شورای امنیت پیش نویس آمریکا درباره تمدید تحریم ایران را رد می کند

به گزارش وبلاگ ماکارون، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد می گوید شورای امنیت، پیش نویس آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد.

شورای امنیت پیش نویس آمریکا درباره تمدید تحریم ایران را رد می کند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است به رغم مخالفت چین و روسیه، پیش نویس برای تمدید این تحریم ها را به رای خواهد گذاشت. اما خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ها در این سازمان می نویسد: میزان مخالفت با پیش نویس آمریکا به شکل فعلی به حدی است که آمریکا احتمالاً نخواهد توانست 9 رای لازم برای واداشتن روسیه و چین برای استفاده از حق وتو به دست بیاورد.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است قطعنامه آمریکا، موضع حداکثری در مورد ایران دارد. یک دیپلمات دیگر نیز گفته است پیش نویس آمریکا فراتر از مقررات فعلی ممنوعیت فروش سلاح های متعارف به ایران است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشوری که در توافق هسته ای با ایران نقش داشتند در اواخر ماه ژوئن گفته بودند از تلاش های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی کنند. این کشورها همزمان نگرانی خود را از رفع تحریم های تسلیحاتی ایران اعلام کرده اند اما گفته اند، اولویت آنها حفظ توافق هسته ای (برجام) با ایران است.

تحلیلگران می گویند ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت در نهایت با تمدید کوتاه مدت تحریم تسلیحاتی اگر چنین کاری به حفظ برجام کمک کند، موافق باشند.

پمپئو اخیراً مدعی شده بود: ماموریت شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین المللی است. اگر شورا اجازه علنی خرید و فروش سلاح به ایران را بدهد کاملاً این ماموریت را به سخره گرفته است.

خبرگزاری فرانسه که متن پیش نویس تهیه شده توسط دولت آمریکا را دیده می گوید ایالات متحده خواستار تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران است اما منابع دیپلماتیک این خبرگزاری گفته اند این پیش نویس، توافق هسته ای با ایران را تهدید می کند. یک دیپلمات دیگر گفته است: تمرکز ما باید روی حفظ برجام باشد.

آمریکا تهدید کرده اگر پیش نویس این کشور در شورای امنیت رای نیاورد، به مکانیسم بازگشت خود به خود تحریم ها (موسوم به ماشه) که منجر به از سرگیری کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران می شود، متوسل خواهد شد اما کشورهای حاضر در برجام گفته اند که آمریکا در پی خروج از برجام در موقعیتی نیست که بتواند از این مکانیسم استفاده کند.

اخیراً کلی کرافت کننده دایم آمریکا در سازمان ملل متحد گفته بود کشورش امید چندانی ندارد که روسیه و چین از متن پیشنهادی ایالات متحده حمایت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شورای امنیت پیش نویس آمریکا درباره تمدید تحریم ایران را رد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت پیش نویس آمریکا درباره تمدید تحریم ایران را رد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید