مکان های دیدنی و گردشگری کبودرآهنگ ، همدان Kabudrahang

به گزارش وبلاگ ماکارون، کبودرآهنگ شهری است در استان همدان ایران و مرکز بخش مرکزی شهرستان کبودرآهنگ است. تاریخ بنای شهر کبودرآهنگ طبق قرائن و شواهد موجود به بیش از چهارصد سال نمی رسد. گفته می گردد در این منطقه چون در گذشته رودهای متعدد و برکه هایی وجود داشته که کبوتران از هر سو به آن می شتافتند از این رو آن را کبوترآهنگ نامیدند. کبودآهنگ پر از جاهای دیدنی است که هرکدام به شکلی متفاوت برای گردشگران دوست داران فرهنگ اقوام و نواحی گوناگون ایران زیبا هستند و گردشگران را به خودشان جلب می نمایند. این شهر زیبا در استان همدان، محل قرارگیری غار علیصدر پرکشش ترین جاذبه گردشگری همدان هم هست. در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی کبودرآهنگ بیشتر آشنا شوید.

مکان های دیدنی و گردشگری کبودرآهنگ ، همدان Kabudrahang

بلیط هواپیما در طاهاگشت

پل کوریجان کبودرآهنگ

پل کوریجان در 22 کیلومتری شمال همدان و سمت چپ جادهٔ همدان به تهران بر روی یکی از انشعابات رود قره چای احداث شده است.پل کوریجان در شهرستان کبودرآهنگ، بخش مرکزی، روستای کوریجان واقع شده است.پل آجری کوریجان با 5دهانه بزرگ و 4دهانه کوچک مزین به قوسهای جناغی، از بناهای به جای مانده از دوران صفویه میباشد.این پل فاقد تزئینات خاص بوده ودر دوره قاجار مرمت شده است. همچنین قسمتهایی از این پل تاریخی در دوران حاضر تقریبا تخریب شده بود که چندی پیش به همت میراث فرهنگی استان همدان مرمت شده است.این اثر مربوط به دوران صفوی در تاریخ 25 اسفند 1379 با شمارهٔ ثبت 3248 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه سنگی باشقورتاران کبودرآهنگ

قلعه سنگی باشقورتاران در فاصله 1.5 کیلومتری ضلع جنوبی روستای باشقورتاران در بخش شیرین سو از توابع شهرستان کبودراهنگ است که بر فراز کوهی قرار گرفته است که پس از طی مسیری مالرو و در بخش هایی با شیب تندی که دارد امکان دسترسی به قلعه را سخت نموده است.از فراز این قلعه می توان گسترده وسیعی از دره ها، دشت ها و ارتفاعات پیرامونی منطقه را زیر پوشش دیده بانی قرار داد.این محوطه تاریخی در دوره میانی اسلامی از مهمترین استقرارهای فرهنگی منطقه به شمار می آمد که بر اساس داده های باستان شناسان به عنوان حلقه ارتباطی با حوزه های فرهنگی دشت همدان و زنجان ایفای نقش نموده است.نحوه برپایی و شکل گیری آن در ارتفاع، بیانگر اهمیت سوق الجیشی و استراتژیک آن در تبادلات فرهنگی، مالی و سیاسی منطقه است.این قلعه با حصارهای دفاعی و مستحکم همانند قلعه های نظامی و دفاعی است که متناسب با بستر صخره ای آن شکل و فرم یافته است.حصارقلعه به صورت دیواره سنگی قطور و برجک های دیده بانی با مصالح سنگ لاشه و ملاط ساروج در بیشتر قسمت های آن هنوز برجا مانده و در بعضی بخش ها به مرور زمان فرو ریخته است.قطر دیواره های حصارقلعه دو متر و ارتفاع بر جا مانده آن به چهار متر می رسد.

غار علیصدر

غار علیصدر یکی از بزرگ ترین غارهای آبی دنیا، واقع در 75 کیلومتری شمال غرب همدان در روستایی به همین نام است، عمر این غار به میلیون ها سال می رسد و با دریاچه ها، کانال های آب، سنگ هایی با فرم خارق العاده و سقف هایی با پوشش استالکتیک، سالانه هزاران بازدید نماینده را به خود جذب می نماید. برخلاف بسیاری از غارهای آبی، آب در غار علیصدر به صورت رود روان نیست، بلکه به صورت دریاچه ای وسیع و شبکه طور جاری است که از باران های بهاری و از غار سراب تغذیه و تامین می شود. آب دریاچه بسیار شفاف است به طوری که می توان کف آن را که عمقی پنج متری دارد به راحتی دید. بازدید نمایندگان این غار، سوار بر قایق شده و در مسیرهای آب جاری حرکت می نمایند، مسیرهای پیچ در پیچ و تو در تو به طور بی انتهایی به هم و یا به اتاق های بزرگ غار، مثل اتاق عروسی، جزیره (که در مرکز مجموعه علیصدر است) و اتاق آزادی به طول 600 متر (بزرگ ترین اتاق مجموعه) وصل می شوند. سنگ های رنگارنگ و زیبا را می توان در زیر آب و سقف های غار تماشا کرد.

موزه فسیل های دریایی

این موزه جذاب داخل شهرداری شهر شیرین سو واقع شده است، که با مرکز شهرستان کبودرآهنگ 40 کیلومتر فاصله دارد. فسیل فیل دریایی که در منطقه شیرین سو کشف شده است و به دوره میوسین مربوط می شود در این موزه نگهداری می شود. پیشینه این فسیل به 15/97 تا 20/43 میلیون سال پیش بر می شود.

پارک لاله کبودرآهنگ

پارک لاله مکانی زیبا با فضای سبزی مناسب است که گردشگران و مسافران برای استراحت و گذراندن اوقاتی خوش به آنجا می فرایند. این پارک که در شهر کبودرآهنگ قرار گرفته با توجه به فضایی که برای برپایی چادر مسافرتی دارد برای اسکان مسافرهای نوروزی مناسب است. داخل پارک حوض دایره ای بزرگی وجود دارد که جلوه ای زیبا به محیط بخشیده است. امکانات رفاهی مانند بوفه، سرویس بهداشتی، جای مناسب برای استراحت و نشستن در پارک لاله فراهم شده است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "مکان های دیدنی و گردشگری کبودرآهنگ ، همدان Kabudrahang" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان های دیدنی و گردشگری کبودرآهنگ ، همدان Kabudrahang"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید