حواس پرتی؛ عیب است یا نشانه عقل زیاد؟!

به گزارش وبلاگ ماکارون، حواس پرتی الزاماً در همه زمینه های زندگی ما اتفاق نمی افتد. همانطور که هر دو متخصص شرح می دهند، این امر بستگی به این امر دارد که در هر زمینه چه اطلاعاتی فیلتر می گردد.

حواس پرتی؛ عیب است یا نشانه عقل زیاد؟!

حواس پرتی چیست؟ یک عیب معمولی یا یک اثر جانبی تمرکز شخص بر روی چیزی؟ روزنامه ای بی سی چاپ اسپانیا در جواب به این سوال می نویسد: کارشناسان به پاسخ دوم تمایل بیشتری دارند: افراد حواس پرت تمام جزئیات را به خاطر نمی آورند، زیرا چیز اصلی را به خوبی به یاد می آورند.

عدم حواس پرتی یعنی چه؟

مردم به درون گرا ها و برون گرا ها تقسیم می شوند، یک عده منطقی و دیگران پرتحرک هستند ... می توانید آن ها را به دو گروه دیگر تقسیم کنید: افراد حواس پرت و حواس جمع. چرا که نه؟ چرا بعضی افراد همه چیز را با جزئیات کامل به خاطر می آورند، در حالی که برای دیگران به خاطر سپردن حتی خصوصیات عمومی و مشترک سخت است؟

لایا گیمنز روانشناس حرفه ای مشهور در اسپانیا می گوید: افراد عجیب و غیر متمرکز یا خلاق، به طور معمول، دوست دارند بالا در ابر ها قرار داشته باشند و در حالی که آن ها در آنجا هستند، ارتباط با واقعیت را از دست می دهند. اندیشه و بدن آن ها در مکان های متفاوتی واقع شده است.

به هر آنچه که ما را احاطه می کند توجه کنید

روانشناس آندرس کوردوبا معتقد است که هرچه توجه بیشتری به دنیای در اطراف مان داشته باشیم، توانایی های فکری مان نیز بیشتر خواهد شد. وی خاطرنشان می کند: وظیفه اصلی مغز ارزیابی واقعیت است و بنابراین می توان فرض کرد که افرادی که بیشتر به دنیای واقعی توجه می نمایند کمتر از افرادی که بیشتر وقت خود را در شبکه های عصبی مصنوعی می گذرانند حواس پرت هستند.

وی خاطرنشان می کند: آن حواس نشانه صفات مشخصه انسان، مثلاً تحریک پذیری است. وی گفت: چنین شخصی روی مواردی که برایش مهم هستند، متمرکز می گردد و به سایر موادی که برای او کم اهمیت است، اما برای دیگران مهم است، کم توجهی می کند. اغلب گفته می گردد که افراد با پرت حواسی باهوش تر هستند.

لایا گیمنز شرح می دهد که، به طور معمول، هوش بالا به حواس پرت ها منتسب می گردد: شاید مغز فردی که حواسش پرت است جزئیات خاص یک رویداد گذشته را فراموش کند، اما او تصویر عمومی را به یاد می آورد. این متعاقباً به او امکان می دهد تجربه گذشته را بهتر بشناسد.

این کارشناس خاطرنشان می کند که عدم حواس پرتی به معنای کمبود هوش نیست. او می گوید: افرادی هستند که همزمان حواس پرت نیستند و باهوش هستند.

آندرس کوردوبا می افزاید: حواس پرت ترین افراد، مناسب ترین اطلاعات برای خود را فیلتر می نمایند، بنابراین آن ها باید اطلاعات کم فایده را از حافظه خود حذف نمایند که به آن ها امکان می دهد صحیح ترین تصمیم را بگیرند.

حواس پرتی انتخابی

حواس پرتی الزاماً در همه زمینه های زندگی ما اتفاق نمی افتد. همانطور که هر دو متخصص شرح می دهند، این امر بستگی به این امر دارد که در هر زمینه چه اطلاعاتی فیلتر می گردد. آندرس کوردوبا می گوید: به عنوان مثال، در یک زمینه ممکن است آن ها مجبور شوند مقدار زیادی از اطلاعات را جمع آوری نمایند و در زمینه دیگر مجبور به کسب اطلاعات بیشتر شده و اطلاعات کمتری را ذخیره می نمایند.

لایا گیمنز می افزاید: شما می توانید در یک زمینه زندگی حواس پرت باشید (به عنوان مثال، در زندگی شخصی)، اما در یک قسمت دیگر (مثلاً در محل کار) بسیار با دقت باشید. او می گوید: مغز اطلاعات را توزیع می کند، آن را بخش بندی می کند، بنابراین می توانید در یک بخش حواس پرت بوده، اما در بخش دیگر نه.

انتها باید توجه داشت که حواس پرتی نشانه ضعف حافظه نیست. لایا گیمنز شرح می دهد:چنان افراد پرت حواسی هستند که حافظه ای شگفت انگیز دارند. حواس پرتی در زمینه های خاص ممکن است به این دلیل باشد که مغز شما به راحتی این زمینه ها را مهم نمی داند. در نتیجه، حافظه نیز می تواند انتخابی باشد.

آندرس کوردوبا در خاتمه می گوید: به نظر می رسد افراد حواس پرت به خاطر سپردن فقط مناسب ترین اطلاعات، حافظه خود را بهینه می نمایند. بنابراین، آن ها جزئیات کمتری را به خاطر خواهند آورد، اما مهمترین آن ها را حفظ خواهند کرد.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "حواس پرتی؛ عیب است یا نشانه عقل زیاد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواس پرتی؛ عیب است یا نشانه عقل زیاد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید