عمار حکیم: عراق شاهد منازعه میان دولت و بی دولتی است

به گزارش وبلاگ ماکارون، با کاهش سهم گفتمان فرقه ای و رد آن توسط مردم، فرصتی مغتنم برای تشکیل دولت قوی و دارای حاکمیت به دست داده است؛ به خصوص با درنظر دریافت امکانات عظیم و استثنایی که اکنون عراق چه در سطح مالی، جمعیتی و چه در سطح جغرافیایی و به طور کلی بعد ژئوپلیتیکی در اختیار دارد.

عمار حکیم: عراق شاهد منازعه میان دولت و بی دولتی است

رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنانی گفت که این کشور در شرایط منازعه میان دولت و بی دولتی به سر می برد.

به گزارش ایسنا، سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق با انتشار مقاله ای در روزنامه الشرق الأوسط نوشت که این کشور در شرایط منازعه میان دولت و بی دولتی به سر می برد و دولت های پیاپی عراق باعث تضعیف حاکمیت و سیستم دولت شده اند.

وی گفت: تشکیل و ماندگاری دولت به انحصار اسلحه در دست دولت و تبدیل آن به یک مطالبه کلی و سقف احتیاج دارد؛ سقفی که همه احزاب سیاسی و فعالیت های سیاسی را دربر بگیرد به طوری که هرگونه اختلاف در زیر این سقف قانونی باشد و در غیر این صورت خروج از قانون محسوب گردد.

عمار حکیم اضافه نمود: منافع کشورها احتیاج به برونگرایی عینی و جسارت در ابداع راهکار ها دارد. در نتیجه تحقق این واقعیت ما از همان اوایل مفهوم یک دولت مدرن عادلانه و دارای حاکمیت را مطرح کردیم.

وی توضیح داد: با کاهش سهم گفتمان فرقه ای و رد آن توسط مردم، فرصتی مغتنم برای تشکیل دولت قوی و دارای حاکمیت به دست داده است؛ به خصوص با درنظر دریافت امکانات عظیم و استثنایی که اکنون عراق چه در سطح مالی، جمعیتی و چه در سطح جغرافیایی و به طور کلی بعد ژئوپلیتیکی در اختیار دارد.

رهبر جریان حکمت ملی ادامه داد: به کارگیری این عناصر در راستای منافع کشور منجر به رشد سیاسی منطقه ای کشور خواهد شد؛ چراکه عراق تنها کشوری است که امکان تبدیل شدن به میزبانی برای سرانجام یافتن اختلافات و درگیری های کشورهای منطقه در آن وجود دارد و این ویژگی منحصر به فرد تا زمانی که خود عراقی ها تصمیم نگیرند کشورشان را به یک قدرت تبدیل نمایند، محقق نخواهد شد.

منبع: عصر ایران

به "عمار حکیم: عراق شاهد منازعه میان دولت و بی دولتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمار حکیم: عراق شاهد منازعه میان دولت و بی دولتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید