نحوه شستن و ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی

به گزارش وبلاگ ماکارون، اسفنج و اسکاچ ظرفشویی به علت شستن ظرف ها بسیار آلوده هستند و حتما باید ضد عفونی گردد، البته برای شستشوی اسکاچ و اسفنج ظرفشویی باید از روش های مناسب استفاده کرد.

نحوه شستن و ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی

اسفنج آشپزخانه اغلب برای شستن ظرف ها، تمیز کردن سطوح کابینت و… بکار می روند و بر خلاف تصور بسیاری از افراد یکی از آلوده ترین وسایل آشپزخانه است و در هر چهار سانتی متر مربع اسفنج حدود 134 هزار باکتری وجود دارد. رطوبت و به جامانده موادغذایی محیطی مطلوب برای رشد میکروب ها در اسفنج به وجود می آورد و باکتری های موثر در ابتلا به مسمومیت غذایی مانندای کولی، سالمونلا، کمپیلوباکتر و پاتوژن های در حفره های ریز اسفنج ظرف شویی زندگی و رشد می نماید و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی می شوند؛ بنابراین اگر همه نقاط آشپزخانه را تمیز می کنید، اما می پندارید که اسکاچ و اسفنج ظرفشویی به دلیل تماس دائمی شان با آب و مواد شوینده، جزو تمیزترین قسمت های خانه اند، سخت در اشتباهید پس بهتر است همواره اسکاچ و اسفنج های ظرفشویی را به طریقی که در این بخش آورده ایم، تمیز و ضد عفونی کنید.

راهنمای شست و شوی اسکاچ و اسفنج ظرف شویی

شست و شوی اسفنج با ضدعفونی کننده

برای اینکه بتوانید میکروب های موجود در اسفنج را از بین ببرید ضروری است 10 درصد سفید کننده را با 90 درصد آب مخلوط کنید و اسفنج را چند ساعت و یا یک شب در این محلول قرار داده و سپس خارج کرده و آبکشی کنید. بهتر است اسفنجی را که با این روش شسته اید را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود و میکروب های آن از بین برود. استفاده از این روش بین 37 تا 87 درصد از باکتری ها را از بین می برد.

تمیز کردن اسفنج با مایکروویو

پس از شستشو اسفنج با آب داغ آن را درون یک کاسه پر از آب قرار دهید و به مدت دو سه دقیقه درون مایکروویو بگذارید. در این مدت مواظب باشید آب کاسه تبخیر نشود و اسفنج آتش نگیرد. پس از اتمام زمان یاد شده، ابتدا بگذارید اسفنج خنک شود و سپس آن را از کاسه بیرون آورید. 98 درصد از باکتری ها و میکروب های درون اسفنج با این روش از بین می روند.

دقت کنید این روش برای اسفنج ها و یا اسکاچ هایی که در تهیه آن ها از ذرات فلز استفاده شده مناسب نمی باشد.

شست و شوی اسفنج با آب جوش

برای از بین بردن میکروب های اسفنج ابتدا ظرفی را از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید تا آب جوش آید سپس اسفنج را 10 دقیقه درون آب در حال جوش بگذارید تا میکروب های آن از بین برود. برای اسفنج هایی که در تهیه آن ها ذرات فلزی به کار رفته است از این روش استفاده نکنید.

تمیز کردن اسفنج با ماشین ظرفشویی

برای از بین رفتن میکروب ها و باکتری های اسفنج یا اسکاچ، آن ها را همراه با ظروف، درون ماشین ظرفشویی قرار دهید تا آب جوش درون ماشین ظرفشویی همراه با پودر شوینده آن، اسفنج ها را ضد عفونی نماید.

ضد عفونی کردن اسفنج با سرکه

برای اینکه آلودگی های داخل اسفنج از بین برود، یک شب اسفنج یا اسکاچ را در سرکه قرار دهید.

شستن اسفنج با مایع ظرفشویی

یکی دیگر از روش هایی که تا حدودی میکروب های درون اسفنج را می زداید این است که بعد از اتمام شست و شوی ظروف، اسفنج یا اسکاچتان را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و سپس آن را با فشار زیاد آب، آبکشی کنید طوری که آب از بافت آن خارج شود و سپس آن را در جریان هوا قرار داده تا خشک شود.

آبلیمو برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه

آبلیمو روش خوبی برای پاکسازی اسفنج های آشپزخانه است و یک عامل ضد باکتری طبیعی به شمار می رود که به ضدعفونی کردن سطوح و اجسام یاری می نماید. برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه با آبلیمو آب داغ را در ظرفی بریزید و سپس آب چند لیمو را به آن اضافه کنید و سپس، اسفنج را برای 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید و در آخر، اسفنج را با آب سرد و صابون مایع بشویید.

روغن اساسی درخت چای برای ضد عفونی کردن اسکاچ

روغن درخت چای خواص ضد میکروبی دارد و به کنترل رشد باکتری ها و از بردن بوی بد یاری می نماید و استفاده از آن روش خوبی برای از بین بردن ریزجانداران روی سطوح مختلف به شمار می رود. برای ضد عفونی کردن اسکاچ با روغن اساسی درخت چای در یک فنجان آب جوش 15 تا 20 قطره روغن اساسی درخت چای بریزید و ترکیب کنید و اسفنج را برای 20 دقیقه درون آن بگذارید. سپس اسفنج را بیرون آورده و فشار دهید تا مواد زائد آن خارج شود و سپس با صابون آن را شسته و آبکشی کنید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

نکات مهم در خصوص اسکاچ

اسکاچ کهنه را دور بیاندازید.

هر چند وقت یک بار (دو هفته یکبار)، در صورت کهنه شدن و یا فرسوده شدن اسفنج و اسکاچ، آن ها را دور بیاندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید.

اسکاچ جداگانه تهیه کنید

بهتر است اسفنج و اسکاچ که با آن ظروف را می شویید از دیگر اسفنج هایی که سطوح آشپزخانه، سینک یا تخته مرغ و ماهی با آن تمیز می شود، تفکیک شود. اما اگر اسفنج با خون و زواید گوشت و مرغ و ماهی تماس پیدا کرد، باید با دقت بیشتری شسته و ضد عفونی شود.

سیم و اسفنج را در سینک رها نکنید

پس از استفاده از اسفنج و اسکاچ و ابر، آن را درون سینک ظرفشویی رها نکنید، زیرا با هر بار باز کردن شیر آب و خیس شدن اسفنج رشد میکروب ها در بافت اسفنج بیشتر می شود، زیرا برای تکثیر میکروب ها، رطوبت برترین شرایط را فراهم می آورد.

نکته پایانی درباره اسکاچ و اسفنج

برای جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب ها در اسکاچ و یا اسفنج، آن ها را حداقل هر 3 یا 4 روز یک بار با استفاده از یکی از روش های ذکرشده ضدعفونی کنید. هنگام بکارگیری این روش ها به دلیل آسیب نرسیدن به پوست دست، حتما از دستکش بهره ببرید.

منبع: نمناک

منبع: فرارو

به "نحوه شستن و ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شستن و ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید