پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی، وزارت بهداشت: مراکز متخلف را معرفی کنید

به گزارش وبلاگ ماکارون، بررسی ها نشان می دهد برخی داروخانه ها با دریافت مبالغی حدود 30 تا 300 هزار تومان اقدام به پیش فروش واکسن آنفلوآنزا می کنند؛ موضوعی که بر اساس اظهارات مسؤولان سازمان غذا و دارو تخلف است.

پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی، وزارت بهداشت: مراکز متخلف را معرفی کنید

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ ماکارون، همین چند روز قبل بود که خبر های تبلیغ عجیب و غریب پیش فروش واکسن کرونا در فضای مجازی دست به دست شد؛ واکسن های خیالی که با قیمت های گزاف پیش فروش می شود و عده ای با اعتماد به این تبلیغات فریبنده مبالغی را به حساب این افراد سوجو واریز می کنند.

موضوعی که با واکنش مسؤولان وزارت بهداشت روبرو شد و سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در این باره گفت: باید توجه کرد که تا به امروز هیچ واکسن یا داروی اختصاصی در جهان برای بیماری کووید-19 مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته است؛ بنابراین ادعا ها یا مباحثی که در سایت ها در زمینه تهیه یا فروش یا پیش فروش واکسن یا داروی کرونا مطرح می شود، به هیچ عنوان مورد تایید نیست.

وی اضافه کرد: حتی سؤالات فراوانی در زمینه میزان اثربخشی واکسن کرونا در جهان وجود دارد و مشخص نیست که حتی اگر واکسنی ساخته شود، این واکسن تا چه بازه زمانی اثربخشی دارد. در عین حال نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی می توان به واکسن دسترسی داشت. با این شرایط چطور افراد اعتماد می کنند که واکسنی را از فضای مجازی پیش خرید کنند. این موارد چیزی به جز سودجویی و سوء استفاده از شرایط نیست.

* حالا پیش فروش واکسن آنفلوآنزا!

با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه برخی از متخصصان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه های پرخطر بسیاری از مردم در تکاپوی خرید و تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند و این باور در ذهن آن ها ایجاد شده که با تزریق این واکسن از شر بیماری های کرونا و آنفلوآنزا در امان خواهند ماند، در صورتی که متخصصان عفونی بار ها و بار ها طی روز های گذشته تأکید کرده اند که تزریق این واکسن فقط برای گروه های پرخطر مانند افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، زنان باردار و نوزادان لازم است و نیازی نیست که افرادی که شرایط جسمانی نرمالی دارند واکسن آنفلولوآنزا تزریق کنند.

پس از انتشار این توصیه ها و نگرانی های ایجاد شده تبلیغ و پیش فروش واکسن آنفلوآنزا نه تنها در فضای مجازی رونق گرفته بلکه، شاهد پیش فروش این واکسن در داروخانه ها و مطب ها هستیم؛ بررسی های خبرنگار فارس نشان می دهد برخی داروخانه ها با دریافت مبالغی حدود 30 تا 100 هزار تومان پیش فروش می کنند و از این طریق مبالغ هنگفتی را به جیب می زنند.

اما ماجرای پیش فروش واکسن آنفلوآنزا فقط به داروخانه های ختم نمی شود و گزارش های رسیده به خبرنگار فارس نشان می دهد برخی مطب ها نیز بسته به نوع منطقه شهری مبالغ بین 50 تا 300 هزار تومان بابت پیش فروش واکسن های آنفلوآنزا از متقاضیان درخواست می کنند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که هنوز قیمت قطعی و نحوه توزیع این واکسن مشخص نیست و از آنجایی که میزان واردات این محصول محدود بوده است طی روز های آینده ساز و کاری مشخص برای توزیع آن به داروخانه ها ابلاغ خواهد شد.

* پیش فروش واکسن تخلف است

برای بررسی آخرین تصمیمات سازمان غذا و دارو برای توزیع این واکسن و پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفتگو کردیم. وی در این خصوص گفت: پیش فروش واکسن آنفلوآنزا چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی تخلف و ممنوع است. متأسفانه طی روز های گذشته گزارش هایی در این باره به سازمان غذا و دارو رسیده و بازرسان ما به این تخلفات رسیدگی کرده اند، مردم می توانند این تخلفات را به سامانه 190 وزارت بهداشت اطلاع داده و از پرداخت مبالغی به عنوان هزینه پیش خرید واکسن پرهیز کنند.

محمدی با بیان اینکه داروخانه ها در بحران کرونا خدمات ارزنده ای به بیماران ارائه کرده اند توضیح داد: متاسفانه برخی داروخانه هایی که تعداد آن ها بعضا انگشت شمار است با انجام این اقدامات خدمات شایسته ساری داروخانه ها را زیر سوال می برند، لذا مردم توجه داشته باشند فریب این نوع تبلیغات را نخورند.

* ارائه واکسن با کارت ملی

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اضافه کرد: ارائه واکسن آنفلوآنزا از طریق کارت ملی خواهد بود و لیست افرادی که در گروه های پرخطر قرار دارند با همکاری وزارت بهداشت مشخص خواهد شد تا این افراد بتوانند واکسن را تهیه کنند. با توجه به این که نسبت به سال گذشته واردات واکسن چند برابر افزایش پیدا کرده است، اما به دلیل محدودیت های ارزی نمی توانیم به اندازه تمام افراد جامعه اقدام به واردات واکسن کنیم لذا تزریق واکسن در افرادی که در گروه های پرخطر هستند در اولویت است.

وی گفت: سازمان غذا و دارو تلاش می کند توزیع واکسن را در تمام داروخانه ها انجام دهد، اما این موضوع را مد نظر واقع شده است که داروخانه مورد نظر باید سابقه خوبی در توزیع دارو ها داشته باشد، واکسن ها به دانشگاه های علوم پزشکی استان ها ارائه می شود و از آن طریق بین داروخانه ها توزیع می شوند.

* قیمت واکسن آنفلوآنزا

محمدی اضافه کرد: سال گذشته کل مصرف واکسن آنفلوآنزا یک میلیون و 800 هزار مورد بوده است که این تعداد امسال برای گروه های پرخطر به 2.5 میلیون دوز و برای سایر گروه ها حدوداً 10 میلیون رسیده است به همین دلیل نگرانی خاصی در این زمینه نداریم البته مشکل تأمین ارز را داریم. قیمت واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر که با ارز دولتی وارد می شود حدوداً بین 40 تا 50 هزار تومان است و قیمت واکسنی که با ارز نیمایی وارد خواهد شد اعلام می شود.

* چه افرادی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

برای دریافت این پرسش که کدام گروه ها در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند با سید محسن زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفتگو کردیم، وی در این خصوص گفت: با توجه به بازگشایی مدارس نیازی نیست که همه بچه ها واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، این واکسن برای گروه های پرخطر در اولویت مصرف واقع شده است.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: کارکنان بهداشتی درمانی در اولویت هستند به دلیل اینکه در صورت ابتلا به بیماری می توانند آن را به دیگران انتقال دهند، کارکنان سازمان دامپزشکی و محیط زیست که در معدوم سازی اتلاف پرندگان نقش دارند، به دلیل اینکه ممکن است این افراد به آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شوند.

وی ادامه داد: گروه های بیماران های ریسک، مانند بیماران مزمن قلبی و ریوی، افرادی که دارو های تقویت سیستم ایمنی مصرف می کنند، بیماران اچ آی وی و افراد دارای بیمارای خونی و زمینه ای و مادران باردار و نوزادان از جمله گروه های پرخطر هستند.

زهرایی خاطر نشان کرد: علاوه بر نوع بیماری که ذکر شد، برخی بیماری های سنی مثل گروه های سنی 6 ماه تا 59 ماه توصیه می شود که از این واکسن استفاده کنند همچنین گروه های سنی بالای 60 سال لازم است از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.

حال با توجه به تأکید مسؤولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید توجه داشته باشیم که تزریق این واکسن برای همه مردم جامعه توصیه نمی شود و از سوی دیگر در شرایط کرونا که اغلب مردم نگران سلامت خود هستند نباید با دیدن برخی تبلیغات فریبنده در داروخانه یا فضای مجازی یا حتی مطب های پزشکان مبالغ گرافی را صرف واکسنی کرد هنوز شرایط توزیع و قیمت آن ها کامل مشخص نشده است.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی، وزارت بهداشت: مراکز متخلف را معرفی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی، وزارت بهداشت: مراکز متخلف را معرفی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید