کاملترین نسخه از طوفان البکاء با پیشگفتار پروفسور اولریش مارزلف

به گزارش وبلاگ ماکارون، طُوفانُ البُکاء فِی مَقاتِلُ الشُهَداء اثر میرزا محمد ابراهیم بن محمدباقر جوهری مقارن با ایام فاطمیه به تلاش مصطفی لعل شاطری از سوی انتشارات مرندیز منتشر شد.

کاملترین نسخه از طوفان البکاء با پیشگفتار پروفسور اولریش مارزلف

به گزارش وبلاگ ماکارون به نقل از ایبنا، از جمله موضوعاتِ فرهنگِ شیعی و متعاقباً یکی از رسالت های پژوهشگران حوزه تاریخ، احیاء متونِ مراثی ائمه اطهار(ع)، محسوب می­ گردد.

یکی از آثار فاخر در زمینه مرثیه ­سرایی فارسی در رثای خاندان پیامبر(ص)، اثری متعلق به دوره قاجار تحت عنوان طُوفانُ البُکاء فِی مَقاتِلُ الشُهَداء، اثر ادیب و شاعر برجسته، میرزا محمد ابراهیم بن محمدباقر جوهری (وفات 1253 ق)، است.

طُوفان البُکاء ـ که سرایش آن به احتمال فراوان بین سال های 1245 الی 1247 ق خاتمه یافته است برای نخستین بار به صورت خطی منتشر و سپس با ورود چاپ سربی و سنگی به ایران، در شمارگان گسترده منتشر شد. با توجه به انتشار این اثر در سال های مختلف تا خاتمهِ دوره پهلوی اول ـ که نشان گر خواستِ فزاینده از سوی مخاطبان است ـ تا به امروز تلاشی برای احیاء علمی و تخصصی آن صورت نگرفته است و باوجود انتشار چندباره این اثر از 1326 تا 1390 ش، با ضعف هایی عمده و مکرر و صرفاً با نگاهی تجاری و فارغ از تخصص گرایی از سوی ناشرین همراه بوده است.

بر این اساس، مصطفی لعل شاطری برای نخستین بار با آنالیز نسخه های خطی و چاپ سربی و سنگی موثقِ قابل دسترس، به ارائه متنی منسجم و کامل از طوفان البکاء پرداخته است. این اثر متشکل از دوازده مجلس و طی آن به مصایب پیامبر(ص)، حضرت زهرا (ع) و امامان شیعه با تاکید بر امام حسین(ع) پرداخته است.

طوفان البکاء فی مقاتل الشهداء اثر جوهری، به تلاش مصطفی لعل شاطری و با پیشگفتار اولریش مارزلف و علی بوذری در قطع وزیری، (783 صفحه) به شمارگان 1000 و به قیمت 145000 تومان از سوی انتشارات مرندیز منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کاملترین نسخه از طوفان البکاء با پیشگفتار پروفسور اولریش مارزلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاملترین نسخه از طوفان البکاء با پیشگفتار پروفسور اولریش مارزلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید