واکنش سخنگوی خلیفه حفتر به اعلام حضور نظامی ترکیه در لیبی

به گزارش وبلاگ ماکارون، سخنگوی گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به اظهارات رئیس جمهور ترکیه مبنی بر حضور نظامی آنکارا در لیبی، واکنش نشان داد و ترکیه را عامل طولانی شدن بحران در کشورش دانست.

واکنش سخنگوی خلیفه حفتر به اعلام حضور نظامی ترکیه در لیبی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ماکارون، سرتیپ احمد المسماری سخنگوی گروه شبه نظامی موسوم به ارتش ملی لیبی، گفت که اعتراف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ارسال نیروهایش به لیبی بیانگر نقش آنکارا در حمایت از تروریسم و طولانی کردن عمر بحران در این کشور است.

وی در گفت وگو با اسکای نیوز تاکید نمود که دولت السراج هیچ چیز از خود ندارد و مجری اوامر قطر و ترکیه و شبه نظامیان است. ارتش ملی لیبی هیچ توافقنامه نهایی آتش بسی را پیش از عقب نشینی مزدوران و نیروهای ترکیه از اراضی لیبی امضا نخواهد کرد.

رجیب طیب اردوغان، برای نخستین بار، دیروز (آدینه - 22 فوریه)، تایید کرد که شماری از عناصر مسلح ارتش ملی (ارتش آزاد سابق) را از سوریه به لیبی فرستاده و علاوه بر آنها شماری از نیروهای ترکیه برای ارائه آموزش نظامی به این کشور اعزام شده اند.

لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده؛ یکی دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طُبرُق به نخست وزیری عبدالله الثنی و عقیله صالح رئیس مجلس نمایندگان آن که خلیفه حفتر نیز از حمایت آن ها برخوردار است.

دولت وفاق ملی لیبی سال 2015 بر اساس توافقی که با نظارت سازمان ملل در مغرب به دست آمده، تشکیل شده و از سوی جامعه دنیای نیز به رسمیت شناخته شده است. با این حال، کشورهای مصر، امارات، عربستان سعودی در طول این سال ها از حفتر که کوشش می نماید شهر طرابلس، محل استقرار دولت سراج را اشغال کند، حمایت سیاسی، رسانه ای و تسلیحاتی می نمایند.

در مقابل نیز، کشورهای ترکیه و قطر از دولت وفاق ملی لیبی حمایت می نمایند و مجلس ترکیه دی ماه با اعزام نیروی نظامی برای حمایت از این دولت موافقت کرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "واکنش سخنگوی خلیفه حفتر به اعلام حضور نظامی ترکیه در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سخنگوی خلیفه حفتر به اعلام حضور نظامی ترکیه در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید