برای درمان اسهال چه بخوریم؟

به گزارش وبلاگ ماکارون، خوردن یا اجتناب از بعضی غذا ها ممکن است به مدیریت اسهال یاری کند. غذا هایی که باید مصرف کنید عبارتند از: موز و سیب زمینی آب پز و غذا های تند و لبنیات می توانند علائم را بدتر نمایند.

برای درمان اسهال چه بخوریم؟

افراد می توانند علائم اسهال را با استراحت، هیدراته ماندن و انجام بعضی تنظیمات رژیم غذایی کنترل نمایند. در حالی که بعضی غذا ها می توانند بهبودی را تقویت نمایند، بعضی دیگر به طور بالقوه می توانند علائم شما را بدتر نمایند.

اگرچه معمولاً می توان دوره های گاه به گاه اسهال را در خانه مدیریت کرد، اما هر فردی که اسهال مداوم را تجربه می نماید باید به پزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است به مرور زمان دچار کم آبی گردد.

اسهال یک مشکل رایج است که ممکن است هر سال چند بار روی یک فرد تاثیر بگذارد. اسهال معمولا در عرض یک هفته یا کمتر رفع می گردد. افراد مبتلا به بیماری های مزمن گوارشی، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری کرون، ممکن است اسهال را به طور منظم تجربه نمایند.

علاوه بر مدفوع شل یا عدم کنترل مدفوع، اسهال با علائم گوارشی دیگری نیز همراه است، از جمله:

گرفتگی عضلات

نفخ شکم و درد

احساس حباب در روده ها

احتیاج فوری به اجابت مزاج

حالت تهوع

استفراغ

تب

رژیم غذایی یک فرد در صورت تجربه اسهال بسیار مهم است. بعضی از غذا ها ممکن است به تسکین علائم اسهال یاری نمایند، در حالی که سایر غذا ها می توانند آن ها را بدتر نمایند.

مواد غذایی مفید برای درمان اسهال

در دوران نقاهت پس از اسهال، فرد باید غذا های ملایم و ساده بخورد که به راحتی هضم می شوند و به جذب میزانی آب از مدفوع یاری می نمایند.

غذا های ملایم

افراد مبتلا به اسهال باید غذا های ملایم بخورند، زیرا غذا های تند یا پیچیده می توانند روده ها را تحریک نمایند. پزشکان اغلب رژیم غذایی BRAT را توصیه می نمایند که شامل موارد زیر است:

موز

برنج سفید ساده

سس سیب

نان یا نان تست

سایر غذا های مناسب عبارتند از:

سیب زمینی آب پز

کراکر های بی مزه

غلات داغ، مانند بلغور جو دوسر یا فرنی برنج

این غذا ها ممکن است به ویژه در روز اول مقابله با اسهال مفید باشند. خوردن تعداد زیادی وعده های غذایی کوچک در طول روز به جای چند وعده بزرگ می تواند به جلوگیری از کار بیش از حد دستگاه گوارش یاری کند.

پروبیوتیک ها

غذا های پروبیوتیک مانند ماست و کفیر ممکن است در بعضی موارد مفید باشند. پروبیوتیک ها با بهبود تعادل باکتری های خوب و بد در روده به بهبود فرآیند هضم یاری می نمایند.

با این حال، محصولات لبنی می توانند دستگاه گوارش را تحریک نمایند، زیرا هضم آن ها سخت است. به همین علت، ممکن است فرد بخواهد منابع غیرلبنی پروبیوتیک ها مانند شیر سویا، میوه ها و سبزیجات تخمیر شده را امتحان کند.

فرد باید قبل از استفاده از پروبیوتیک ها با پزشک صحبت کند.

مایعات

افراد مبتلا به اسهال احتیاج به نوشیدن میزان زیادی آب در طول روز دارند و باید بعد از هر بار اجابت مزاج، یک فنجان آب اضافی بنوشند.

نوشیدن آب زیاد به جلوگیری از کم آبی بدن و دفع سموم از بدن یاری می نماید.

بدن علاوه بر آب، مواد معدنی و الکترولیت ها را به وسیله اسهال از دست می دهد. مردم باید سعی نمایند مایعات حاوی مواد معدنی و الکترولیت بنوشند تا مواد از دست رفته را جبران نمایند.

منابع الکترولیت ها و مواد معدنی عبارتند از:

سوپ یا آبگوشت

آب نارگیل

آب الکترولیت دار

نوشیدنی های ورزشی

غذا های مضر برای اسهال

بسیاری از غذا ها می توانند سیستم گوارشی را تشدید نموده و اسهال را بدتر نمایند. این موارد عبارتند از:

غذا های ادویه دار

مواد تند می توانند به عنوان محرک در سیستم گوارش عمل نمایند. افرادی که مبتلا به اسهال هستند باید از غذا های ملایم استفاده نمایند، زیرا کمترین خطر را برای تحریک سیستم گوارشی دارند.

غذا های سرخ شده

هنگام بهبودی اسهال، خوردن غذا های پرچرب یا روغنی توصیه نمی گردد. پردازش چربی ها و روغن های اضافه شده برای دستگاه گوارش حساس سخت است و احتمالاً علائم را بدتر می نماید.

فرد می تواند به جای آن سبزیجات آب پز یا بخارپز و پروتئین های بدون چربی بخورد.

غذا های شیرین و شیرین نماینده های مصنوعی

قند هایی که وارد روده بزرگ می شوند ممکن است باکتری های حساس موجود در آنجا را مختل نمایند و اسهال را بدتر نمایند. این قند ها در آب میوه ها و میوه های پر قند و بعلاوه آب نبات و شیرینی ها وجود دارند.

افراد مبتلا به اسهال نیز باید از شیرین نماینده های مصنوعی خودداری نمایند که بعضی از آن ها می توانند اثر ملین داشته باشند.

غذا های با فیبر بالا

فیبر به فعال نگه داشتن سیستم گوارشی یاری می نماید. معمولاً این چیز خوبی است، اما زمانی که بدن در کوشش است پس از اسهال بهبود یابد، فیبر ممکن است علائم را بدتر کند.

فیبر های نامحلول، که مقصر اصلی هستند، در مواد غذایی مختلفی وجود دارند، از جمله:

غلات کامل مانند گندم، برنج و جو

نان غلات کامل یا محصولات پخته شده

غلات

آجیل و دانه ها

فیبر های محلول، مانند پکتین موجود در سیب و موز، در واقع می توانند به بهبودی فرد از اسهال یاری نمایند. با این حال، فرد همچنان باید سعی کند مصرف خود را حداقل برای اولین روز بروز علائم محدود کند.

سایر غذا هایی که باید در زمان اسهال از آنجا اجتناب کنید

سایر غذا هایی که می توانند روده ها را در هنگام اسهال تحریک نمایند عبارتند از:

بیشتر غذا های فرآوری شده و بسته بندی شده

حبوبات که شامل نخود، لوبیا، نخود و عدس است

غذا هایی که در روده ها گاز فراوری می نمایند، مانند کلم، کلم بروکلی و گل کلم

گوشت های چرب، از جمله ساردین، گوشت خوک و گوساله

محصولات لبنی

آجیل

سبزیجات خام

نوشیدنی های ممنوع در زمان اسهال

نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه ممکن است سیستم گوارشی را بیش از حد تحریک نموده و علائم را بدتر نمایند.

نوشیدنی های گازدار بعلاوه ممکن است باعث تحریک یا ایجاد علائم دیگری مانند نفخ و گرفتگی عضلات شوند. افراد بعلاوه هنگام مواجهه با اسهال باید از الکل خودداری نمایند.

اگرچه بسیاری از نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت هایی هستند که ممکن است به کم آبی بدن یاری نمایند، اما اغلب دارای قند یا شیرین نماینده های مصنوعی هستند. آب نارگیل و آب غنی شده با الکترولیت جایگزین های خوبی هستند.

درمان اسهال

علاوه بر پیروی از رژیم غذایی که به تسکین اسهال یاری می نماید، فرد می تواند چندین درمان دیگر را برای بهبودی سریع امتحان کند.

سایر درمان های اسهال شامل بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو بیسمول) و لوپرامید (ایمودیوم) است. این دارو ها می توانند به تسکین موارد گاه به گاه اسهال یاری نمایند.

مراقبت در منزل

افراد مبتلا به اسهال نیز باید اطمینان حاصل نمایند که استراحت کافی دارند، زیرا تحت استرس قرار دادن بدن در حین مقابله با اسهال ممکن است بهبودی را طولانی تر کند. آن ها باید فعالیت بدنی خود را محدود نمایند، زیرا ورزش شدید ممکن است خطر کم آبی بدن را افزایش دهد.

هیدراتاسیون برای مدیریت اسهال نیز حیاتی است، بنابراین افراد باید در طول روز میزان زیادی آب بنوشد.

در موارد جدی تر اسهال که می تواند شامل تب نیز باشد، ممکن است خون یا مخاط در مدفوع ظاهر گردد. هر فردی که این علائم را دارد باید در اسرع وقت با پزشک صحبت کند.

اسهال درمان نشده بعلاوه می تواند منجر به عوارض جدی از جمله کم آبی بدن گردد. فرد مبتلا به اسهال شدید ممکن است احتیاج به بستری شدن در بیمارستان و تزریق الکترولیت های داخل وریدی داشته باشد.

هرکسی که تب بالاتر از 102 درجه فارنهایت یا درد های شدید شکمی را تجربه می نماید باید با پزشک صحبت کند.

والدین یا مراقبان باید بچه ها مبتلا به اسهال را به دقت تحت نظر داشته باشند. اگر علائم در عرض 24 ساعت از بین نرفت، باید با پزشک تماس بگیرید.

اگر کودک علائمی از کم آبی را نشان داد لازم است که فوراً در پی مراقبت های پزشکی باشید.

نشانه های کم آبی شامل موارد زیر است:

خشکی دهان

پوشک خشک به مدت 3 ساعت یا بیشتر

کاهش وزن

گریه بدون اشک

مهم است که پزشک را از علائم اضافی مطلع کنید.

بسیاری از موارد اسهال تنها چند روز طول می کشد و به درمان های خانگی به خوبی پاسخ می دهد. خوردن یک رژیم غذایی ساده، افزایش مصرف مایعات و استفاده از دارو های OTC در صورت لزوم می تواند به کاهش سریع علائم یاری کند.

در مواردی که بدن پس از چند روز به این درمان ها پاسخ نمی دهد، فرد باید برای تشخیص و درمان با پزشک صحبت کند.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرارو

به "برای درمان اسهال چه بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای درمان اسهال چه بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید