جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود، بایدن با هواداران برنی سندرز هم فاصله گذاری می کرد

به گزارش وبلاگ ماکارون، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن گفت: نظر همه درباره مناظره شب گذشته این است که مایه خجالت آمریکا و نشانه شکاف شدید سیاسی و بی اخلاقی در نظام سیاسی آمریکا بود.

جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود، بایدن با هواداران برنی سندرز هم فاصله گذاری می کرد

محمد جمشیدی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار سیاسی وبلاگ ماکارون، درباره مناظره پرحاشیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که شب گذشته برگزار و با بازتاب های بسیاری روبرو شد، طی سخنانی گفت: تقریبا همه ناظران متوجه بی اعتباریِ دموکراسی آمریکایی و جنگ و جدال دو کاندیدای اصلی احزاب آمریکا شدند و شاید این در تاریخ آمریکا بی سابقه باشد که این چنین به یکدیگر توهین های شخصی نمایند و اجازه گفت وگو و بحث درباره سیاست ها داده نگردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ ماکارون بخوانید. (کلیک کنید)

وی اضافه نمود: البته همه انتظار داشتند که خصوصاً ترامپ چنین رفتاری را از خود نشان بدهد اما شدت این رفتارها بیش از انتظار بود. نظر همه درباره مناظره شب ِ گذشته این است که مایه خجالت آمریکا و نشانه شکاف شدید سیاسی و بی اخلاقی در نظام سیاسی آمریکا بود.

این تحلیلگر مسائل آمریکا هم چنین در پاسخ به این سوال که مناظره دیشب بیشتر به سود ترامپ بود یا بایدن؟ توضیح داد: این مبحث را باید در دو سطح تحلیل کرد؛ در سطح رفتارهای ظاهری و مدیریت صحنه مناظره، ترامپ به خاطر ویژگی های رفتاری و اخلاقی که دارد، رفتار تهاجمی داشت و اجازه نمی داد حتی بایدن جملات خود را کامل کند و بایدن هم به خاطر کهولت سن تمرکز خود را از دست می داد و سعی می کرد رشته مباحث از دستش خارج نگردد.

جمشیدی ادامه داد: ترامپ در سطح ظاهری تهاجمی تر برخورد کرد اما درباره اینکه هریک از دو طرف چه برنامه هایی داشتند و آیا توانستند در رسیدن به اهداف و برنامه های خود در این مناظره به نتیجه برسند، باید گفت ترامپ به دنبال این بود که تمرکز استراتژیک بایدن را بهم بزند اما بایدن تا حد امکان مقاومت کرد. ترامپ می خواست حزب دموکرات را به عنوان تهدید سوسیالیستی برای جامعه آمریکا معرفی کند و مرتب روی کلیدواژه های مرتبط با این مفهوم مانور می داد ولی بایدن حرف خود را می زند. ترامپ نتوانست به این هدف دست پیدا کند اما از سوی دیگر، پایگاه رأی خود را مستحکم تر کرد؛ در حالی که مجری از او خواست جریان های نژادپرست افراطی را محکوم کند، او عملا از آن ها حمایت کرد. جریان های افراطی هم موضع ترامپ را به لوگو و نوعی شعار به نفع خود تبدیل کردند.

وی بیان نمود: ترامپ از این طریق پایگاه رأی خود را منسجم کرد ولی برای پیروزشدن نیازمند گسترش پایگاه رأی است و در این زمینه خیلی پیروز نشد. اگرچه بایدن متواضعانه تر رفتار می کرد و علیه او تبلیغات شده بود که این فرد فراموشی و بیماری دارد، ولی خود را قوی تر نشان داد و 90 دقیقه تا آخرِ وقت مناظره کرد. البته هرازچندگاهی با جریان چپ حزب دموکرات و هواداران برنی سندرز فاصله گذاری می کرد. آن ها پایگاه جوان حزب دموکرات هستند و اگر آن ها از حزب دموکرات ناامید شده و یا از بایدن فاصله بگیرند، چشم اندازی برای پیروزی او وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: ترامپ در معادله کلی توانست پایگاه رأی خود را حفظ کند و بایدن تا حدی پتانسیل تزلزل در پایگاه رأی خود به خصوص جریان جوانان چپگرای دموکرات را ایجاد کرد ولی در کل می توان گفت بایدن پیروز تر عمل کرد. در عین حال باید منتظر نتایج نظرسنجی ها بود که بعد از مناظرات، نظر عموم مردم تعیین خواهد شد.

جمشیدی در ادامه درخصوص اینکه بعضی معتقدند این مناطره بیش از اینکه به نفع یا ضرر یکی از دو کاندیدا باشد، به ضرر هیئت حاکمه و نظام سیاسی آمریکا بود و حتی ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا نیز این مناظره را مأیوس نماینده ترین 90 دقیقه عمر خود خوانده است، خاطر نشان کرد: اولین برداشتی که هر ناظری نسبت به این مناظره دارد این است که مایه خجالت آمریکاست. آمریکا که قائل به این است که می تواند دموکراسی، نظام سیاسی و ارزش های دموکراتیک و لیبرال خود را به دنیا صادر کند و الگویی برای دیگران باشد، در این رقابت انتخاباتی، دوران اخیر و دوران ریاست جمهوری ترامپ، این الگو شکسته شده و دموکراسی واقعی در امریکا مشاهده نمی گردد.

وی گفت: درحالی که آمریکا سرزمین مهاجرین است، مهاجرین را سرکوب می نماید و به سمت یک حکومت نژادپرست حرکت می نماید تا بتواند فزونیِ سفیدپوست ها را در جامعه متحولِ آمریکا حفظ کند. این مناظره نشان داد که بین دو سفیدپوست هم چه اختلاف دیدگاهی وجود دارد و رفتارهای غیر اخلافی و بی احترامی در سطح عالی در نظام سیاسی آمریکا قابل مشاهده است.

این تحلیل گر مسائل آمریکا درباره اینکه بعضی نظرسنجی ها مانند CNN و CBS نشان می دهد که بایدن شرایط بهتری داشته و آیا می توان به این نظرسنجی ها اعتماد کرد؟ گفت: CNN و امثال آن مخاطبینِ خاص دارند و طبیعی است که دموکرات ها در آنها غلبه دارند. گفته می شد که ترامپ قدرت بیان قوی دارد و به صورت ظاهری نشان داد که این قدرت وجود دارد و مکرر جلوی صحبت های بایدن را می گرفت تا جایی که به ناسزاگویی به یکدیگر رسید و بایدن اصطلاحاتی مانند دلقک بازی، خفه شو و از این اصطلاحات را علیه ترامپ بکار برد ولی به هرحال توانست خودش را حفظ کند. در عین حال کوشش بایدن برای حفظ خود متزلزل بود و اگر وقت مناظره طولانی تر می بود، ترامپ می توانست بایدن را به نوعی بشکند. بایدن تا حالا هم کوشش می نموده که خیلی صحبت نکند و یا خیلی وارد بحث مستقیم نگردد و اینجا در مرحله اول خود را حفظ کرد و معلوم نیست که در مراحل بعد بتواند این گونه باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود، بایدن با هواداران برنی سندرز هم فاصله گذاری می کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود، بایدن با هواداران برنی سندرز هم فاصله گذاری می کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید