8 اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی هایتان

به گزارش وبلاگ ماکارون، اگر عاشق سفر باشید، احتمالا یکی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید، ثبت خاطرات سفر، مسیر سفر، تصاویر و یادگاری هایی است که از سفرهای خود دارید. این روزها که برای هر کاری یک اپلیکیشن وجود دارد، از بین اپلیکیشن هایی که فراوری شده، می توانید نمونه هایی را برای ثبت خاطرات سفر بهره ببرید. در ادامه با چند مورد از این اپلیکیشن ها آشنا می شوید.

8 اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی هایتان

خاطره نویسی دیجیتال چیست؟

زمانی که خبری از اینترنت و گوشی های هوشمند نبود، خیلی از افراد دفترهایی داشتند و در آن خاطرات روزانه خود را ثبت می کردند. این کار شاید در ابتدا برایتان جالب به نظر نرسد اما وقتی نوشته های قدیمی خود را می خوانید، متوجه می شوید که چقدر کار ارزشمندی انجام داده اید.

با فراگیر شدن گوشی، کامپیوتر و اینترنت، خاطره نویسی و ثبت خاطرات سفر به فضای دیجیتال منتقل شده است. این روش، مزیت های زیادی دارد. مثلا می توانید در کنار خاطره هایی که می نویسید، عکس، ویدیو، لینک و… هم اضافه کنید.

برای ثبت خاطرت سفر به شکل دیجیتال، گزینه های مختلفی دارید. یکی از روش هایی که قبلا رواج داشت، وبلاگ نویسی سفر بود. کسانی که زیاد اهل سفر بودند، وبلاگ می زدند و تجربه های خود را می نوشتند. این تجربه ها برای دیگران هم مفید بود و حتی همین وبلاگ ها گاهی اوقات به منبع عایدی افراد تبدیل می شد.

با توسعه گوشی های هوشمند، این روزها با نصب یک اپلیکیشن می توانید تمام امکانات لازم برای ثبت دیجیتالی خاطرات سفر خود را در اختیار داشته باشید و اگر دوست داشته باشید آن را می توانید با تمام جهان به اشتراک بگذارید.

5 ویژگی اپلیکیشن سفر

این روزها برای هر هدفی که اپلیکیشن ها را جست وجو کنید، انواع اپلیکیشن ها را پیدا می کنید که تنوع بسیار زیادی دارند. در این شرایط، معمولا برای انتخاب یک اپلیکیشن، سردرگم می شویم. انواع اپلیکیشن سفر ساخته شده که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و نمی توان یک گزینه را برای همه معرفی کرد. شما باید با توجه به انتظارات خودتان، برترین نمونه را انتخاب کنید.

برای انتخاب اپلیکیشن سفر، این ویژگی ها را در نظر بگیرید:

1. امکانات و قابلیت ها

ویژگی های کلیدی اپلیکیشن را آنالیز کنید. چه فرقی با دیگر اپلیکیشن ها دارد و مزیت اصلی آن چیست؟ آیا امکاناتی که شما احتیاج دارید در اختیارتان می گذارد؟ ویژگی های رایج اپلیکیشن سفر معمولا شامل موارد زیر است:

  • ورود متن
  • آپلود عکس و ویدیو
  • برچسب گذاری جغرافیایی
  • داده های آب و هوا

2. سازگاری با پلتفرم ها

نکته مهم دیگر، سازگاری اپلیکیشن سفر با پلتفرم های مختلف است. آیا این پلتفرم مبتنی بر وب است یا روی سیستم عامل های اندروید و iOS کار می نماید؟ آیا به وسیله ویندوز هم به آن دسترسی دارید؟ ممکن است بخواهید هم زمان هم از گوشی و هم از لپتاپ برای ویرایش خاطرات خود بهره ببرید. یا اینکه دو گوشی با دو سیستم عامل مختلف داشته باشید. حتما تطبیق پذیری اپلیکیشن سفر را در نظر بگیرید.

3. امکان همگام سازی و پشتیبان گرفتن

حتما آنالیز کنید که آیا این اپلیکیشن سفر قابلیت همگام سازی با پلتفرم های مختلف و اپلیکیشن های دیگر را دارد یا نه. و اینکه آیا می توانید از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید تا خاطرات تان را از دست ندهید. ممکن است بخواهید اپلیکیشن مورد استفاده خود را تغییر دهید یا داده های خود را جای دیگری هم ذخیره کنید. پس باید به این فاکتور هم توجه کنید.

4. امکان خروجی گرفتن و به اشتراک گذاشتن

اگر دوست دارید خاطرات خود را با دیگران هم به اشتراک بگذارید، حتما باید به این ویژگی اپلیکیشن دقت کنید. علاوه بر این، باید باید بتوانید از آن در فرمت های مختلف خروجی بگیرید تا اگر مسئله ای برای اپلیکیشن یا گوشی شما پیش آمد به خاطرات خود دسترسی داشته باشید.

5. سابقه شرکت سازنده

حتما اپلیکیشن سفر را از یک منبع معتبر دانلود و نصب کنید. شرکتی که سابقه دقیقی ندارد، ممکن است نتواند به خوبی از پس مدیریت اپلیکیشن بربیاید و روزی تصمیم بگیرد که آن را برای همواره تعطیل کند. مطمئنا آخرین چیزی که دوست دارید دریافت کنید، یک ایمیل از طرف این شرکت ها برای برداشتن اطلاعاتتان است قبل از اینکه برای همواره پاک شوند.

برترین اپلیکیشن سفر

برای آغاز می توانید یکی از این اپلیکیشن ها را انتخاب کنید و امکانات آن را با توجه به احتیاج خود، آنالیز کنید.

اپلیکیشن Day One

این اپلیکیشن در صد لیست ما قرار گرفته است چون بسیار کارآمد و کامل است و از سال 2011 فعالیت می نماید. با توجه به بازخورد مخاطبان و کاربران، به روزرسانی این اپ مرتب انجام می گردد. این اپلیکیشن، رابط کاربری بسیار زیبا و منظمی دارد و با سیستم عامل های iOS و اندروید سازگار است. می توانید خاطرت سفر خود را با متن و عکس بنویسید و اطلاعات مرتبط با لوکیشن را هم اضافه کنید.

یکی از ویژگی های این اپلیکیشن این است که هر روز، یکی از خاطرات ثبت شده در همان روز در سال های اخیر را به شما نشان می دهد.

نسخه رایگان این اپلیکیشن سفر برای احتیاجهای معمولی و برای آشنا شدن با محیط نرم افزار، کافی است اما محدودیت در تعداد عکس ها شاید برای شما مناسب نباشد و بخواهید اشتراک نرم افزار را تهیه کنید که ماهی کمتر از 3 دلار است. با پرداخت این مبلغ بدون هیچ محدودیتی در تعداد، می توانید فایل صوتی، عکس، نقاشی، ویدیو و… به خاطرات خود اضافه کنید.

اپلیکیشن Journey

این اپلیکیشن با وجود امکانات فراوانی که در اختیار کاربر می گذارد، علاوه بر ثبت خاطرات سفر برای بسیاری از کارهای شما قابل استفاده است. امکان ثبت اطلاعات جغرافیایی برای تعیین کردن دقیق لوکیشن شما در طول سفر و سرگرمی، اضافه کردن اطلاعات آب وهوا و حتی امکان ثبت حالات روحی شما در آن لحظه، از ویژگی های این اپلیکیشن سفر است. می توانید عکس هایتان را مستقیم از دوربین گوشی وارد این ژورنال کنید و لحظه های زیبای زندگی را ثبت کنید.

از مهم ترین ویژگی های این اپ می توان همگام سازی اتوماتیک و حتی قابلیت اضافه کردن عکس از اینستاگرام و شبکه های اجتماعی مختلف را نام برد. ویرایشگر متن این اپلیکیشن هم بسیار کامل است و می توانید حتی به قسمتی از متن، لینک هم بدهید. برای تماشای محتوای خود چند دسته بندی دارید. یکی به وسیله اسکرول کردن تصاویر، دیگری روی نقشه و در نهایت بر اساس تقویم و تاریخ ثبت رویدادها.

این اپلیکیشن را می توانید یک بار برای همواره با مبلغ 18 دلار خریداری کنید. اما امکان پرداخت هزینه ماهانه هم دارد.

اپلیکیشن Daylio

این اپلیکیشن خاطره نویسی روزانه، فقط مخصوص سفر نیست بلکه به عنوان یک اپ برای رهگیری حال وهوای روزانه و حتی ثبت عادات و فعالیت ها قابل استفاده است. اگر خیلی اهل نوشتن نیستید و دوست دارید فقط با عکس و ایموجی، حال و روز خود را ثبت کنید، این اپلیکیشن سفر انتخاب خوبی برای شماست. در واقع این اپ برای کسانی که اهل نوشتن سفرنامه و متن های طولانی هستند و همه چیز را در قالب نوشته ثبت می نمایند، مناسب نیست. بلکه فقط برای ثبت کردن لحظه ها و حال وهوای شماست. اگر دنبال یک اپ ساده و سرراست هستید که امکانات کمتری داشته باشد، Daylio را انتخاب کنید.

مهم ترین ویژگی این اپلیکیشن سادگی و مینیمال بودن آن است. لازم نیست مدت زیادی را صرف ثبت کردن حال وهوای خود کنید و به سادگی در کمتر از یک دقیقه، خاطره ای از سفر را ثبت می کنید. بعدا می توانید آن را در قالب پست هایی در فیسبوک و اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

این اپ با نسخه رایگان هم بسیار کارآمد است و امکانات زیادی در اختیارتان می گذارد. هزینه اشتراک آن ماهی 3 دلار است و فقط با نسخه پرمیوم می توانید در قالب PDF از داده های خود خروجی بگیرید.

اپلیکیشن Evernote

ممکن است از قبل، در حال استفاده از Evernote برای سازمان دهی زندگی و مسائل کاری خود باشید. در این صورت با امکانات این اپ به خوبی آشنایی دارید و می دانید که برای سفرنامه نویسی آنلاین هم بسیار مناسب است. در واقع همواره لازم نیست برای هر کار، یک اپلیکیشن تازه نصب کنید. بسیاری از اپلیکیشن هایی که داریم و برای کارهای مختلف از آن ها استفاده می کنیم، قابلیت های زیادی دارند و برای اهداف مختلفی قابل استفاده هستند. اپلیکیشن Evernote که معمولا برای برنامه ریزی و یادداشت برداری استفاده می گردد، امکانات خوبی برای نوشتن خاطرات سفر همراه با اضافه کردن فایل های صوتی و تصویری و ویدیویی دارد.

این اپلیکیشن سفر در تمام پلتفرم های رایج و پرکاربرد مثل iOS، اندروید، مک و ویندوز کار می نماید. نسخه رایگان این اپلیکیشن در ماه امکان 60 مگابایت آپلود فایل را فراهم می نماید. اگر می خواهید فایل های بزرگ تر مثلا ویدیوهای طولانی را اضافه کنید، باید اشتراک آن را خریداری کنید که ماهانه 10 گیگابایت ظرفیت آپلود در اختیار شما می گذارد.

اپلیکیشن Travel Diaries

اگر دنبال مجموعه ای از امکانات لازم برای سفرنامه نویسی هستید، این اپلیکیشن سفر گزینه خوبی است و احتیاج شما را کاملا برآورده می نماید. در واقع اگر دنبال اپلیکیشنی هستید که لزوما به سفر اختصاص داشته باشد، همین گزینه را انتخاب کنید. این اپ امکان اضاف کردن عکس و نقشه و حاشیه نویسی را برایتان فراهم نموده است.

با این اپ می توانید مسیر سفر خود را ثبت کنید و ماجراجویی های سفرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. این اپ در نسخه وب و روی پلتفرم های iOS و اندروید قابل دسترسی است. البته این اپ فقط با اینترنت کار می نماید در نتیجه شاید برای سفرنامه نویسی در مقصدهایی که دسترسی به اینترنت ندارند، گزینه خوبی نباشد.

از ویژگی های این اپلیکیشن می توان به تنوع فونت و استایل برای نوشتن متن و طراحی مسیر سفر اشاره نمود. بعلاوه، سفرنامه شما می تواند شامل نقشه مسیر، عکس سفر و برنامه سفر باشد. متاسفانه این اپلیکیشن سفر، نسخه رایگان ندارد و هزینه ماهانه عضویت در آن یک دلار است.

اپلیکیشن Diaro

اپلیکیشن Diaro یک همراه قابل اعتماد برای میلیون ها نفر است که خاطرات سفر خود را با آن ثبت می نمایند. امکانات متعدد این اپلیکیشن از جمله امکان اضافه کردن عکس و متن، تگ و… باعث شده که اپلیکیشنی کامل و بی نقص باشد. بعلاوه افزودن امکان ثبت لوکیشن، آن را به یک دفترچه خاطرات کامل تبدیل می نماید که تمام جزییات سفر را می توانید به آن اضافه کنید.

طراحی رابط کاربری این اپ بسیار زیبا و چشم نواز و دوستدار کاربر است. در نتیجه کار ثبت خاطرات سفر را برای شما به یک کار لذت بخش تبدیل می نماید. این اپلیکیشن روی نسخه های وب، پلتفرم های iOS و اندروید در دسترس است.

مهم ترین ویژگی این اپلیکیشن سفر چندزبانه بودن آن است. بعلاوه کاربری ساده و مجذوب کننده، آن را به یکی از برترین نمونه های اپلیکیشن سفر تبدیل می نماید. نسخه رایگان این اپ، امکانات خوب و کافی دارد اما برای داشتن آزادی عمل بیشتر در استفاده از اپ، می توانید ماهی 10 دلار هزینه عضویت آن را بپردازید.

اپلیکیشن Polarsteps

این اپلیکیشن با رهگیری اتوماتیک مسیر سفر، کار ثبت اطلاعات و خاطرات سفرتان را بسیار راحت تر می نماید. با وجود تکنولوژی GPS، لوکیشن فعلی شما در لحظه ثبت می گردد و نقشه زیبایی از مسیر سفرتان در نهایت در اختیار شما خواهد بود. این ویژگی، اپلیکیشن Polarsteps را از دیگر نمونه های مشابه خود متمایز می نماید.

این اپلیکیشن در واقع برای عکاسان سفر طراحی شده که دوست دارند بعضی از خاطرات و ماجراهای سفر را هم ثبت نمایند. اگر دنبال یک اپ کامل می شد که خاطرت سفر شما را به زیبایی هر چه تمام تر ثبت کند و بتوانید آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید، حتما این گزینه را امتحان کنید.

مهم ترین ویژگی این اپلیکیشن قابلیت GPS tracking است. با این ویژگی، محل دقیق ثبت هر عکس را می دانید و می توانید یک یادداشت به آن اضافه کنید. این ویژگی سال های بعد وقتی به عکس های سفرتان نگاه می کنید برایتان مجذوب کننده و ارزشمند خواهد بود.

جالب است بدانید که این اپلیکیشن کاملا رایگان است! البته اگر بخواهید یک ژورنال چاپ شده از سفرتان داشته باشید، در آن صورت باید هزینه ای برای دریافت خروجی مناسب چاپ، بپردازید.

اپلیکیشن Waffle Journal

این اپلیکیشن سفر به خاطر یک ویژگی، از بقیه گزینه ها به عنوان یک برنامه ژورنال نویسی متمایز است و آن ویژگی، امکان خاطره نویسی مشترک است و به شما امکان می دهد تجربیات سفر خود را با دیگران مستند کنید و به اشتراک بگذارید؛ احتمالاً کسانی که در همان سفر با شما هستند. رویکرد منحصر به فرد آن، همکاری را تقویت می نماید و به دوستان، خانواده یا همسفران اجازه می دهد تا در مجله شما مشارکت نمایند. با قابلیت افزودن داستان ها، عکس ها و خاطرات، همه می توانند یک دفتر خاطرات سفر جمعی ایجاد نمایند که زیبایی ماجراهای شما را به تصویر می کشد.

این برنامه با ادغام عناصر چند رسانه ای، فراتر از سفرنامه نویسی سنتی است. می توانید عکس ها، فیلم ها و صداهای ضبط شده را اضافه کنید. این اپلیکیشن البته به طور خاص، یک اپلیکیشن سفر نیست؛ بنابراین هیچ یک از آن ویژگی های نقشه را که برنامه های سفر وجود دارند در اختیار نخواهید داشت؛ اما می تواند یک گزینه عالی برای آن دسته از سفرهای گروهی باشد که افراد دوست دارند ماجراهای سفر خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. ویژگی های اشتراک گذاری اجتماعی، نمایش ماجراجویی های سفر در پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا به وسیله ایمیل، با این اپ بسیار آسان است.

جمع بندی

اپلیکیشن سفر با در اختیار گذاشتن امکاناتی مثل نوشتن متن، اضافه کردن عکس و لوکیشن و اشتراک گذاری محتوا، به شما فرصت می دهد تا خاطرات و مجذوب کنندهیت های سفر خود را ثبت کنید و بعدا با لبخندی بر لب، آن ها را مرور کنید. اگر به سفرنامه نویسی دیجیتال علاقه دارید، یکی از این اپلیکیشن ها را انتخاب کنید و به جاده بزنید.

منبع: Alittleadrift

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی هایتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی هایتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید