واقعیت هایی درمورد جهانی شدن و تأثیرات هشداردهنده آن بر محیط زیست

به گزارش وبلاگ ماکارون، جهانی شدن به رشد بیکران تجارت و امور اقتصادی بین المللی یاری شایانی نموده است. این پدیده، کشورها را وادار نموده است تا با یکدیگر صمیمانه تر کار نمایند و منجر به چندین نوآوری در علم و تکنولوژی شده است. به هر حال این پدیده

واقعیت هایی درمورد جهانی شدن و تأثیرات هشداردهنده آن بر محیط زیست

مترجم: آناهیتا خاقانی

منبع:راسخون

دنیای شدن به رشد بیکران تجارت و امور مالی بین المللی یاری شایانی نموده است. این پدیده، کشورها را وادار نموده است تا با یکدیگر صمیمانه تر کار نمایند و منجر به چندین نوآوری در علم و تکنولوژی شده است. به هر حال این پدیده مرتبط با تخریب زیستی هم است.

دنیای شدن، تاثیرات گسترده ای بر سبک زندگی شما داشته است. دنیای شدن، منجر به دسترسی سریع تر به تکنولوژی، ارتباط پیشرفته و نوآوری شده است. جدا از داشتن نقش مهم در گرد هم آوردن مردمانی از فرهنگ های مختلف، این پدیده عصر نوی در رفاه مالی را شروع نموده است و راه های وسیعی از پیشرفت را گگردده است. به هر حال، دنیای شدن بعضی نگرانی ها را هم به وجود آورده است و در بین آن ها، مهم ترین مورد تاثیری است که بر محیط زیست است.

دنیای شدن به طور گسترده ای بحث ها در زمینه زیست محیطی را برجسته نموده است و دوستداران محیط زیست تاثیرات دور از دسترس آن را پررنگ نموده اند.

فعالان اشاره داشته اند که دنیای شدن منجر به افزایش مصرف محصولاتی می گردد که بر چرخه اکولوژی تاثیر می گذارند. مصرف افزایش یافته منجر به فراوری بیشتر چیزهایی می گردد که به محیط زیست استرس وارد می نماید.

دنیای شدن بعلاوه منجر به افزایش حمل و نقل مواد خام و غذا از جایی به جای دیگر شده است. پیش از این مردم عادت به مصرف غذاهای محلی داشتند اما با دنیای شدن، مردم محصولاتی را استفاده می نمایند که در کشورهای خارجی فراوری شدند.

دنیای شدن باعث افزایش سطح آلودگی می گردد

افزایش مصرف سوخت مسئول افزایش سطح آلودگی است

میزان سوخت مصرفی در حمل و نقل منجر به فراوری محصولاتی می گردد که آن ها باعث افزایش سطوح آلودگی در محیط زیست می شوند. میزان سوخت بعلاوه منجر به نگرانی های زیست محیطی دیگر مانند آلودگی صوتی و مخدوش کردن چشم اندازها می گردد. حمل و نقل بعلاوه فشاری بر منابع انرژی تنوناپذیر مانند بنزین و گازوئیل می گردد.

تخریب لایه ازن

گازهایی که از هواپیما منتشر می شوند جدا از افزایش اثر گلخانه ای منجر به تخریب لایه ازن هم می شوند. مواد زائد صنعتی که در نتیجه فراوری، حاصل می شوند بر روی کشتی ها بار زده می شوند و در اقیانوس ها رها می شوند. این موضوع، بسیاری از ارگانیسم های زیر آب را از بین برده است و مواد شیمیایی بسیار مضری را وارد اقیانوس ها نموده است.

آسیب وارد شده به زیست بوم ناشی از نفتی که به علت نشت کانتینر نفت بریتانیایی در سال 2010 سرازیر شد، تنها یک نمونه از خطرات دنیای شدن بود که به محیط تحمیل شد.

آلودگی خاک

به علت دنیای و صنعتی شدن، مواد شیمیایی مختلفی به خاک وارد شده است که منجر به رشد گیاهان و علف های هرز سمی شده است. این مواد زائد سمی به واسطه دخالت در ترکیب ژنتیکی گیاهان باعث آسیب زیادی به آن ها شده اند. این مسئله فشاری بر منابع زمین در دسترس وارد نموده است.

تعرض به زمین

در بخش های مختلف دنیا، کوه ها برش داده شده اند تا راهی برای عبور تونل یا بزرگراه ایجاد گردد. به زمین های بایر وسیعی برای ایجاد راهی جهت ساختمان های نو تعرض شده است. در حالی که ممکن است انسان ها از این روزنه های ایجاد شده به وسیله این نوآوری ها، احساس شادی نمایند، این موارد می تواند تاثیرات بلندمدتی بر محیط زیست داشته باشد.

پلاستیک، علت اصلی آلودگی است

مطالعات مختلفی طی سال ها دریافته اند که پلاستیک یکی از آلاینده های سمی اصلی است زیرا یک محصول زیست تجزیه نا پذیر می باشد. به هر حال، پلاستیک مصرف زیادی در بسته بندی و حفظ وسایلی دارد که قصد صادر کردن آن ها را داریم. این مسئله منجر به استفاده زیاد از پلاستیک می گردد که باعث توسعه آلودگی زیست محیطی می گردد.

دنیای شدن، تغییرات زیادی در زندگی ما ایجاد نموده است که برگشت پذیری آن ها غیرممکن است. راهکار این است که مکانیسم هایی کارآمدی به وجود آید که بتوانند میزان تاثیر بر محیط را آنالیز نمایند. محققان معتقدند، پاسخ به این مشکل در خود این مشکل وجود دارد؛ به عبارتی خود دنیای شدن می تواند باعث حمایت از ایجاد ساختار بهتری گردد که از نظر مالی امکان پذیر است و دوستدار محیط زیست هم می باشد. دنیای شدن، مسئله ای رقابتی است و اگر شرکت های خصوصی که راهنمایی را در دست می گیرند هوادار محیط زیست باشند، این کار دیگران را تشویق به پیروی از این کار مناسب می نماید.

مهم است که برای هماهنگی با محیط، کوشش کنیم. بقا نژاد انسان بر روی این سیاره وابسته به محیط زیست به این گستردگی است که باعث می گردد ما نتوانیم به عواقب عملنمودهایمان بی توجه باشیم. در حالی که بحث زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد، احتیاج به آن است که سیاست های کارآمدی وجود داشته باشد و این سیاست ها به کار گرفته شوند. باید این موضوع را مد نظر قرار داد که در صورتی که آسیب های وارده از جانب انسان ها به محیط زیست محدود نشوند، بسیار مخرب و ویرانگر خواهند بود. امیدواریم این مقاله به درک شما از دنیای شدن و اثر آن بر محیط زیست و اهمیت عملنمودهای جدی در مقابل آن یاری نموده باشد.

منبع: راسخون

به "واقعیت هایی درمورد جهانی شدن و تأثیرات هشداردهنده آن بر محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت هایی درمورد جهانی شدن و تأثیرات هشداردهنده آن بر محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید