آینده سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار 18 هزار تومانی

به گزارش وبلاگ ماکارون، ایسنا/ بدنبال تغییرات اجرا شده، سوال اینجاست که آینده سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار 18 هزار تومانی چه خواهد بود؟

آینده سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار 18 هزار تومانی

داستان چیست؟

امیرپویان رفیعی شاد، بدنبال کاهش تدریجی محدودیت سفرهای بین المللی و تعلل برخی کشورها در پذیرش مسافران ایرانی گفت: در شرایطی که وزارت بهداشت کشورمان درباره موج دوم کرونا هشدار داده و شهریورماه را زمان وقوع آن پیش بینی کرده است، صحبت از سفر خارجی و بازگشایی مرزها کلیشه است. کشورهای زیادی فعلا مسافران ایرانی را پذیرش نمی کنند، هر وقت راه سفر به خارج از کشور باز شد، تازه می توان درباره شرایط اقتصادی که به مردم اجازه نمی دهد سفر خارجی بروند، صحبت کرد.

او افزود: ارمنستان، گرجستان و ترکیه کشورهایی هستند که بخاطر داشتن مرز زمینی مشترک با ایران، دسترسی آسان و صدور ویزا در بدو ورود، با استقبال زیاد مسافران ایرانی روبرو بودند، این مرزها حالا بسته شده اند. باید دید سفارتخانه های سایر کشورها پس از بازگشایی فقط ویزای تجاری به اتباع ایرانی می دهند یا ویزای توریستی هم صادر می کنند. تا زمانیکه مساله پذیرش مسافران ایرانی از سوی کشورهای دیگر حل نشود، نمی توان ارزیابی و بررسی از سفرهای خارجی داشت و انتظارات را عنوان کرد.

وی ادامه داد: مذاکرات همه کشورها با یکدیگر برای از سرگیری پروازهای مسافری آغاز شده و هر روز خبری از گشایش ها و کاهش محدودیت سفرهای هوایی منتشر می شود، ایران نیز مانند دیگر کشورها مذاکرات و رایزنی های خود را آغاز کرده است اما، غیر از توافق هایی که با برخی کشورها برای برقراری پروازهای باری و پروازهای یکطرفه به منظور بازگرداندن شهروندان ایرانی به کشور شده است، شرایط پروازهای بین المللی مسافرتی چندان مشخص و قطعی نیست.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران با اشاره به شرایط پروازهای بین المللی پیش از پاندمی کرونا گفت: بسیاری از ایرلاین های خارجی که در راستا ایران فعالیت داشتند بعد از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، ایران را ترک کردند؛ لوفتهانزا از جمله این ایرلاین ها بود که بخش زیادی از پروازهای ایران به مقصد اروپا را پوشش می داد، این ایرلاین قبل از شایع شدن ویروس کرونا، پروازهای ایران را تعلیق کرده بود و هنوز هم برنامه مشخصی برای از سرگیری پروازها ندارد. امارات و ترکیش هم برای ازسرگیری پروازها به تعداد زیادی از کشورها اعلام آمادگی کرده اند اما، فعلا برای مقصد ایران محدودیت قائل شده اند، هرچند در سفر وزیر خارجه کشورمان به ترکیه، رایزنی هایی شده است اما اینکه در آینده چه اتفاقی می افتد و چه کشورهایی مسافران ایرانی را می پذیرند، مهم است.

وی افزود: مهمتر از مساله مسدود بودن مرزهای هوایی و زمینی، اقتصاد کشورها است که به خاطر کرونا دچار چالش شده، لازمه سفر خارجی توسعه اقتصاد است. درحال حاضر بیشتر اقشار جامعه حتی قشری که مداوم سفرهای خارجی داشتند، به مرزی رسیده اند که دیگر مثل گذشته نمی توانند به خارج از کشور سفر کنند.

رئیس هایت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران ادامه داد: ما آنقدر محو ویروس کرونا شده ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز 18 هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده ایم، با این دلار دیگر چه کسی می تواند سفر خارجی برود، انگار پشت کرونا پنهان شده ایم و دولت چشمش را بسته است.

رفیعی شاد با اشاره به مزایایی که ویروس کرونا برای ایران داشت و سبب همدردی و درک مشترک دنیا با ما شد، اظهار کرد: کشور ما قبل از کرونا با تحریم روبرو بود، این ویروس تیر خلاصی بود به همه مسائل ما. حتی اگر درمان این ویروس پیدا شود، شرایط اقتصادی مردم دیگر بگونه ای نیست که توقع داشته باشیم مثل گذشته سفر خارجی بروند. در همین تعطیلات نیمه خردادماه و عید فطر که همیشه هتل های مازندران از مسافر پر می شد، ظرفیت هتل ها به 50 درصد هم نرسید، مردم نمی توانند مثل گذشته سفر بروند.

منبع: همگردی

به "آینده سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار 18 هزار تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار 18 هزار تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید