15 فیلم اقتباسی برتر از نمایشنامه های تنسی ویلیامز

به گزارش وبلاگ ماکارون، تنسی ویلیامز در کنار یوجین اونیل و آرتور میلر، یکی از بزرگ ترین نمایشنامه نویسان آمریکایی قرن بیستم است که قصه هایی غم انگیز را از زنان متوهم، مردان بدبین و خودخواه، آدم های دائم الخمر درمانده و انسان هایی که از ابراز خودِ واقعی ترس دارند، روایت می نماید. ویلیامز بین سال های 1936 الی 1941، هفت نمایشنامه بلند به چاپ رساند که هیچ کدام به موفقیت گسترده ای نرسیدند و او همچنان یک نویسنده گمنام محسوب می شد. اما در سال 1944 و با انتشار باغ وحش شیشه ای ناگهان به معروفیت جهانی رسید و سیر موفقیت هایش از همان جا ادامه پیدا کرد.

15 فیلم اقتباسی برتر از نمایشنامه های تنسی ویلیامز

از تنسی ویلیامز در هالیوود همواره استقبال شده و بیشتر آثار شاخص وی به فیلم تبدیل شده است. او به علت سبک گوتیک جنوبی و روایت های پیچیده اش از آدم های باخته، به یکی از چهره های محبوب منتقدان ادبی تبدیل شد و با نمایشنامه هایش، هنر تئاتر را متحول کرد. برخلاف بسیاری از نویسندگان مشابه، آثار ویلیامز به علت ساختاری که دارند، در مدیوم سینما نیز جواب می دهند و در دهه های اخیر، فیلم های پیروزی براساس قصه های او ساخته شده اند.

15- جاسمین غمگین (Blue Jasmine)

 • سال انتشار: 2013
 • کارگردان: وودی آلن
 • بازیگران: الک بالدوین، کیت بلانشت، لوئی سی. کی، سالی هاوکینز، پیتر سارسگارد
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 91 از 100

وودی آلن هرگز تایید نکرد که جاسمین غمگین را براساس نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس نوشته است و حتی نامزد جایزه اسکار برترین فیلم نامه اورجینال شد اما شباهت های دو قصه انکارناپذیر است. در واقع اگر نمایشنامه اصلی را خوانده یا نسخه سینمایی ساخته الیا کازان را دیدن نموده باشید و بدون اطلاعات قبلی به سراغ جاسمین غمگین بروید، ناخواسته آن را به چشم یک اقتباس مدرن خواهید دید. علاوه بر این ها، الک بالدوین و کیت بلانشت هر دو در نسخه تئاتری اتوبوسی به نام هوس به ایفای نقش پرداخته اند (بالدوین در سال های 1992 و 1995 و بلانشت در سال 2008).

کیت بلانشت نقش جاسمین را بازی می نماید که پس از دستگیری همسر ثروتمندش به علت کلاهبرداری، مجبور می شود به خانه خواهرش از طبقه کارگر پناه ببرد. او که به سبک زندگی اشرافی عادت دارد، با این رویدادها دچار فروپاشی روانی می شود و کنار آمدن با فقر برایش آسان نیست. بلانشت جایزه اسکار برترین بازیگر زن را به خانه برد، همان طور که 62 سال قبل تر، ویوین لی برای یک نقش مشابه پیروز به کسب این جایزه شده بود.

14- بوم! (Boom)

 • سال انتشار: 1968
 • کارگردان: جوزف لوزی
 • بازیگران: الیزابت تیلور، ریچارد برتون، نوئل کاوارد، جوانا شیمکوس، مایکل دان
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 5.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 20 از 100

الیزابت تیلور با این ساخته جوزف لوزی، برای سومین بار در اقتباسی سینمایی از تنسی ویلیامز حضور پیدا کرد. فیلم نامه را خود ویلیامز براساس نمایشنامه اش قطار شیر دیگر اینجا توقف نمی نماید (1963) نوشت که اتفاق خوبی به حساب می آمد، به هر حال او درک بهتری از قصه اش داشت اما حتی ویلیامز هم نتوانست فیلم را به اثر پیروزی تبدیل کند.

تیلور نقش سیسی را بازی می نماید، یک زن ثروتمند که از یک بیماری لاعلاج رنج می برد. او با یک شاعر مرموز آشنا می شود که به وی لقب فرشته مرگ را داده اند زیرا عادت دارد به زنان ثروتمندِ در آستانه مرگ نزدیک شود. سیسی از این مسئله مطلع می شود اما آن را انکار می نماید. بوم! پیروزیت های گربه روی شیروانی داغ را تکرار نکرد و منتقدان آن را بی ارزش و بی معنا توصیف کردند اما نکات مثبتی هم در فیلم به چشم می خورد، از جمله بازی خوب تیلور و دیالوگ های تفکربرانگیز ویلیامز.

13- بهار رُمی خانم استون (The Roman Spring of Mrs. Stone)

 • سال انتشار: 1961
 • کارگردان: خوزه کوئینترو
 • بازیگران: ویوین لی، وارن بیتی، لوته لنیا، جیل سنت جان، کورال براون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.4 از 10

این ساخته خوزه کوئینترو اقتباسی از نمایشنامه های تنسی ویلیامز نیست بلکه اولین رمان بلند او (1950) را به دنیای سینما می آورد. یک دهه پس از نقش آفرینی درخشانش در اتوبوسی به نام هوس، ویوین لی اینجا هم برگ برنده فیلم است و نقش یک بازیگر تحسین شده میانسال را بازی می نماید که در حین سفر به رم، همسرش به علت سکته قلبی جان خود را از دست می دهد. کارن تصمیم می گیرد تا در ایتالیا بماند زیرا علتی برای بازگشت نمی بیند. یک سال بعد، او با یک جوان ایتالیایی به نام پائولو آشنا می شود و پس از چند قرار عاشقانه، به پسرک دل می بندد.

بهار رُمی خانم استون تنها فیلمی بود که خوزه کوئینترو ساخت و فقط یک نامزدی اسکار برای برترین بازیگر نقش مکمل زن (لوته لنیا) بدست آورد. فیلم یک نسخه بازسازی تلویزیونی هم دارد که در سال 2003 از شبکه کابلی شوتایم روی آنتن رفت. در این نسخه، بازیگرانی همچون هلن میرن، الیویه مارتینز و آن بنکرافت به ایفای نقش می پردازند. این بازسازی بازخوردهای بهتری دریافت کرد و در نهایت نامزد 5 جایزه اِمی و دو جایزه گلدن گلوب شد.

12- تابستان و دود (Summer and Smoke)

 • سال انتشار: 1961
 • کارگردان: پیتر گلنویل
 • بازیگران: لارنس هاروی، جرالدین پیج، ریتا مورنو، جان مک اینتایر، توماس گومز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.9 از 10

مید رابرتس (که فیلم نامه همواره در فرار را با همکاری ویلیامز نوشته بود) و جیمز پو (نویسنده فیلم نامه گربه روی شیروانی داغ) با همکاری یکدیگر، فیلم نامه تابستان و دود را براساس نمایشنامه ای به همین نام (1961) نوشتند و پیتر گلنویل ساخت اثر را برعهده گرفت. قصه پیرامون یک دختر جوان به نام آلما اتفاق می افتد که با دکتر جان دیدار می نماید؛ جوانی که از دورانی کودکی به او علاقه مند بوده است. آن ها به هم نزدیک می شوند اما تفکرات و نوع نگاه بیش از حد متفاوتی که دارند، باعث می شود تا در این رابطه عاشقانه دچار مشکل شوند.

فیلم 4 نامزدی اسکار به دست آورد که در هیچ کدام به پیروزیتی نرسید اما جرالدین پیج برای نقش آلما با تحسین جهانی روبرو شد و اگرچه اسکار را نبرد اما با بازی خوبش به آنچه سزاوارش بود، رسید و جایزه برترین بازیگر نقش اول زن جوایز گلدن گلوب و جشنواره فیلم ونیز را کسب کرد. او از سوی هیئت ملی بازبینی فیلم هم به عنوان برترین بازیگر زن سال انتخاب شد.

11- باغ وحش شیشه ای (The Glass Menagerie)

 • سال انتشار: 1950
 • کارگردان: اروینگ رپر
 • بازیگران: جین وایمن، کرک داگلاس، گرترود لارنس، آرتور کندی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.1 از 10

باغ وحش شیشه ای یکی از مشهورترین و پیروز ترین نمایشنامه های تنسی ویلیامز است که تا به امروز دو اقتباس سینمایی (و یک اقتباس تلویزیونی) از آن ساخته شده است؛ متاسفانه هیچ کدام از آن ها به شاهکار تبدیل یا به کیفیت اتوبوسی به نام هوس نزدیک نشدند. ویلیامز فیلم نامه را با همکاری پیتر برنیز نوشت و اروینگ رپر آن را جلوی دوربین برد. قصه در قالب فلش بک روایت می شود و ما با تام وینگ فیلد همراه می شویم که از گذشته اش می گوید، دورانی که در آپارتمانی قدیمی همراه با مادر متوهم خود آماندا و خواهرش لورا (که به نقص جسمی در پای راست دچار است) زندگی می کرد.

آماندا که شوهرش رهایش نموده است، زندگی فقیرانه ای دارد اما همچنان خود را بالاتر از همسایگان و طبقه کارگر می داند. نگرانی اصلی آماندا اما دخترش است که آدمی منزوی بوده و تنها چیزی که خوشحالش می نماید، کلکسیون حیوانان شیشه ای او است. آماندا از تام می خواهد تا یک مرد مناسب برای لورا پیدا کند و اگرچه او مخالف است اما در نهایت یکی از دوستانش، جیم اوکانر را به خانه دعوت می نماید.

فیلم برپایه قلم ویلیامز و بازی چهار بازیگر اصلی راسخ است. باغ وحش شیشه ای در گیشه به پیروزیتی نرسید و جایزه ای هم کسب نکرد اما در مجموع اثر خوش ساختی است. دیگر اقتباس سینمایی این نمایشنامه را پل نیومن در سال 1987 کارگردانی کرد که در مجموع به ساخته اروینگ رپر نزدیک است. این فیلم در چهلمین دوره جشنواره فیلم کن به نمایش گذاشته شد و منتقدان آن را تحسین کردند. نسخه تلویزیونی باغ وحش شیشه ای را هم نباید نادیده گرفت که در سال 1973 از شبکه اِی بی سی پخش شد و نقش آماندا را در آن، کاترین هپبورن افسانه ای ایفا می نماید. این فیلم نامزد شش جایزه اِمی شد و چهار جایزه را به خانه برد.

10- دوره تطبیق (Period of Adjustment)

 • سال انتشار: 1962
 • کارگردان: جرج روی هیل
 • بازیگران: آنتونی فرنسیوسا، جین فوندا، جیم هاتن، لوئیس نتلتون، جان مک گیور
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 71 از 100

با اینکه در نوشته های تنسی ویلیامز عناصر طنز هم به چشم می خورد اما او یک نویسنده کمدی محسوب نمی شود. دوره تطبیق اولین کوشش این نمایشنامه نویس برای خلق یک کمدی خالص بود و داستان یک زوج را روایت می نماید که به تازگی ازدواج و به میامی سفر نموده اند. آن ها پس از دیدار با دوستانشان و مشاهده روابط باخته آن ها، نسبت به رابطه عاشقانه خودشان دچار تردید می شوند.

چیزی که دوره تطبیق را از آثار کمدی مشابه متمایز می نماید، این است که از نظر روایت همان راستا دیگر نوشته های ویلیامز را طی می نماید. در واقع تنها تفاوت در این است که اِلمان های کمدی به دیالوگ ها و برخی از رویدادها اضافه شده است اما ساختار کلی را باید مشابه بدانیم. نمایشنامه اصلی و فیلم، هیچ کدام تحویل گرفته نشدند و به نظر می آید که منتقدان و مخاطبان در آن دوره، آمادگی طنزپردازی های تنسی ویلیامز را نداشتند.

9- خال گل سرخ (The Rose Tattoo)

 • سال انتشار: 1955
 • کارگردان: دنیل مان
 • بازیگران: آنا مانیانی، برت لنکستر، ماریسا پاوان، جو وان فلیت، میمی آگولیا
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.9 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 63 از 100

آنا مانیانی برای نقش آفرینی اش در این ساخته دنیل مان، جایزه اسکار برترین بازیگر زن را به خانه برد. فیلم نامه خال گل سرخ را تنسی ویلیامز با همکاری هَل کانتر نوشت و مطابق معمول، برگ برنده اثر شخصیت های قدرتمندی است که این نمایشنامه نویس خلق نموده است. مانیانی نقش سِرافینا را بازی می نماید، یک بیوه آمریکایی-ایتالیایی که هنوز عزادار مرگ همسرش است تا اینکه با یک مرد تازه دیدار می نماید و پس از مدتی مطلع می شود که شوهر فقیدی که هنوز هم به او عشق می ورزد، در دوران حیات به وی وفادار نبوده است.

ویلیامز نقش سِرافینا را از ابتدا برای آنا مانیانی نوشته بود و او در تئاتری که در سال 1951 روی صحنه برادوی رفت، آن را ایفا کرد اما از عملکرد خود چندان رضایت نداشت زیرا نمی توانست به درستی انگلیسی حرف بزند. این بازیگر ایتالیایی، زبان انگلیسی را بهتر یاد گرفت و چهار سال بعد در نسخه سینمایی، منتقدان را حیرت زده کرد.

8- همواره در فرار (The Fugitive Kind)

 • سال انتشار: 1960
 • کارگردان: سیدنی لومت
 • بازیگران: مارلون براندو، آنا مانیانی، جوآن وودوارد، مورین استیپلتون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 50 از 100

همواره در فرار، روی کاغذ باید به یک فیلم ماندگار می شد؛ سیدنی لومت بزرگ را در پشت دوربین داشت و مارلون براندو و آنا مانیانی را در جلوی آن، فیلم نامه را خود تنسی ویلیامز نوشته بود و آن ها حتی نام نمایشنامه را تغییر دادند تا فیلم برای مخاطب عام مجذوب نماینده تر باشد (نام نمایشنامه، نزول اورفیوس بود که چنین نامی برای یک اثر هالیوودی مناسب به نظر نمی رسید). اما متاسفانه فیلم در گیشه به پیروزیتی نرسید، منتقدان از آن رضایت نداشتند و هرگز به یک فیلم کالت هم تبدیل نشد. همواره در فرار فیلم بدی نیست، ارزش یک بار دیدن کردن را دارد اما نمی توان پتانسیل های هدر رفته آن را نادیده گرفت.

وَل یک جوان مرموز است که به تازگی به شهر آمده و دنبال کار می شود. او یک شغل معمولی در یک فروشگاه بدست می آورد و برای خانم تورنس کار می نماید که شوهر بی رحمش بدحال است و نزدیک به مرگ. وَل عاشق تورنس می شود اما همسر او حتی در بستر مرگ هم از آن ها دست نمی کشد. ویلیامز برای این فیلم، در قصه اصلی اش تغییرات زیادی ایجاد کرد که اگر نمی کرد، شاید با بازخوردهای بهتری روبرو می شد. البته همواره در فرار از نظر محتوایی، از نمایشنامه چندان دور نیست و همچون آن، به روابط میان فردی پیچیده می پردازد.

7- ناگهان تابستان گذشته (Suddenly, Last Summer)

 • سال انتشار: 1959
 • کارگردان: جوزف ال. منکیه ویچ
 • بازیگران: کاترین هپبورن، مونتگومری کلیفت، الیزابت تیلور، آلبرت دکر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 68 از 100

نوشته های تنسی ویلیامز محصول زمانه خودش است اما در آن ها مضامینی وجود دارد که هرگز کهنه نمی شوند. ناگهان تابستان گذشته، داستان یک جراح را روایت می نماید که قرار است روی مغز یک دختر جوان، جراحی لوبوتومی انجام دهد. این عمل را عمه دخترک درخواست نموده است تا وی دچار فراموشی شود و راز خانوادگی آن ها را فاش نکند. ایده لوبوتومی شاید حالا ترسناک به نظر برسد اما در آن دوران عادی بود و به وفور انجام می شد. در این عمل منسوخ، دکتر با آسیب زدن به مغز بیمار، سعی می کرد تا اختلالات روانی او را درمان کند، عملی که تقریبا همواره شکست می خورد و باعث می شد تا فرد دیگر درک درستی از اطراف خود نداشته باشد.

فیلم به خاطر این سوژه، حس وحال تعلیق آمیزی دارد و گاهی به ژانر ترسناک نزدیک می شود. الیزابت تیلور، یک سال پس از بازی تکرارنشدنی اش در گربه روی شیروانی داغ، در این ساخته جوزف ال منکیه ویچ بازی کرد و اینجا هم حضور قابل توجهی دارد. تیلور برای ناگهان تابستان گذشته نامزد اسکار شد اما کاترین هپبورن بی نصیب نماند و او نیز یک نامزدی کسب کرد.

6- این ملک محکوم است (This Property Is Condemned)

 • سال انتشار: 1966
 • کارگردان: سیدنی پولاک
 • بازیگران: ناتالی وود، رابرت ردفورد، چارلز برانسون، کیت رید، مری بدهام
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 64 از 100

تا اواسط دهه 60 میلادی، دیگر بیشتر نمایشنامه های مهم تنسی ویلیامز به فیلم تبدیل شده بود. در نتیجه سیدنی پولاک به سراغ یکی از نمایش نامه های تک پرده ای او رفت تا اثر سینمایی تازه ای بسازد. این ملک محکوم است قصه یک کارمند اداره راه آهن را روایت می نماید که به یک شهر کوچک فرستاده شده است تا ارتباطات راه آهن آن را ببندد. همه ساکنان شهر از وی متنفر هستند و او با رفتارهای نامناسبی از سوی آن ها روبرو می شود، تا اینکه با یک زن زیبا دیدار می نماید.

در آثار ویلیامز ارجاعات تاریخی زیادی به منطقه ها جنوبی ایالات متحده وجود دارد و فرهنگ جنوبی در داستان های او اهمیت ویژه ای دارند. او در این ملک محکوم است، داستان عاشقانه ای را روایت می نماید اما هدف اصلی اش این است که به اضمحلال مالی ناشی از رکود بزرگ بپردازد. در آن دوران، بیشترین تاثیرات رکود بزرگ در جنوب آمریکا نمایان شد و زندگی طبقات اجتماعی میانه و پایین را دست خوش تغییر کرد. متاسفانه در فیلم، بسیاری از این مضامین در حاشیه هستند و همان قصه عشق در کانون توجه قرار گرفته است؛ به همین علت، تنسی ویلیامز شخصاً فیلم را دوست نداشت و حتی نسبت به آن ابراز ناامیدی کرد.

5- پرنده شیرین جوانی (Sweet Bird of Youth)

 • سال انتشار: 1962
 • کارگردان: ریچارد بروکس
 • بازیگران: پل نیومن، جرالدین پیج، اد بگلی، ریپ تورن، کوری آلن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 74 از 100

پرنده شیرین جوانی شاید حالا کمی ملال انگیز و حتی خسته نماینده به نظر برسد اما در دوران اکران، یک فیلم دراماتیک و پرزرق وبرق بود که سروصداهای زیادی هم برپا کرد. پس از سال ها کوشش برای تبدیل شدن به یک ستاره سینمایی، چنس وین همراه با معشوقه اش، یک بازیگر زن میانسال به نام الکساندرا، به شهر محل زندگی اش بازمی شود. الکساندرا که به افسردگی دچار است، اخیرا یک فیلم سینمایی را تمام نموده و حالا از بازنشستگی صحبت می نماید، زیرا دیگر نه آن انرژی گذشته را دارد و نه فیلم هایش به آثار پیروزی تبدیل می شوند. چنس هم همچنان در رابطه با تبدیل شدن به یک بازیگر مشهور رویاپردازی می نماید اما در بازگشت به شهر، باید با گذشته اش روبرو شود.

پرنده شیرین جوانی فیلم تلخی است که به درمانگی و شکست می پردازد. امضاهای ویلیامز اینجا نیز به چشم می خورد و با مضامینی روبرو هستیم که در آثار بزرگش هم به آن ها پرداخته بود. با وجود این شباهت ها، فیلم هویت مستقل خود را دارد و برداشتی سیاه از استان های جنوبی آمریکا در دهه 60 میلادی ارائه می دهد. فیلم نامزد سه جایزه اسکار شد و اد بگلی جایزه برترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد. برای جرالدین پیج اما همه چیز دقیقا مثل یک سال قبل پیش رفت، همچون فیلم تابستان و دود، او یک نامزدی اسکار کسب کرد و جایزه برترین بازیگر زن گلدن گلوب را به خانه برد.

4- بیبی دال (Baby Doll)

 • سال انتشار: 1956
 • کارگردان: الیا کازان
 • بازیگران: کارل مالدن، کارول بیکر، ایلای والاک، میلدرد دانوک، لانی چپمن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 81 از 100

فیلم نامه بیبی دال را تنسی ویلیامز براساس دیگر نمایشنامه تک پرده ای خود، 27 واگن پر از پنبه نوشت و الیا کازان که پنج سال زودتر، اتوبوسی به نام هوس را ساخته بود، کارگردانی آن را برعهده گرفت. این کمدی سیاه، در دوران نمایش با مسائل متعددی روبرو و به علت مضامین غیرمتعارف، پخش آن در چندین کشور ممنوع شد. کلیسای کاتولیک کوشش کرد تا آن را در کشورهای بیشتری ممنوع کند و دیگر ارگان های مذهبی هم فیلم را محکوم کردند. حتی مجله تام آن را کثیف ترین فیلم آمریکایی تاریخ توصیف کرد. برخلاف این بازخوردها، منتقدان و مخاطبان از بیبی دال استقبال کردند و فیلم در فصل جوایز پیروز ظاهر شد.

کارول بیکر نقش یک عروس جوان 19 ساله را بازی می نماید که به اجبار، با یک مرد میانسال دائم الخمر به نام آرچی ازدواج نموده است. فیلم نامزد چهار جایزه اسکار و پنج جایزه گلدن گلوب شد و الیا کازان در نهایت جایزه برترین کارگردانی گلدن گلوب را بدست آورد.

3- شب ایگوانا (The Night of the Iguana)

 • سال انتشار: 1964
 • کارگردان: جان هیوستون
 • بازیگران: ریچارد برتون، اوا گاردنر، دبورا کار، سو لاین، جیمز وارد
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 73 از 100

برخلاف بیشتر آثار ویلیامز، ماجراهای شب ایگوانا در جنوب آمریکا اتفاق نمی افتد و البته با یکی از ماجراجویانه ترین قصه های او روبرو هستیم. کشیش لاورنس شنون برای روابط غیراخلاقی با یک معلم جوان، از سوی کلیسا خلع کسوت می شود و جایگاه خود را از دست می دهد. سپس قصه دو سال جلو می رود و بار دیگر با لاورنس همراه می شویم که حالا راهنمای تور مسافرتی است و زنان میان سال و جوان را به منطقه ها تفریحی مکزیک می برد. در حین یکی از این سفرها، او به شهر کوچکی قدم می گذارد و در هتل با زنی از گذشته اش روبرو می شود.

شب ایگوانا فضاهای منحصربه فردی دارد که معمولا ویلیامز به آن ها نمی پردازد اما حس وحال و مضامین اثر، همان چیزی است که از این نمایشنامه نویس انتظار دارید. فیلم در گیشه به پیروزیت های خوبی رسید و منتقدان آن را یکی از برترین اقتباس های ویلیامز توصیف کردند. این ساخته جان هیوستون نامزد چهار جایزه اسکار و پنج جایزه گلدن گلوب شد. هیوستون خوش شانس بود که شب ایگوانا را یک دهه زودتر فراوری نکرد، زیرا ممکن بود همچون بیبی دال، کلیسای کاتولیک به آن نیز حمله کند.

2- اتوبوسی به نام هوس (A Streetcar Named Desire)

 • سال انتشار: 1951
 • کارگردان: الیا کازان
 • بازیگران: ویوین لی، مارلون براندو، کیم هانتر، کارل مالدن، رودی باند، نیک دنیس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.9 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 97 از 100

اگر می خواهید بدانید چرا تنسی ویلیامز نویسنده بزرگی به شمار میرود، کافی است تا اتوبوسی به نام هوس را یک بار دیدن کنید؛ یک اثر کلاسیک واقعی و درخشان که به راحتی از یاد نمی رود. با اینکه نمایشنامه اصلی، جایزه پولیتزر را بدست آورده بود اما این احتمال وجود داشت که نسخه سینمایی آن چندان پیروز نباشد اما وقتی خود ویلیامز فیلم نامه را برای الیا کازان نوشت، می شد حدس زد که نتیجه نهایی قابل قبول خواهد بود. فیلم اما یک برگ برنده دیگر هم دارد: ویوین لی در یکی از برترین نقش آفرینی های تاریخ.

بلانش یک زن میانسال است که پس از اخراج از مدرسه، به دیدار خواهرش استلا و شوهرخواهرش استنلی کوالسکی می رود. بلانش زنی باخته و آسیب پذیر است که از مسائل روانی رنج می برد و همچنان تظاهر می نماید که از طبقه ثروتمند است، در حالی که حالا از نظر دارایی تفاوتی با خانواده خواهرش ندارد (که از طبقه کارگر هستند). استنلی علاقه ای به حضور بلانش در خانه اش ندارد و با او ناسازگار است تا اینکه حقیقتی را کشف می نماید که می تواند علیه دخترک استفاده کند. فیلم نامزد 12 جایزه اسکار شد، از جمله هر چهار بخش بازیگری (که لی، هانتر و مالدن هر سه پیروز شدند اما مارلون براندو باخت).

اتوبوسی به نام هوس تعلیق آمیز و سیاه است و اگرچه تفاوت های واضحی با نمایشنامه دارد اما سعی می نماید به روح آن وفادار باشد. برخی از مضامین مهم قصه اصلی از فیلم حذف شده اند که ناامیدنماینده است اما سازندگان راه دیگری نداشتند و اگر می خواستند به آن ها بپردازند، شاید فیلم هرگز در سالن های سینما به نمایش درنمی آمد و جلوی آن گرفته می شد. این ساخته الیا کازان در گیشه هم عملکرد پیروزی داشت.

1- گربه روی شیروانی داغ (Cat on a Hot Tin Roof)

 • سال انتشار: 1958
 • کارگردان: ریچارد بروکس
 • بازیگران: پل نیومن، الیزابت تیلور، برل آیوز، جک کارسون، جودیت آندرسن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 97 از 100

تنسی ویلیامز اگر در یک چیز استاد باشد، آن خلق تعلیق به واسطه روابط پیچیده شخصیت ها است. او در گربه روی شیروانی داغ، اوج مهارت های نویسندگی اش را به نمایش می گذارد (ناگفته نماند که این نمایشنامه هم صاحب جایزه پولیتزر شده است) . قصه در رابطه با یک ورزشکار سابق است که حالا با الکل دست وپنجه نرم می نماید و دیگر نسبت به همسرش، هیچ حس عشقی ندارد. با بازگشت به پدر به زندگی اش، خاطرات بد او از گذشته وجودش را تسخیر می نماید و شرایط برای این مرد درمانده، اسفناک تر می شود. ویلیامز از این اقتباس ریچارد بروکس هم ابراز ناامیدی نموده بود که باید به او حق داد، همچون اتوبوسی به نام هوس، تعدادی از مضامین و عناصر مهم نمایشنامه حذف شده اند اما حتی این تغییرات هم از قدرت قصه کم ننموده اند.

پل نیومن و الیزابت تیلور در نقش های اصلی، شما را حیرت زده می نمایند و هر دو نامزد جایزه اسکار شدند. گربه روی شیروانی داغ به سومین فیلم پرفروش سال تبدیل شد و منتقدان آن را بی نهایت دوست داشتند. فیلم اگرچه در فصل جوایز به پیروزیتی نرسید اما حالا یکی از مشهورترین آثار سینمایی تاریخ در نظر گرفته می شود. جک هافسیس در سال 1984، یک اقتباس سینمایی تازه از این نمایشنامه ساخت که به محتواهای آن وفادارتر است اما نقش بریک پالیت و مگی را نمی توان بدون نیومن و تیلور تصور کرد.

منبع: EW

منبع: دیجیکالا مگ

به "15 فیلم اقتباسی برتر از نمایشنامه های تنسی ویلیامز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 فیلم اقتباسی برتر از نمایشنامه های تنسی ویلیامز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید