ماجرای شکایت وزارت ارتباطات از رائفی پور ، پشت پرده ماجرایی که ممکن بود به سقوط یک هواپیما منجر گردد

به گزارش وبلاگ ماکارون، سامانه بومی شناسایی و اخلالگر ریزپرنده ها یا پاداسکای بنابه اظهارات رائفی پور، ازجمله سامانه های ساخته شده توسط موسسه مصاف برای حفظ بعد سوم امنیت یعنی آسمان است. از چیستی و نحوه کارآیی این سامانه اطلاعات زیادی در دست نیست ولی آنچه عیان است، کارکرد این سامانه برای مقابله با ریزپرنده ها یا پهپادهای کوچک است.

ماجرای شکایت وزارت ارتباطات از رائفی پور ، پشت پرده ماجرایی که ممکن بود به سقوط یک هواپیما منجر گردد

به گزارش وبلاگ ماکارون به نقل از اعتماد، محمدجواد آذری جهرمی و علی اکبر رائفی پور، دو چهره معروف شبکه های اجتماعی اند که هردو اگرچه مخالفانی دارند اما حامیان پر و پا قرصی هم دارند.

یکی در قامت جوان ترین وزیر جمهوری اسلامی ایران به سکان داری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشغول است و دیگری به رغم جوانی، از چهره های رسانه ای اصولگرایان محسوب می گردد؛ چهره ای که البته خود را بیشتر انقلابی می داند تا اصولگرا و بارها و بارها فعالان منتهی الیه راست و چپ سیاست ایران را به قبیله گرایی متهم نموده و می کوشد از هر 10 زخم زبانش به اصلاح طلبان و فعالان این عرصه، یکی هم به اصولگرایان بزند. اما از روز گذشته تا به امروز میان حامیان رائفی پور و آذری جهرمی جدال لفظی در توییتر شکل گرفته است؛ جدالی که رائفی پور، شخصا به آن ورود نموده ولی آذری جهرمی ترجیح داده موضوع را ازطریق مجاری قانونی پیگیری کند.

حالا که قرار بر پیگیری قانونی مساله است روابط عمومی به نمایندگی از وزیر و وزارتخانه مربوطه پای در میدان گذاشته است. از همین رو روز گذشته سیدجمال هادیان، رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از شکایت این وزارتخانه از رائفی پور داده است. شکایتی که درصورت پیگیری چه از سوی وزارت ارتباطات و چه از سوی قوه قضاییه و به شرط عدم حل و فصل مساله در گفت وگوها و رایزنی های پیش از محکمه، بعید نیست فتح بابی باشد برای جلوگیری از ارسالِ پارازیت و حتی پیگرد قانونی مراکز یا افراد ارسال نماینده آن؛ البته مشروط بر آنکه در دولت دوازدهم عزمی جزم برای پیگیری وجود داشته باشد و دولت علی رغم مسائل ریز و درشتی که گریبانش را گرفته مجال ورود به این قضیه را پیدا کند.

شکایت از رائفی پور به خاطر سامانه پارازیت خطرناک | هادیان: با پارازیت نزدیک بود یک هواپیما سقوط کند

  • جنجال پاداسکای

موضوع از توییتِ طنز یک کاربر اصولگرا که باتوجه به توییت هایش به صراحت می توان او را از حامیان سفت و سخت رائفی پور دانست، آغاز شد. این کاربر چندی پیش در توییتی تصاویر رائفی پور و آذری جهرمی را کنار هم قرار داد و با یادآوری اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر احتمال صدور مجوز برای پهپاد پستی یا همان سجاد که توییتری ها از آن به عنوان سورپرایز نه چندان جذابِ آذری جهرمی یاد می نمایند، به طنز، از دستور رائفی پور برای استقرار سامانه های پاداسکای برای مقابله با ریزپرنده ها در سراسر کشور اطلاع داد. طنز این کاربر که مطابق انتظار با واکنش مثبت طیف همفکرانش روبرو شد، سبب شد تا رائفی پور شخصا وارد میدان گردد و اتهامی جدید را به وزارت ارتباطات نسبت دهد. این فعال سیاسی، فرهنگی، اجتماعی با استفاده از شکلک خنده بدون بردن نام وزیر ارتباطات او را مخاطب قرار داد و نوشت: شما توییتری ها یه شوخی می کنید، آقای وزیر جدی می گیرند؛ اونوقت هزینه شو ما باید بدیم!

رائفی پور البته از هزینههایی که متحمل شده چیزی نگفت ولی این را افزود که: باورتون می شه بعد از رونمایی سامانه پاداسکای و شوخی آخر کلیپ، بعضی آقایون به شدت ناراحت شدند و به حراست های ادارات گفتند سامانه ما رو نخرن! از فرداش رسانه های پوششی شون هم آغاز کردن به حمله به ما! اشاره رائفی پور به کلیپ و شوخی آخر آن، مربوط به حدود 3 ماه پیش است. نهم دی ماه سال گذشته بود رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا خبر از سورپرایز رائفی پور دادند. سورپرایزی که رائفی پور خود زودتر از همه و طی کلیپی در توییترش از آن رونمایی کرد.

او در این توییت نوشت: با کوشش فرزندان مهدوی و انقلابی این مرز و بوم در موسسه مصاف ایرانیان، چهارمین دستگاه از سامانه بومی شناسایی و اخلالگر ریزپرنده ها به نام پاداسکای در اختیار سازمان سفارش دهنده نهاده شد. او در آن توییت نامی از سفارش دهنده به میان نیاورد ولی در کلیپ 2 دقیقه و 12 ثانیه ای که منتشر کرد، گفته بود که این سامانه به سفارش یکی از وزارتخانه ها ساخته شده است.

  • پاداسکای چیست؟

سامانه بومی شناسایی و اخلالگر ریزپرنده ها یا پاداسکای بنابه اظهارات رائفی پور، ازجمله سامانه های ساخته شده توسط موسسه مصاف برای حفظ بعد سوم امنیت یعنی آسمان است. از چیستی و نحوه کارآیی این سامانه اطلاعات زیادی در دست نیست ولی آنچه عیان است، کارکرد این سامانه برای مقابله با ریزپرنده ها یا پهپادهای کوچک است. همان طور که می دانید شکار و البته شناسایی این پهپادهای کوچک باتوجه به پرواز در ارتفاع کم و استفاده در مراکز شهری در قیاس با پهپادهای عظیم تر، دشواری های خاص خود را دارد؛ به طوری که عمده کشورها کوشش می نمایند با استفاده از ترفندهایی غیر از انفجار و انهدام که ممکن است در فضاهای شهری با رعب و وحشت ساکنان همراه باشدبه شکار و انهدام این ریزپرنده ها بپردازند.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی براساس آخرین اخبار منتشر شده، با استفاده از روش هایی چون اخلال الکترونیکی و پرتاب تور، می کوشد در مقابل تهدیدهای این ریزپرنده ها ایستادگی کند و در این راستا از اخلال در GPS یا راستایاب این پهپادهای کوچک نیز بهره می برد.

در جریان برگزاری رزمایش محمد رسول الله (ص) نیروی زمینی ارتش، نخستین سلاح اخلال گر الکترونیک برای مقابله با پهپادها و ریزپرنده ها به نمایش درآمد. این اخلال گر با برد 3 کیلومتر و فعالیت در باند S، در بازه فرکانسی 2.3 تا 2.5 گیگاهرتز و توان تشعشع معادل 30 وات، توانایی مقابله با ریزپرنده ها و به زمین نشاندن آنها را دارد. بدین ترتیب به نظر می رسد شباهت سامانه طراحی شده توسط موسسه مصاف با آنچه توسط نزاجا طراحی شده، کوشش برای برخورد بی صدا با ریزپرنده هاست اما آنچه سامانه رائفی پور را متمایز نموده، اخلال در راستایاب است؛ اخلالی که حالا و براساس اظهارات روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نه فقط شامل ریزپرنده ها، بلکه هواپیماهای غول پیکر مسافربری نیز شده است.

هادیان در اظهاراتی که انصاف نیوز آن را منتشر کرد، با خطرناک خواندن سامانه پاداسکای و اخلال در راستایاب ها، تاکید نمود که در چندماه اخیر نزدیک بود پارازیت GPS یک فاجعه ایجاد کند و منجر به سقوط یک هواپیما در یکی از فرودگاه ها گردد. وزارت ارتباطات حسب وظیفه قانونی از عامل پارازیت که نمی دانیم چه کسی بوده است به دادگاه شکایت کردیم و خواستیم شناسایی گردد و گزارشش را به شورای عالی امنیت ملی هم دادیم. اینکه ایشان بنابه اظهارات خودشان عامل این پارازیت خطرناک و حادثه ساز باشند و هنوز با او برخورد نشده، جای تعجب دارد؛ چراکه برخوردی به مراتب قاطع تر از ادعای ایشان مبنی بر ابلاغ به حراست ها برای عدم خرید سامانه مذکور را می طلبد.

  • GPS کدام هواپیما مختل شد؟!

واقعیت آن است که هیچ خبری در هیچ کدام از رسانه ها درباره هواپیمای مدنظر هادیان منتشر نشده اما واکنش رائفی پور، قابل تامل است. این کنشگر اصولگرا ازطریق حساب کاربری خود در توییتر نوشته که ببینید چگونه روابط عمومی آذری جهرمی آسمان را به ریسمان بافته تا خبر چند ماه گذشته اختلال GPS یک هواپیما را به ما ربط دهد و چگونه رسانه های شان برای نشر اکاذیب سر خط شده اند.

نخیر جناب! آنچه بافته اید هیچ ارتباطی به سامانه ما ندارد و کاملا تعیین است اطلاعی از نحوه و نتایج عملکرد پاداسکای ندارید. بیش از 50 تست اجرا شده سامانه پاداسکای در حضور و با درخواست مسوولان و مجموعه های امنیتی کشور بوده و بحمدالله هیچ خطایی نداشته است.

استفاده هادیان و رائفی پور از کلیدواژه چندماه گذشته برای اخلال در سیستم GPS به عنوان تنها سرنخ کشف این معما، آنقدر حائز اهمیت بود که ارزش پیگیری داشته باشد. دقیقا چندماه قبل بود اخلالی در سیستم GPS در ایران رخ داد که در نتیجه آن کار ارایه دهندگان سرویس های TD-LTE که یکی از استانداردهای مخابراتی سیار است، با اخلال های بسیار جدی روبرو شد.

دهم تیرماه سال گذشته حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران در اظهاراتی که ایرنا آن را منتشر کرد، صراحتا اخلال های اجرا شده را عمدی نامید و تاکید نمود: علاوه بر ایجاد خطر برای امنیت هواپیماها موجب نارضایتی شدید کاربران و کسب وکارهای اینترنتی نیز می گردد. این مقام مسوول ایران هیچ اشاره ای به بروز سانحه برای هواپیمایی خاص در آن موقع نکرد ولی اشاره اش به ایجاد خطر برای هواپیماها، امریست قابل توجه. نکته دیگر که باید به آن توجه داشت، آن است که جوشقانی در آن موقع اظهاراتی مشابه به هادیان داشت و تاکید نمود که مراجع امنیتی ازجمله شورای عالی امنیت ملی اخلال در GPS ها را غیرقانونی خوانده و دستور توقف آن را صادر نموده اما اختلال ها متوقف نشده است. او آن موقع درباره عامل این اختلال ها توضیحی نداده اما گفته بود که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که زیرمجموعه وزارت ارتباطات است، این موضوع را به مراجع قضایی منعکس نموده است؛ عاملی که حالا و براساس اظهارات هادیان، علی اکبر رائفی پور و سامانه اش محسوب می گردد.

  • پاداسکای کجاست؟

صراحتا باید بیان کرد که محل استقرار سامانه پاداسکای تعیین نیست ولی نکته قابل توجه آن است که شخص رائفی پور در کلیپ رونمایی از این سامانه، برد آن را تا شعاع 2 یا 3 کیلومتر عنوان و تاکید می نماید که این سامانه در این شعاع آشکارسازی انجام داده و جمینگ انجام می دهد. این فعال اصولگرا درباره شیوه کارکرد جمینگ این سامانه گفته که این سیستم جمینگ، سیستم ناوبری و GPS را از کار انداخته و کانال های ارتباطی (پهپاد) را با هدایتگرش قطع می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای شکایت وزارت ارتباطات از رائفی پور ، پشت پرده ماجرایی که ممکن بود به سقوط یک هواپیما منجر گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای شکایت وزارت ارتباطات از رائفی پور ، پشت پرده ماجرایی که ممکن بود به سقوط یک هواپیما منجر گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید