تاثیر می گذارد و کراتین قدرت انفجاری فرد را افزایش می دهد.

حسبی ادامه داد: این دو نیز زمانی به فرد داده می گردد که فرد به آن واقعا احتیاج داشته باشد به عنوان مثال اگر فرد، ورزشکار استقامتی باشد کراتین برایش مفید نیست. کراتین به دلیل احتباس آب، فقط باعث افزایش وزن در او می گردد.

این متخصص پزشکی ورزشی در ادامه اعلام کرد: پس کراتین برای افرادی که برای سلامت خود ورزش می نمایند، مفید نیست، اما کراتین برای ورزشکار حرفه ای که قصد بالا بردن رکورد را دارد و حتی 5/0 کیلوگرم اضافه بلند کردن وزنه برایش مهم است می تواند مفید باشد و البته استفاده از این مکمل در دراز مدت می تواند آسیب زا باشد که البته می تواند جز آسیب های شغلی محسوب گردد.

وی در ادامه به دسته b اشاره و اعلام کرد: شواهد علمی برای مفید بودن یا نبودن آن کافی نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام گردد. دسته دوم، مکمل های پزشکی محسوب می شوند که در حقیقت کمبود ریزمغزی ها و ویتامین ها را تامین می نماید. استفاده از این مکمل ها به شرطی موثر است که برای فرد موثر دانسته گردد مثلا تجویز آهن برای فردی که دچار کمبود آهن است.

این متخصص پزشکی ورزشی تاکید نمود: بعلاوه استفاده از ویتامین D طبق دستور عمل وزارت بهداشت برای عموم افراد 12-70 ساله، ماهیانه 000/50 واحد می باشد که در این محدوده می تواند انجام گردد. لازم به دکر است که این ویتامین اگر بیش از حد مورد احتیاج استفاده گردد می تواند یاعث مسمومیت گردد. گلوتامین مثالی از مکمل مربوط به دسته B است.

وی در مورد دسته C گفت: شواهد علمی برای مفید بودن آن ها ضعیف است؛ اما مصرف شان، ممنوع نیست. اسید های آمینه شاخه دار جزء این دسته هستند.

با اشاره به دسته D اعلام کرد: محرک ها جزء این دسته هستند و مصرف آن ها ممنوع است. برخی ریشه های گیاهی در این دسته قرار دارند.

این متخصص پزشکی ورزشی در سرانجام در پاسخ به این پرسش که آیا ویتامین های B کمپلکس و B دوازده که به شکل تزریقی مصرف می شوند، جزء مکمل ها هستند؟، اظهارداشت: خیر، این ها جزء دارو ها هستند و هر جا شکل مصرف ویتامین ها، تزریقی باشد، دارو تلقی می گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو

به "مکمل های غذایی در چه شرایطی استفاده می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل های غذایی در چه شرایطی استفاده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید