پروفسور رضا وارد تهران شد، مراسم بزرگداشت دانشمند ایرانی در دانشگاه تهران

به گزارش وبلاگ ماکارون، فضل الله رضا مهندس برق، دومین رئیس دانشگاه صنعتی شریف، سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا و یکی از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در دنیا است که همزمان با صدمین سال تولد خود به ایران سفر خواهد نمود

پروفسور رضا وارد تهران شد، مراسم بزرگداشت دانشمند ایرانی در دانشگاه تهران

در عصر روز چهارشنبه 29 آبان ماه طی مراسمی در تالار شهید چمران دانشکده از مقام علمی و فرهنگی پروفسور رضا، دانش آموخته دوره اول دانشکده فنی تقدیر خواهد شد.

فضل الله رضا که در سال 1293 شمسی در رشت به دنیا آمده، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به سرانجام برد و دیپلم را در تهران و لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت.

در سال 1324 مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه کلمبیا آمریکا و دکتری خود را در رشته مهندسی برق از مؤسسه تکنولوژی نیویورک (دانشگاه نیویورک فعلی) دریافت کرد. وی طی سال های 1329 تا 1334 استاد گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک آمریکا و سپس دانشگاه MIT در بوستون آمریکا بود و در بین سال های 1333 تا 1347 در هیات علمی گروه مهندسی دانشگاه سیراکیوز در ایالت نیویورک عضویت داشت.

وی هم اکنون ساکن اوتاوا در کانادا است.

دانشگاه های مرکزی سوئیس، کپنهاک دانمارک، پاریس، کلرادو آمریکا، کنکوردیا در مونترال در کبک کانادا و دانشگاه مک گیل از جمله دانشگاه هایی بوده است که این استاد برجسته ایرانی در آنها تدریس نموده است.

پروفسور رضا یکی از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در دنیا است و تحقیقات گسترده ای در زمینه ظرفیت شنود و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم های خطی بررسی عمومی، نظریه سیستم ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه های n دهانه یی انجام داده است.

ریاست دانشگاه های تهران و صنعتی شریف و سفارت ایران در یونسکو از جمله مسوولیت های اجرایی علمی و فرهنگی استاد بوده است.

پروفسور رضا طی اقامت چند هفته ای خود در ایران به شهرهای رشت، مشهد و اصفهان سفر خواهد نمود و در زمان حضور در تهران در دفتری که در دانشکده فنی دانشگاه تهران به استاد اختصاص می یابد، حضور خواهد داشت.

روز چهارشنبه هفته جاری مراسم نکوداشت مقام علمی و فرهنگی پرفسور فضل الله رضا از ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر با حضور چهره های فرهنگی و علمی برجسته کشور در دانشگاه تهران برگزار می گردد. میزبان برگزاری این مراسم دانشکده فنی و کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پروفسور رضا وارد تهران شد، مراسم بزرگداشت دانشمند ایرانی در دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروفسور رضا وارد تهران شد، مراسم بزرگداشت دانشمند ایرانی در دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید