چرا مرد ها بیشتر از زن ها کرونا می گیرند؟

به گزارش وبلاگ ماکارون، روزنامه همشهری: نوع جدید ویروس کرونا که منشأ آن چین بوده، باعث هراس و نگرانی مردم در سراسر جهان شده است. درحالی که این ویروس جدید، بچه ها را درگیر نمی کند، تهدیدی عظیم برای افراد میانسال و کهنسال، به ویژه مردان، به شمار می رود.

چرا مرد ها بیشتر از زن ها کرونا می گیرند؟

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است، اگرچه میزان ابتلای مردان و زنان به این ویروس تقریبا یکسان است، اما پژوهشگران دریافته اند که میزان مرگ ومیر در میان مردان 8/2 درصد و در میان زنان 1.7 درصد است.

همچنین مردان به شکل نامتناسبی تحت تأثیر شیوع بیماری سارس (SARS) و مرس (MERS) که ناشی از ویروس های کروناست، قرار گرفتند. براساس پژوهشی که در سالنامه Internal Medicine منتشر شد، در هنگ کنگ و در سال 2003، زنان بیشتر از مردان به سارس مبتلا شدند، اما میزان مرگ ومیر در میان مردان 50 درصد بیشتر بود.

حدود 32 درصد از مردان مبتلا به سندروم تنفسی خاورمیانه (Middle East Respiratory Syndrome) یا همان مرس فوت کردند، درحالی که 25.8 درصد از زنان مبتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. همچنین در اپیدمی آنفلوانزای سال 1918، میزان مرگ ومیر در مردان جوان در مقایسه با زنان همین گروه سنی، بیشتر گزارش شده است.

برخی از عوامل می توانند در این اپیدمی جدید (بیماری فعلی) که بیشتر مردان را مبتلا می نماید، دخیل باشند که برخی از آن ها بیولوژیک هستند و برخی دیگر ریشه در سبک زندگی آن ها دارد.

هنگامی که مسئله واکنش سیستم ایمنی به عفونت ها مطرح است، بدن مردان ضعیف تر عمل می نماید.

سابرا کلین، دانشمندی که درباره تفاوت های جنسیتی در واکنش به عفونت های ویروسی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز مطالعه می نماید می گوید: این الگویی است که در بسیاری از عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی دیده ایم و برای مردان می تواند پیامد های بدتری داشته باشد. ما این موضوع را در خصوص ویروس های دیگر هم مشاهده نموده ایم و متوجه شده ایم که بدن زنان مقاوم تر است.

همچنین پس از واکسیناسیون، سیستم ایمنی زنان واکنش های قدرتمندتری را نشان می دهد و حافظه واکنش های ایمنی را تقویت می نماید که باعث می شود بزرگسالان در برابر عوامل بیماری زایی که در کودکی در معرض آن ها قرار گرفته اند محافظت شوند. به عبارت دیگر، زنان در برابر عفونت های ویروسی مصونیت بیشتری دارند.

دکتر جانین کلایتون، مدیر دفتر پژوهش های بهداشت زنان در انستیتوی ملی بهداشت می گوید: به نظر می رسد که چیزی در سیستم ایمنی بدن زنان وجود دارد که قوی تر عمل می نماید و این موضوع بسیار ارزشمند است. زنان در ابتلا به بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس بسیار مستعد هستند. در این بیماری ها سیستم ایمنی بدن دچار نوعی فرسودگی می شود و به اندام ها و بافت های بدن حمله می نماید.

کلایتون می گوید: حدود 80 درصد از کسانی که مبتلا به بیماری های خودایمنی می شوند، زن هستند.

به گفته متخصصان، دلایل واکنش های قوی تر سیستم ایمنی در زنان کاملاً معین نیست و تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است. یکی از فرضیه ها این است که سیستم ایمنی قوی تر زنان، مزیت بقا را در اختیار فرزندان قرار می دهد، به طوری که پادتن های موجود در شیر مادر را تقویت می نماید و از آنجا که سیستم ایمنی نوزادان هنوز در حال رشد است، این پادتن ها از بروز بیماری جلوگیری می نمایند.

مجموعه ای از عوامل بیولوژیک ممکن است در این زمینه دخیل باشند، ازجمله هورمون زنانه استروژن که به نظر می رسد، در ایمنی بدن نقش بازی می نماید. همچنین باید به این واقعیت توجه کرد که زنان 2 کروموزوم X دارند که حاوی ژن های مرتبط با ایمنی است، درحالی که مردان یک کروموزوم X دارند.

در آزمایشی که موش ها در معرض ویروس کرونای سارس قرار گرفتند، معین شد که موش های نر در مقایسه با ماده ها، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند و احتمال ابتلا با افزایش سن بیشتر می شود.

دکتر استنلی پرلمن، استاد میکروبیولوژی دانشگاه یووا که نویسنده اصلی این پژوهش است، می گوید: موش های نر واکنش ایمنی کمتری داشتند و در ویروس زدایی از بدن خود کندتر عمل کردند. آن ها دچار آسیب پذیری بیشتری شدند و میزان مرگ ومیر در آن ها بیشتر بود.

هنگامی که پژوهشگران ترشح هورمون استروژن را در ماده های مبتلا به بیماری متوقف یا تخمدان های آن ها را از بدن خارج کردند، مرگ ومیر آن ها افزایش یافت، اما توقف استروژن در موش های نر هیچ تفاوتی ایجاد نکرد که نشان دهنده آن است که استروژن دارای نقش محافظتی است.

همچنین در برخی جوامع، رفتار های بهداشتی بسته به جنسیت دارای تفاوت هایی است و ممکن است این رفتار ها در واکنش به عفونت نقش داشته باشند.

چین دارای بیشترین افراد سیگاری (316 میلیون نفر) در جهان است و تقریبا یک سوم سیگاری های جهان چینی هستند که 40 درصد توتون کل جهان را مصرف می نمایند. اما فقط بیش از 2 درصد از زنان چینی سیگاری هستند.

مردان چینی همچنین در مقایسه با زنان این کشور بیشتر دچار دیابت نوع 2 و فشار خون هستند که هر دو بیماری، ریسک عفونت های ناشی از ویروس کرونا را افزایش می دهند. علاوه بر این، میزان بیماری انسداد ریوی مزمن در مردان 2 برابر زنان است.

همچنین در پژوهشی با مشارکت 4021 بیمار مبتلا به ویروس کرونا بر اهمیت تشخیص زودهنگام، به ویژه در مردان مسن، تأکید شده است. در این پژوهش معین شد، مردان زمانی به بیمارستان مراجعه نموده اند که بیماری آن ها پیشرفت داشته است.

ویروس کرونا چقدر روی سطوح دوام می آورد؟

دانشمندان همچنان کوشش می نمایند تا از شیوع بیماری COVID-19 جلوگیری نمایند. از آنجا که هنوز هیچ درمان معینی برای این بیماری یافت نشده است، بسیاری از فعالیت ها متمرکز بر پیشگیری است.

به گزارش وب سایت today news medical پژوهشگران بیمارستان های دانشگاهی Greifswald و Ruhr-Universität در آلمان، اخیرا اطلاعات 22 پژوهش را گردآوری نموده اند. این کار به ما یاری می نماید که متوجه شویم چه مدت ویروس های کرونا روی سطوحی مانند میز و دستگیره در باقی می مانند و مردم چگونه می توانند آن ها را نابود نمایند؟ پژوهشگران می گویند که بسته به مواد و شرایط سطوح مختلف، ویروس های کرونا می توانند از 2 ساعت تا 9 روز در شرایط عفونی باقی بمانند. درحالی که انواع ویروس های کرونا در دمای حدود 4 درجه سانتی گراد می توانند تا 28 روز دوام بیاورند، در دمای بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد زمان کمتری روی سطوح باقی می مانند.

به عنوان مثال، ویروس بیماری MERS که منشأ آن یکی از ویروس های کروناست، در دمای 20 درجه سانتی گراد به مدت 48 ساعت روی سطوح فولادی باقی می ماند. اما ویروس بیماری TGEV در همین دما تا 28 روز روی این نوع سطوح باقی می ماند.

چطور ویروس را غیرفعال کنیم؟

دانشمندان بهترین راه های غیرفعال کردن انواع ویروس های کرونا را استفاده از پروکسید هیدروژن، اتانول و هیپوکلریت سدیم (نوعی سفیدنماینده شیمیایی) روی سطوح می دانند. آزمایش ها نشان داده است که پروکسید هیدروژن با غلظت 0.5 درصد و ماندگاری یک دقیقه مؤثر است. اما، محلولی به نام کلرید بنزالکونیوم نتایج متناقضی به همراه داشت و کلرهگزیدین دیگلوکونات که مردم از آن به عنوان یک ضد عفونی نماینده موضعی استفاده می نمایند، بی اثر بود. با این حال، وقتی کار های مناسب به طور مداوم انجام شود، می توان از انتقال ویروس ها جلوگیری کرد. یکی از این کار های مهم شستن دست است.

گرمای تابستان covid-19 را نابود می نماید؟

این موضوع که درصورت گرم شدن نیمکره شمالی ویروس جدید کرونا از بین می رود، از سوی تعدادی از پژوهشگران مطرح و سپس در سخنان برخی از رهبران سیاسی مانند رئیس جمهور آمریکا تکرار شد. به گزارش وب سایت NewScientist، ترودی لانگ که استاد دانشگاه آکسفورد است می گوید: ما مطلقا چیزی در این مورد نمی دانیم. من همواره از همکاران ویروس شناس این سؤال را می پرسم، اما هیچ کس فعلا به صورت علمی و دقیق چیزی نمی داند.

همه چیز در حد حدس و گمان است؛ بنابراین هنگامی که شما از مردم می شنوید که می گویند با گرم شدن هوا، این ویروس جدید ناپدید می شود، در واقع نوعی تعمیم غیرمفید است.

ترامپ چندی پیش در یک گردهمایی گفت: گرما این نوع ویروس را می کشد. بسیاری از مردم فکر می نمایند که این ویروس جدید در بهار و با گرم شدن هوا از بین می رود.

برخی از پژوهشگران ازجمله پائول هانتر از دانشگاه آنگلیای شرقی هم تصور می نماید که این ویروس جدید کرونا مدت زیادی در گرما باقی نمی ماند. او می گوید: یک روایت اغراق آمیز این است که این ویروس جدید در گرمای تابستان می سوزد. روایت اغراق آمیز دیگر این است که این ویروس در تابستان از بین می رود، اما با فرارسیدن زمستان دوباره بازمی شود و تبدیل به یک بیماری بومی می شود و به این ترتیب در همه جا گسترش می یابد. با این حال، اگر این ویروس در هوای گرم باعث عفونت کمتری شود، آنگاه در نیمکره جنوبی که هوا سرد است باید شیوع پیدا کند.

دیوید هیمن از دانشکده بهداشت و پزشکی مناطق گرمسیری لندن می گوید: ویروس کرونای بیماری MERS در ماه آگوست که هوا بسیار گرم است، در عربستان سعودی گسترش یافت. این ویروس ها قطعا می توانند در طول فصول گرم شیوع پیدا نمایند.

منبع: نیویورک تایمز

منبع: برترین ها

به "چرا مرد ها بیشتر از زن ها کرونا می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرد ها بیشتر از زن ها کرونا می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید