رانت خواری سودجویان پیامد قیمت گذاری دستوری ورق های فولادی است، ضرورت سامان دهی عرضه و تقاضا در بورس کالا

به گزارش وبلاگ ماکارون، سید محمد صادق الحسینی با اشاره به ایجاد رانت به واسطه قیمت گذاری دستوری انواع ورق های فولادی در بورس کالا گفت: هرجا رانت به وجود بیاید، موازنه بازار به هم می ریزد و موجب کمبود عرضه می شود.

رانت خواری سودجویان پیامد قیمت گذاری دستوری ورق های فولادی است، ضرورت سامان دهی عرضه و تقاضا در بورس کالا

سید محمد صادق الحسینی؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی وبلاگ ماکارون درباره استمرار سیاست قیمت گذاری دستوری برای ورق های فولادی در بورس کالا، گفت: قیمت گذاری دستوری و شکاف قابل توجه میان قیمت تثبیت شده با نرخ بازار باعث ایجاد رانت خواری در بازار انواع محصولات می شود که بازار ورق های فولادی نیز به همین مسئله مبتلا شده است. اساساً هرجا به واسطه سیاست گذاری بستر رانت خواری به وجود بیاید، مکانیسم بازار به هم می ریزد.

وی اضافه نمود: اصرار بر تعیین قیمت در پی برهم خوردن موازنه بازار، به کنترل و سامان دهی بازار منجر نخواهد شد و کمبود عرضه به واسطه تخصیص نادرست منابع به وجود می آید.

این کارشناس اقتصادی در ادامه تأکید کرد: سیاست گذار نباید در قیمت گذاری و سرکوب قیمت ورق های فولادی دخالت کند و باید اجازه دهد تا بازار در جهت رسیدن به تعادل حرکت کند. در صورت کنار گذاشتن سیاست قیمت گذاری دستوری، ممکن است قیمت ها زمان کوتاهی بالا رود، اما به مرور به واسطه افزایش عرضه و کنار رفتن سوداگران، بازار متعادل خواهد شد.

وی در خاتمه اضافه نمود: آنچه در حوزه سیاست گذاری حائز اهمیت است، مدیریت میزان عرضه و تقاضا از طرف خریداران و فروشندگان مقاطع فولادی در بورس کالا است. پوشش نیاز های مصرف کنندگان توام با عرضه محصول کلیه واحد های تولیدی، باعث شکل گیری یک بازار واقعی در بورس کالا می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رانت خواری سودجویان پیامد قیمت گذاری دستوری ورق های فولادی است، ضرورت سامان دهی عرضه و تقاضا در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رانت خواری سودجویان پیامد قیمت گذاری دستوری ورق های فولادی است، ضرورت سامان دهی عرضه و تقاضا در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید