راست و دروغ پیشگویی های سیمپسون ها

به گزارش وبلاگ ماکارون، روزنامه اعتماد - بهار سرلک: این روز ها ویدیویی درباره پیشگویی های سریال انیمیشن سیمپسون ها در فضای مجازی دست به دست می شود. از ساعت مچی هوشمند و خریدن کمپانی فاکس توسط دیزنی تا پیش بینی ریاست جمهوری ترامپ و شیوع ویروس کرونا. البته داغ ترین شان ویروس کرونا است، چون ما کتاب هایی را هم گشته ایم و در آن ها هم مواردی را دیده ایم که از شیوع این ویروس خبر داده اند!

راست و دروغ پیشگویی های سیمپسون ها

اما همین جا خیال تان را راحت کنم که هنوز هیچ نویسنده ای در جهان ادعا نکرده است که برای خلق جهانی داستانی اش از گوی بلورین برای آینده نگری و پیشگویی استفاده نمی کند.

آیا دست اندرکاران سیمپسون ها واقعا پیشگویی می کنند؟ از آینده خبر دارند؟ ریاست جمهوری ترامپ را 15 سال قبل پیشگویی کرده بودند؟ رمان چشمان تاریکی نوشته دین کونتز که در آن از ویروس ووهان- 400 می گوید پیش آگهی ویروس کرونا در سال 2020 است؟ در این گزارش به بررسی این پیشگویی ها پرداخته ام.

بهترین سریال انیمیشن طنز تاریخ

قسمت نخست سریال انیمیشن سیمپسون ها هفدهم دسامبر 1989 روی آنتن شبکه فاکس رفت. از آن زمان هومر، مارگ، بارت، لیزا و مگی از مشهورترین ساکنان اسپرینگ فیلد شناخته می شوند که در 31 فصل این سریال که بیش از 600 قسمت را دربرمی گیرد، حضور داشته اند. در واقع مجموع این سریال 200 ساعت محتوا دارد و اگر 24 ساعته و بی وقفه پای تماشای آن بنشینید، 8 روزه این سریال را تمام می کنید.

شوخی و جوک، ارجاع به فرهنگ عامه و همچنین همزمانی با رویداد ها یکی از ویژگی های این سریال به شمار می رود.

بدون شک طرفداران سیمپسون ها در فضای مجازی با افرادی روبرو شده اند که ادعا می کنند نویسندگان این سریال چنان آینده را پیش بینی می کنند که انگار قدرت ماورایی دارند. حتی رسانه های بزرگی مانند BuzzFeed، تایم و هالیوودریپورتر هم گزارش هایی درباره مهارت های پیشگویی سیمپسون ها منتشر کرده اند.

مثلا مجله تایم نهم مارس 2017 در گزارشی با عنوان 15 باری که سیمپسون ها آینده را درست پیش بینی کردند می خوانیم:

28 فصل از سریال سیمپسون ها پخش شده و همچنان روی آنتن می رود، بدون شک این سریال پدیده ای تلویزیونی به شمار می رود.

این سریال که هم طولانی ترین سیتکام امریکایی و انیمیشن است و هم از سوی منتقدان تحسین شده است، به خاطر طنزش که به موضوعاتی از سیاست و فرهنگ عامه تا روزمره های زندگی خانوادگی می پردازد، اگر تنها سریال طنز نباشد، یکی از بهترین سریال های تاریخ طنز به شمار می رود. در حقیقت طی بیش از 600 قسمت، مت گرونینگ، سازنده سریال و عواملش نبض فرهنگی کشور را در دست داشته اند و حتی چند رویداد تاریخی مهم را پیش بینی کرده اند.

باهوش ها پیش بینی های متحیرکننده می کنند

پیش بینی های این سریال باعث شده است بسیاری گمان کنند سیمپسون ها ساخته باهوش ترین نویسندگان تلویزیونی است. آل جین، یکی از نویسندگان ثابت سریال که از سال 1998 جزو تیم نویسندگانش است، به نیویورک تایمز گفته است آینده را بهتر از آن چیزی که فکرش را می کنید، می شود پیش بینی کرد. قسمت های یک فصل سیمپسون ها یک سال پس از تولیدشان روی آنتن می فرایند و جین در این باره می گوید: بنابراین به نوعی برای یک سال پیش رو به چارچوبی ذهنی فکر می کنیم. حدس می زنم فکر و ذکر مردم به پیش بینی های ما مشغول شود.

ویلیام ایروین که کتاب سیمپسون ها و فلسفه اش سال هاست در دانشگاه کالیفرنیا برکلی و چند کالج دیگر تدریس می شود، می گوید این سریال محصول ذهن های درخشانی است که بسیاری از آن ها فارغ التحصیل هاروارد هستند.

خود ایروین که رییس گروه فلسفه کینگز کالج است و معتقد است نویسندگان حرف اول و آخر را در این سریال می زنند نه بازیگران. نتیجه هم سریالی پر از ارجاعات به هنر، ادبیات، فرهنگ عامه، سیاست و علم از آب درآمده است. ایروین می گوید: زمانی که آدم های باهوش سریالی تلویزیونی تولید می کنند، مطمئنا پیش بینی های متحیرکننده را شامل می شود.

مقیاس آگاهی

یکی دیگر از فاکتور های مهم قانون اعداد واقعا بزرگ است؛ نظریه ای است که فردریک موستلر و پرسی دیاکونیس، ریاضیدان های دانشگاه هاروارد در مقاله شان با عنوان متد های مطالعه همزمانی در سال 1989 ارایه کردند. طبق این قانون با بزرگ شدن حجم نمونه تصادفی، امکان وقوع هر رخداد عجیبی وجود دارد.

برای طرفدارانی که به دنبال پاسخ خارج از منطق قراردادی هستند، دکتر برنارد بیتمن، نویسنده ارتباط با همزمانی و رییس سابق گروه روانپزشکی دانشگاه میزوری، به مقیاس آگاهی اشاره می کند. بیتمن در شرح این اصطلاح می گوید: تحت شرایط مناسب، چیز هایی را می دانیم که از دانستن شان خبر نداریم و گاهی می توانیم رویداد هایی را که به آن ها فکر می کنیم پیش بینی یا جذب کنیم.

پیش بینی شیوع ویروس کرونا

اوایل سال میلادی و با شروع انتشار ویروس کرونا شایعه ای در فضای مجازی می چرخید که می گفت سریال سیمپسون ها شیوع این بیماری را پیش بینی کرده بود، اما زمانی که به این قسمت از سریال که در سال 1993 پخش شد مراجعه می کنیم، می بینیم که روی شیوع ویروسی متمرکز بوده و اصلا نمی شود آن را در حد پیش بینی قلمداد کرد.

در یکی از قسمت های این سریال که در کارخانه روی می دهد جعبه هایی مربوط به آسیای شرقی کشوری نزدیک ژاپن در کارخانه واقع شده است. همین وقت است که یکی از کارکنان عطسه می کند و از دهانش ویروس بیرون می پرد و روی جعبه ها قرار می گیرد. جعبه ها که به دست مردم شهر می رسد همه به آن ویروس مبتلا می شوند. در سریال نام ویروس آنفلوآنزای اوزاکا ژاپن شناخته می شود. به همین دلیل هم بسیاری این قسمت را به شیوع ویروس کرونا ربط داده اند.

اما پیش از اینکه این مساله را پیش بینی نویسندگان سریال بدانیم باید به دو نکته اشاره کنیم: یک؛ چندین مورد آنفلوآنزای همه گیر مهم مانند آنفلوآنزای اسپانیایی (1919)، آنفلوآنزای آسیایی (1889) و آنفلوآنزای هنگ کنگ (1968) جهان را گرفتار کرد.

دو؛ ساده ترین راه انتقال بیماری از راه عطسه و بزاق دهان است. بنابراین آنچه در سیمپسون ها به نام آنفلوآنزای اوزاکا معرفی می شود اشاره ای به آنفلوآنزا هایی است که قبلا در جهان شیوع پیدا کرده بودند.

ووهان 2020

سریال سیمپسون ها ظاهرا تنها اثری نیست که شیوع ویروس کرونا را پیش بینی کرده بود. کلاژی از عکس های کتابی که به دین کونتز، نویسنده ای که بیشتر حالا او را غیب گو معرفی می کنند، نسبت داده می شود، در فضای مجازی دست به دست می شود. در این عکس ها بخش هایی از رمان چشمان تاریکی (1981) را می خوانیم که نویسنده درباره سلاح بیولوژیکی جدیدی به نام ووهان- 400 صحبت کرده است.

دین کونتز ویروس کرونا را که در سال 2020 منتشر شد در تریلر چشمان تاریکی 1981 پیش بینی کرده بود این جمله بسیار آزاردهنده است به این دلیل که نویسنده در این رمان داستان آزمایشگاه نظامی چینی را شرح می دهد که در آن ویروس جدیدی را به نام ووهان- 400 می سازند تا از آن به عنوان سلاح بیولوژیکی طی دوران جنگ استفاده کنند.

در تصویر دیگری از صفحات کتاب می خوانیم: حول وحوش سال 2020 بیماری حادی شبیه به سینه پهلو در سراسر جهان شیوع پیدا می کند، به ریه ها و نایژه ها حمله می کند و در مقابل دارو مقاوم است. در حقیقت این بخش مربوط به کتاب پایان روزها نوشته سیلویا بروان است. واژه های ووهان و ووهان- 400 را در متن این کتاب در گوگل بوکس جست وجو کردم، اما این کلمات در کتاب نبودند. بنابراین سیلویا بروان فقط علائم یک بیماری را توصیف می کند.

شباهت ووهان-400 هم به ویروس کرونای 2020 به همان نام شهر محدود می شود. کونتز این سلاح بیولوژیکی شدیدا مسری و مغزخوار است و 100 درصد مبتلایان را می کشد. ویروس کرونا بیماری تنفسی است که درصد مرگ آن در ووهان بین 2 تا 4 درصد و خارج از ووهان هفت صدم درصد است.

ریاست جمهوری دونالد ترامپ

هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که روزی برسد و دونالد ترامپ، روی صندلی رییس جمهور امریکا تکیه بزند. حالا فکر کنید که 16 سال پیش کسی چنین حرفی را زده بود. سال 2000 ترامپ اینقدر مشهور نبود و حتی چند سالی تا برنامه تلویزیونی کارآموز (The Apprentice) که در آن فرد ایده آلی در زمینه تجارت معرفی می شود، فاصله داشت.

اما در سال 2000 در یکی از قسمت های سریال سیمپسون ها به نام بارت در آینده، لیزا، دختر کوچک خانواده آنقدر بزرگ شده که رییس جمهور امریکا شده است. او در کاخ سفید درباره رییس جمهور قبلی می گوید: پرزیدنت ترامپ هیچ پولی برای ما نگذاشته. بعد این شخصیت خیالی از یکی از وزیران خود می پرسد اوضاع چقدر وخیم است؟ که وزیر با نشان دادن نموداری نزولی می گوید: ورشکسته ایم. لیزا می پرسد: کشور ورشکسته است؟ آخر چه جوری؟

از نظر آل جین، یکی از نویسندگان این مجموعه، پیش بینی به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در امریکا منطقی بود. او در شرح به نیویورک تایمز گفته است: مقوله ای وجود دارد که به آن پیش بینی های احتمالی می گویم و ریاست جمهوری ترامپ هم در این مقوله جای می گیرد. انگار مردم یادشان رفته است که آن دوره ترامپ مدام از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری حرف می زد. پس او فرد دور از ذهنی نبود. او آدمی بود که اسمش بخش اصلی جوک مان می شد و روحیات رییس جمهوری را هم داشت.

دان گرینی یکی دیگر از نویسندگان این مجموعه سال 2016 در مصاحبه با هالیوود ریپورتر گفت این شوخی با هدف هشدار صورت گرفت. او شرح داده بود: به نظر آخرین ایستگاه منطقی پیش از سقوط کردن است. او مورد هدف مان قرار گرفت، چون با دیدگاه به جنون رسیدن امریکا همخوانی داشت.

از طرفی مت گرونینگ، خالق این مجموعه تلویزیونی به روزنامه گاردین گفته است: آن زمان در سال 2000 ما پیش بینی کردیم که ترامپ رییس جمهور امریکا می شود، چون او مسخره ترین کسی بود که فکر می کردیم بتواند رییس جمهور شود، الان هم که رییس جمهور شده، همین طور است. ورای طنز است.

نام شخصیت ترامپ یک بار دیگر هم در سیمپسون ها آورده شده است. کمی پس از آنکه دونالد ترامپ خاطرنشان کرد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می کند، در قسمت دیگری که سال 2015 پخش شد، باز هم در این سریال حضور پیدا کرد. در این قسمت، تصاویر دونالد ترامپ هنگام پایین آمدن از پله برقی در برج ترامپ در نیویورک و نطق او برای اعلام نامزدی در انتخابات براساس فیلم واقعی همین صحنه ها ساخته شده بود. تصاویر این قسمت در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی، به اشتباه به جای قسمت قدیمی تر که در سال 2000 پخش شده بود استفاده شده است.

مرگ ترامپ

صحنه ای از این مجموعه به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی پخش شده که در آن به تاریخ مرگ ترامپ اشاره شده و ترامپ را در تابوت نشان می دهد. اما این صحنه و پیش بینی در این مجموعه پخش نشده و برای نخستین بار در سال 2017 سایتی آن را جعل کرده است. اما از آنجایی که بسیاری گمان می کنند این سریال اتفاقاتی را پیش بینی کرده است، تصور می کنند این صحنه پیشگویی تیم نویسندگان سیمپسون ها است.

منبع: برترین ها

به "راست و دروغ پیشگویی های سیمپسون ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راست و دروغ پیشگویی های سیمپسون ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید