خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد، استخراج بیت کوین غنیمت است

به گزارش وبلاگ ماکارون، به گفته کارشناسان حوزه رمزارز و بلاک چین، خاموشی های شهر تهران ارتباطی به فعالیت ماینرها ندارد و در شرایط تحریمی و برای حل مشکل ارزآوری در کشور، استخراج بیت کوین باید غنیمت شمرده گردد.

خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد، استخراج بیت کوین غنیمت است

به گزارش وبلاگ ماکارون، نشست خبری سازمان نظام صنفی رایانه ای با موضوع استخراج رمزارزها، امروز برگزار گردید. در این نشست برات قنبری -دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای- با بیان اینکه اقتصاد کشور ما اقتصاد نفت محور و بانک محور است، اضافه کرد: ما ناگزیریم به سمت اقتصاد دانش بنیان و فناوری های نو حرکت کنیم. به همین منظور سازمان نصر که متشکل از 18 هزار شرکت و مجموعه فعال است، بنا گذاشت وارد دو حوزه فناوری های نوین بلاک چین و رمزارز گردد و از آنجایی که مدتی است موضوع خاموشی های اخیر و کمبود انرژی و ماینینگ ها مطرح شده، بناست امروز، حوزه رمزارزها و ارتباط آن با انرژی آنالیز می گردد.

وی با بیان اینکه در هر برنامه پنج ساله همیشه پیش بینی ایجاد ظرفیت انرژی در کشور را داریم که موتور محرکه اقتصاد و صنایع و گسترش آنها از الزامات توسعه کشور است، ادامه داد: در موضوع کمبود انرژی و خاموشی ها باید اشاره نمود زمانی که در تهران ما خاموشی داشیتم، میزان کمبود انرژی در آن موقع دو برابر مصرف انرژی رمزارزها بود که نشان می دهد مشکل از عدم کنترل و برنامه ریزی تقسیم بار و میزان بار شبکه است که ما نتوانستیم میزان مصرف و احتیاج را در زمان های مختلف برآورد کنیم.

دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای ادامه داد: سازمان نصر از ماه های گذشته کوشش کرد با مسولان تصمیم گیر هماهنگی داشته باشد و بتواند با وزارت نیرو به تفاهم برسد، اما چون بحث مخالفت وزارت نیرو با این صنعت نوپا وجود داشته ما نتوانستیم در این زمینه به توافق برسیم. در حالی که قرار بود جدول زمانی و مکانی مورد توافق جهت تامین برق این صنعت به همراه قیمت های پیشنهادی توسط وزارت نیرو در 15 آذر ارسال گردد، این اتفاق تا کنون نیفتاده است.

قنبری با بیان اینکه این فناوری جزو الزامات در کشور است، اظهار کرد: ما نمی توانیم با دستورالعمل های 10 سال پیش، مسائل کشور را حل کنیم. در شرایطی که ما تحریم هستیم، دستگاه های اجرایی در کشور نباید با خودتحریمی مانع رشد و توسعه شوند. آن هم در حالی که رمزارزها می توانند ارز مورد احتیاج کشور خصوصا برای حوزه آی تی را فراهم کند و می توانیم با ثبات تصمیم گیری و سیگنال های مثبت به سرمایه گذاری های خارجی، مسائل و موانع را حل کنیم.

تعرفه برق استخراج رمزارز، منجر به نابودی این صنعت است

همچنین امیرحسین سعیدی نائینی - -رئیس هیات مدیره دوره اول نظام صنفی رایانه ای- با بیان اینکه پدیده رمزارز بیش از 10سال است که در دنیا ظهور نموده، گفت: با توجه به تحریم های آمریکا علیه ایران و احتیاج مبرم به ارز پیش بینی می شد دولت فضا را برای فعالیت بخش خصوصی در این زمینه آماده کند، در حالی که وزارت نیرو به دلیل مخالفت خود حتی ادعا می کرد که در مساجد برای استخراج رمزارز استفاده می نمایند، آن هم در حالی که دستگاه ماینر صدا و حرارت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه علیه پیشتازان صنعت استخراج، القاب قاچاقچی انرژی هم به کار برده شده، اظهار کرد: البته جامعه متخصص و متعهد کشور سکوت نکردند، اما این بار با برنامه ای جدید و از زبان هیات دولت مصوبه ای ابلاغ کردند که تعرفه اش به گونه ای بود که این کار را غیراقتصادی و غیرمنطقی نموده و منجر به نابودی این صنعت می گردد.

رئیس هیات مدیره دوره اول نظام صنفی با طرح این پرسش که آیا به کارگیری این فناوری در کشور مفید است یا مضر، اعلام کرد: اگر ارز دیجیتال را در کشور فراوری نکنیم، باید آن را از خارج خریداری کنیم، این یک شرح ساده است، چرا وقتی خودمان می توانیم در داخل کشور رمزارز فراوری کنیم، معادل آن را به کشورهای خارجی بپردازیم و آن را وارد کنیم. ما در سازمان نصر حق نداریم وارد مسائل سیاسی شویم، اما آنچه رخ داده، جواب منطقی ندارد.

سعیدی نائینی ادامه داد: یک فناوری ظهور نموده که تاب آوری ما در برابر تحریم ها را افزایش می دهد. برایمان ارزآوری دارد و جلوی خروج ارز را می گیرد. با نگاهی به آنچه در خصوص رمرزارزها پیش می آید، باید دید سیاست های وزارت نیرو چیست؟

عباس آشتیانی -رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی رایانه ای- هم اظهار کرد: در شرایطی که رمزارزها در کشور اهمیت استراتژیک دارند، برخوردهای سلیقه ای نهادها برای این است که سوء مدیریت خود را بپوشانند.

وی با بیان اینکه پیک مصرف برق در تابستان امسال 58 هزار مگاوات و پیک زمستان، 43 هزار مگاوات بود، گفت: مرکز مطالعات وزارت نیرو همیشه پیک مصرف سال های آینده را پیش بینی می نماید. این مرکز برای امسال، 62 هزار مگاوات را پیش بینی نموده بود که وزارت نیرو باید ظرفیت لازم را تامین می کرد. این ها چیزی نیست که از وزارت نیرو پوشیده باشد.

رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نصر ادامه داد: سخنگوی صنعت برق می گوید ما 310 مگاوات ظرفیت قانونی استخراج و 300 مگاوات ظرفیت غیرقانونی داریم. در حالی که هیچ افتخاری در این 310 مگاوات ظرفیت قانونی نیست، زیرا سرمایه گذاران دستگاه هایی دارند که برای آنها هزینه شده و مجبورند از آن استفاده نمایند، اما اینکه چند سرمایه گذار حاضر شدند بعد از تعرفه های وزارت نیرو در این زمینه سرمایه گذاری نمایند، نزدیک به صفر است.

آشتیانی با بیان اینکه در کل دنیا ظرفیت برق برای استخراج رمزها، 12 هزار و 600 مگاوات است، اظهار کرد: اگر هم به همان ظرفیت قانونی 300 مگاوات استخراج هم نگاه کنیم می بینیم که سهم ایران از استخراج رمزارز، 2.4 درصد است و اگر هم با در نظر دریافت آمار غیرقانونی، عدد 610 مگاوات را در نظر بگیریم، این سهم، تنها پنج درصد می گردد.

1.5 درصد ظرفیت استخراج رمزارز، عامل خاموشی هاست؟

وی در ادامه گفت: 36 درصد برق مصرفی کشور مربوط به صنایع، 31 درصد مصرف خانگی، 14 درصد کشاورزی و 2 درصد مربوط به معابر است. وقتی می گوییم ظرفیت استخراج رمزارز، 300 مگاوات است، این عدد نسبت به پیک ما، 0.7 درصد و در شرایط 600 مگاوات، این عدد 1.5 درصد است. آیا این موارد عامل خاموشی هاست؟ که مازوت سوزی را توجیه کند؟

آشتیانی با بیان اینکه سال گذشته کشور را از دو میلیارد دلار سرمایه رمزارزی محروم کردند، اضافه کرد: با تعرفه ای که گذاشته شده، مردم را از فرآیند قانونی و فضای شفاف به فعالیت های زیرزمینی سوق دادند. وظیفه وزارت نیرو تامین برق مورد احتیاج صنایع کشور است. صنعت استخراج مظهر شفافیت است، درآمدهایش قابل محاسبه است. کافی است مانند سایر صنایع با آن برخورد گردد و ما نهاد سازمان امور مالیاتی را داریم که به این موارد رسیدگی کند.

بیت کوین می تواند مشکل ارزآوری را حل نماید

همچنین فریدالدین معصومی -نماینده سندیکای فراوری برق کشور- درباره آمادگی صنعت نیروگاهی کشور، گفت: مجموعه سندیکای برق، 50 درصد فراوری برق کشور را در دست دارد و جمع دارایی های سندیکا، 22.5 میلیارد یورو است. طبق آمار وزارت نیرو، حدود 12 هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می توانیم از ظرفیت نیروگاه ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه اتفاقاتی که لازم بوده در وزارت نیرو بیفتد، نیفتاده است، گفت: نرخ خرید برق از نیروگاه ها از سال 1394 ثابت مانده، در حالی که ما در این مدت تورم زیادی داشتیم. امسال سوخت بیشتری برای نیروگاه ها تامین شده، اما چرا نیروگاه ها نتوانستد پا به پای برنامه پنجم و ششم توسعه پیش بروند؟ چون راندمانشان پایین است. استخراج بیت کوین در کشور باید غنیمت شمرده گردد. اگر بخش خصوصی فعال و حمایت می شد، می توانست مشکل رمزارز و مشکل ارزآوری وزارت نیرو را حل نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد، استخراج بیت کوین غنیمت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد، استخراج بیت کوین غنیمت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید